Okouzlující sjednocení Německa: 25 úhlů pohledu

„Okouzlující sjednocení – 25 úhlů pohledu“. S tímto podtitulem představil Karel Zelený, vedoucí DZT pro Českou republiku, turistickou destinaci Německo na zářijové tiskové konferenci v Praze. Jejím hlavním tématem bylo sjednocení Německa jako největší vítězství pro německý cestovní ruch.

Foto: DZT

Foto: DZT

Východní část Německa, bývalá NDR, není totiž již dávno oním příslovečným břemenem, ale má svým návštěvníkům co nabídnout. Ve východních spolkových zemích se kupříkladu nachází 31 ze 104 německých přírodních parků, 6 z 15 biosférických rezervací a 7 z 15 národních parků. Deset z celkových 39 památek UNESCO na území Německa lze nalézt v jeho východní části a podobně jsou početně mezi východem a západem rozložena i nejrůznější kulturní zařízení včetně muzeí a divadel.

Letošní rok je v Německu ve znamení číslice 25 – stejně jako uplynulo 25 let od sjednocení obou částí Německa, tak lze nahlížet na 25 nejrůznějších německých turistických atrakcí, které byly vybrány z několikanásobně většího množství památek, přírodních lokalit a akcí. Společným jmenovatelem mnoha z nich je sjednocení: hlavní město Berlín, jeho minulost a přítomnost, Drážďany se znovuzrozeným kostelem Frauenkirche jako symbolem obnovy, Lipsko a jeho Festival světel jako vzpomínka a pocta lidem, kteří sjednocení umožnili.

 

Bilance cestovního ruchu po sjednocení země

Přírůstek přenocování od roku 1993:

+37,2 milionu zahraničních hostů

z toho připadá:

24,4 milionu přenocování na staré spolkové země
12,8 milionu přenocování na nové spolkové země

 

Dobré jméno však dělají Německu i přírodní lokality, z nichž mnohé byly zařazeny na seznam přírodních památek UNESCO. Tou nejmladší se stal Národní park Hainich, největší bukový les v Evropě se stezkou v korunách stromů, mezi již dříve zařazené pak například mělčinové moře s přílivy, odlivy a spoustou volně žijících živočichů. Mezi další velmi oblíbené a aktivními turisty vyhledávané oblasti patří Speewald, ostrov Rujána či zelený biotopický pás táhnoucí se přes 1400 kilometrů podél bývalé východní hranice, kde má domov přes 5200 druhů rostlin a živočichů.

Německo žije ale také uměním a kulturou (letošní lutherovské výročí či svět módy se značkou Creative Germany), své místo tu mají i industriální památky (bývalý uhelný revír v Porúří), slavné automobilky a jejich muzea nebo skvělá vína, která pěstuje a vyrábí více než 6000 vinařů.

Návštěvu Německa prostě ocení každý.

Lenka Neužilová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..