Zprávy

Odpočívat na dovolené? Přežitek…

Na incomingovém semináři České golfové federace minulý měsíc zazněla zajímavá informace: celosvětově přibývá počet registrovaných hráčů golfu, zároveň však klesá celkový počet odehraných her. Jednou z hlavních příčin je postupné vytrácení sociální stránky, která je pro golfovou hru tak důležitá. Hráči totiž kromě golfu stíhají i squash, cyklistiku a kurzy potápění. Stihnout co nejvíce, ale málo věcí pořádně, je zaklínadlo dnešní doby, které hýbe celým světem. Podobný trend můžeme sledovat i v cestovním ruchu, kde neustále stoupá poptávka po zkrácených pobytech.

Kypr, Afroditina pláž Foto: Lucie Poštolková
Ilustrační foto Kypr, Afroditina pláž Foto: Lucie Poštolková

Jezdit na poznávačku na dva týdny je přece nesmysl, když to zvládnete „oběhat“ za týden. Ležet deset dní u moře je ztráta času, za pět dní si stihne odpočinout každý. Na zkrácené dovolené ušetříme jak pracovní volno, tak peníze a stejně stihneme vše, co bylo v plánu. Navíc si takových dovolených můžeme dopřát hned několik do roka. Na první pohled logická úvaha, na ten druhý však nelze přehlédnout kontrast mezi slovy stihnout a dovolená.

Na formální žádance o pracovní volno je jasně patrné slovní spojení „žádám o dovolenou na zotavenou“. Ano, původním smyslem dovolené bylo „zotavit se“, tedy odpočinout si a nabrat síly do dalšího období. Psychický odpočinek je dnes však věcí zanedbávanou, netolerovanou, až skoro nevhodnou. Denní prodleva na e-mail je neodpustitelný prohřešek u stejných lidí, kteří před 15 lety přijeli po dvou týdnech od moře a divili se, že jsou u nás záplavy. Dříve čas strávený bezcílným koukáním z okna dnes „využijeme“ zíráním do zářícího displeje. Nazpátek se tak vracíme se stejně plnou hlavou a až při procházení přeplněné paměťové karty užasle zjišťujeme, co že jsme to vlastně v cizí zemi spatřili.

Vývoj je nutností, je však dobré nezapomínat, že posun vždy neznamená pohyb správným směrem. V případě, že jste skeptičtí, vyzkoušejte si starý dobrý odpočinek na vlastní kůži – třeba jen na víkend. Od pátečního večera do pondělního rána odložte smartphony, laptopy a tablety. Ať strávíte víkend sami, nebo s blízkými, věřte, že si jej užijete naplno, protože tentokrát nebudete přítomní jen fyzicky. A co teprve, až si vyzkoušíte „informační dietu“ při nezkrácené dovolené…

lg

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button