Odměnit zaměstnance a přitom šetřit?

Pokud chcete přidat zaměstnancům, ale bojíte se kvůli exponenciálnímu růstu celkových nákladů mzdy, existuje řešení, kdy dokonce ušetří i zaměstnavatel.

Foto: Flickr.com/Tax Credits

Foto: Flickr.com/Tax Credits

Zaměstnavatel zaplatí za každého zaměstnance k čisté mzdě navíc cca 42 %. Čím vyšší plat zaměstnanec dostává, tím více zaměstnavatel platí… Existuje ale legální cesta, jak si tyto náklady na zaměstnance snížit – skrze sociální programy.

Z pohledu zaměstnavatele

Pokud se zaměstnavatel domluví se zaměstnanci, že souhlasí s rozdělením výplaty. Část získávají běžnou cestou a část přes sociální programy, například přes penzijní připojištění nebo životní pojištění, ze kterých lze čerpat ještě před důchodem. Záleží na typu smlouvy s pojišťovnou. Například investiční smlouva, kdy se koupí cenné papíry – investuje se a po tomto procesu je možné peníze vybrat. Některé pojišťovny umožňují výběr z investic každý měsíc, v Česku jsou zatím jen dvě. Měsíční výběry umožňují prakticky všechny, jenom u několika je možno nastavit trvalý příkaz, u ostatních se musí měsíc co měsíc zadávat příkaz k výběru. Některé banky mají zdarma jen několik výběrů v roce.

V praxi to vypadá běžně tak, že zaměstnavatel zaplatí 33 500 Kč měsíčně za zaměstnance, kterému přichází na účet čistá mzda 19 295 Kč.

Pokud by se obě strany dohodly na dělení mzdy přes sociální programy, příklad by mohl vypadat takto: zaměstnanec by dostal hrubou mzdu 22 000 Kč (pro zaměstnavatele se jedná o náklady na zaměstnance 29 480 Kč). Zaměstnavatel by navíc měsíčně posílal na sociální programy 2500 Kč. Zaměstnanec má stejný plat a zaměstnavatel ušetřil měsíčně 1520 Kč.

Zaměstnavatel může poslat 30 000 Kč ročně na jednoho zaměstnance a z této částky neplatí nikdo nic, pokud je posláno jako tzv. běžné pojistné. Pokud pošle tzv. mimořádným pojistným, je při výběru aplikována 15% daň.

Z pohledu zaměstnance

Zaměstnanec v tomto modelu může mít lepší finanční ohodnocení. Nevýhodou ale zůstává, že si pro to musí zřídit buď penzijní připojištění, nebo životní pojištění, které většinou mladí lidé žijící single nepotřebují. Je dobré zvážit, který sociální program se lidem hodí a jestli je pro ně vůbec vhodný. Dalším minusem je, že na finance dosáhne zaměstnanec až po investičním zafinancování, celá částka není ihned k dispozici.

Tento model se doporučuje u malých firem, protože je organizačně náročný a je potřeba také loajalita zaměstnanců. Když pošle zhrzený zaměstnanec kontrolu na firmu, nehrozí za takové dělení platu pokuty. Nicméně se tyto modely kontrolám nelíbí a o to víc mohou hledat chyby v účetnictví. Jde o zbytečnou pozornost úřadů.

Kromě finančních výhod z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele jde především o to, že zaměstnanec má lepší zajištění důchodu a větší loajalitu k zaměstnavateli. Využívání sociálních programů se vyplatí firmám v momentě, kdy mají zaměstnanci čistou mzdu nad 20 000 Kč. Vyplatí se i u nižších příjmových skupin, ale výsledek je patrnější na větším množství zaměstnanců. Pro jednotlivce je však výhoda vždy: získá čisté peníze.

  Radek Lev
Finančním poradenstvím firem i soukromníků se zabývá více než 9 let. Pracuje pro jednu z největších poradenských firem.

[box style=“rounded“]Zde si spočítáte náklady na zaměstnance.[/box]

Příklady rozložení platu při využití sociálních programů

Měsíční porovnání

Zaměstnanec

Zaměstnanec se sociálním programem

Porovnání

Hrubá mzda

25 000 Kč

22 000 Kč

Čistá mzda

19 295 Kč

17 225 Kč

Náklady zaměstnavatele

33 500 Kč

29 480 Kč

Příspěvek na životní pojištění

2 500 Kč

Celkový příjem zaměstnance

19 225 Kč

19 725 Kč

Celkové náklady pro zaměstnavatele

33 500 Kč

31 980 Kč

Zaměstnavatel ušetřil měsíčně 1520 Kč

Měsíční porovnání

Zaměstnanec

Zaměstnanec se sociálním programem

Porovnání

Hrubá mzda

25 000 Kč

22 500 Kč

Čistá mzda

19 295 Kč

17 564 Kč

Náklady zaměstnavatele

33 500 Kč

30 150 Kč

Příspěvek na životní pojištění

2 500 Kč

Celkový příjem zaměstnance

19 295 Kč

20 064 Kč

Zaměstnanec má přidáno o 769 Kč měsíčně

Celkové náklady pro zaměstnavatele

33 500 Kč

32 650 Kč

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..