Nezařazené

Ománské hory, ománská poušť

Báječná země na východním cípu arabského poloostrova pobřežím nekončí, ale začíná – vzhůru do vnitrozemí!

Hotel Alila Jabal Akhdar. Zdroj: archiv hotelu
Hotel Alila Jabal Akhdar. Zdroj: archiv hotelu

Pohoří al-Hadžar, které se vypíná hned za Maskatem, po staletí rozdělovalo uzavřené vnitrozemí a světu otevřené pobřeží a tvořilo hranici mezi ománskými horaly a námořníky. Dnes do hor a přes vyschlá koryta řek – vádí – vedou kvalitní silnice, spojující hlavní město s centrálními oblastmi země. A právě v ománském vnitrozemí lze poznat, že slunce a moře rozhodně nejsou celý příběh ománské turistické nabídky. Zde je několik argumentů:

Prastaré město Nazvá (Nizwa)

Toto bývalé hlavní město Ománu (již v 6.–7. století) najdete asi 140 km od Maskatu. Středu města dominuje vojenská pevnost ze 17. století, v jejímž okolí je tradiční tržiště, súk. Vynikající ubytování najdete ve zdejším hotelu Golden Tulip. Známou se oblast kolem Nazvá stala díky pěstování různorodých zemědělských plodů – granátových jablek, meruněk, broskví a ořešáků a pěstování květin, například růží.

SONY DSC
Město Nazva (Nizwa). Zdroj: wikimedia.org

 

Horská turistika

V horách, zejména v západní části pohoří al-Hadžar, se nachází rozsáhlá síť turistických tras, které jsou přiměřeně dobře značené. Vedou po úchvatných hřebenech, přes vádí i kaňony. Sportovně založení návštěvníci si zde užijí přelézání velkých balvanů i brodění (a někdy plavání) tůněmi a potoky. I když se vám budou zdát hory a údolí pouštní a vyprahlé, je paradoxně třeba dávat velký pozor, abyste se neutopili – náhlý přívalový déšť dokáže v mžiku změnit vyschlé koryto v běsnící řeku.

dsc02840
Vše vyprahlé kamenité poušti vám taková značka může připadat absurdní, ale přívalová voda přichází velmi rychle. Zdroj: Petr Bílek

Hotel Alila

Naprosto fantastické místo k bydlení v pohoří Džebel Achdar, neboli Zelená hora, které je součástí hřebenu al-Hadžar. Architekt se nechal inspirovat tradiční ománskou technikou stavby z kamenů, jakou uvidíte například na starých pevnostech. Spojení tradice se současnou architekturou vytváří jedinečné prostředí. A bazén a kopci v horách? Samozřejmě tu je, společně se kompletní nabídkou lázeňských služeb.

alila-jabal-akhdar-photos-exterior
Bazén hotelu Alila Jabal Akhdar. Zdroj: archiv hotelu

Dobrodružství

Komu nestačí chůze, může si v Ománu užít nejrůznější další outdoorové aktivity, od canyoningu (oblíbený je Hadí kaňon), přes horolezectví i tři klettersteigy (Vádí Nakhr, Hadí kaňon a Bandar Khayran). Máte-li rádi jeskyně, tak Omán je velmi silný i v tomto oboru: je zde Majlis al Džinn, druhá největší jeskyně světa a vchod do ní se velmi liší od schodů a parkoviště s pokladou na Macoše – do zdejší jeskyně se dostanete jenom spuštěni na laně do 180 metrové jámy.

majlis-al-jinn-1212174329
Jeskyně Majlis al Džinn. Foto: Shutterstock. com

Značná rozloha, řídké osídlení, atraktivní terén i koneckonců levný benzín (kolem 10 Kč za litr), to potěší každého příznivce motorizované jízdy terénem. Náš tip: Wadi At Ta’iyeen. Vyrazit můžete samozřejmě i na horském kole. Dokonalý asfalt málo frekventovaných horských silnici rozdmýchá představivost každého pravověrného silničního cyklisty. A ne nadarmo se tu v únoru jezdí profesionální závod Tour of Oman. A pokud chcete poznat něco z místních sportů, jsou zde býčí zápasy, kde spolu opravdu bojují dva býci, a velbloudí závody.

o of the 2015 Tour of Oman, a 195.5km road stage from Al Hazm Castle to Al Bustan on February 18, 2015 in Al Hamriyah, Oman. (Photo by Bryn Lennon/Getty Images)
Účastníci závodu Tour of Oman 2015 stoupají na Al Hamrijá. Snímek ze druhé etapy z hradu Al Hazm do Al Bustanu (195,5 km). Zdroj: Shutterstock.com.

Do Ománu se dostanete s leteckými společnostmi SmartWings (přímá linka z Prahy), Flydubai a Emirates.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button