Partnerská sekceZprávy

Oslava 400. výročí úmrtí chorvatského vynálezce Fausta Vrančiće v Praze

Partnerský článek

U příležitosti oslavy 400. výročí úmrtí chorvatského polyhistora, vynálezce a lexikografa Fausta Vrančiće proběhlo začátkem týdne v Domě národnostních menšin v Praze vědecké kolokvium, zatímco chorvatský známý fotograf Šime Strikoman pořídil na Strossmayerově náměstí v Praze z výšky tři skupinové fotografie věnované třem chorvatským velikánům spojeným s hlavním městem České republiky: Faustu Vrančićovi, Josipu Juraju Strossmayerovi a Nikolovi Teslovi.

Foto: Šime Strikoman

Faust Vrančić pobýval jako politik a diplomat na dvoře římsko-německého císaře a českého a chorvatského krále Rudolfa II. Habsburského řadu let v Praze. Jednou ze zajímavostí pojících se k Faustu Vrančićovi je skutečnost, že stejně jako Leonardo da Vinci dělal nákresy padáku, avšak Faustovy nákresy byly revoluční v tom, že Leonardův padák byl ve tvaru pyramidy, kdežto Vrančićův měl tvar obdélníkový, který je používán u drtivé většiny dnešních padáků.

Na kolokviu přednesla referát na téma „Faust Vrančić – vynálezce světového věhlasu” vedoucí projektu Poznejme chorvatské vědecké dědictví dr. sc. Marijana Borić z Ústavu dějin přírodních a matematických věd Chorvatské akademie věd a umění v Záhřebu, zatímco prof. dr. sc. Sanja Vulić z fakulty Chorvatských studií Univerzity v Záhřebu hovořila o chorvatském jazyce ve Vrančićově době. K přítomným pronesly řeč také chorvatská velvyslankyně v České republice Ines Troha a předsedkyně Česko-chorvatské společnosti Ivana Tichá.

Známý chorvatský fotograf Šime Strikoman pořídil na Strossmayerově náměstí v Praze z výšky tři skupinové fotografie věnované třem chorvatským velikánům spojeným s hlavním městem České republiky: Faustu Vrančićovi, Josipu Juraju Strossmayerovi a Nikolovi Teslovi. Jde o 591., 592. a 593. Strikomanovu fotografii v rámci projektu Fotografie tisíciletí, který realizuje od roku 2000, toto je však poprvé, co slavný fotograf z městečka Vodice u stejné příležitosti na jednom místě pořídil z výšky dokonce tři skupinové fotografie, a to za pomoci pražských hasičů. Jinak Praha je 197. městem, v němž se projekt Fotografie tisíciletí pořádá. Fotografování se zúčastnilo několik stovek žáků základní školy Strossmayerovo náměstí, která se zde nachází a která letos slaví své 110. výročí. Na počest tohoto jubilea vytvořili žáci logo své školy skládající se z nápisu „Stross“ a čtyř tužek.

Chcete-li se o velkém chorvatském vynálezci dozvědět více, navštivte Pamětní centrum Fausta Vrančiće – exkluzivní moderní instituci, novou turistickou nabídku na ostrově Prvić ve městě Vodice v Šibenicko-kninské župě. Jedná se o projekt v hodnotě 1.306.477,95 EUR, který byl realizován městem Vodice ve spolupráci s Turistickým sdružením města Vodice a spolufinancován Evropskou unií. V pamětním centru si můžete v životní velikosti prohlédnout Faustovy vynálezy, jako je visutý most, mlýn na olivy a parašutista.

Akci uspořádaly Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice, zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice, Česko-chorvatská společnost z Prahy, Chorvatsko-česká společnost ze Záhřebu a Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button