Severní MakedonieZprávy

Odhalte největší archeologické záhady Makedonie

Makedonie je nalezištěm kulturních pokladů, cenných i pro moderní společnost. Kdoví, kolik archeologických pokladů ještě ukrývá.

Akvadukt v Skopje Zdroj: Macedonia Timeless
Akvadukt v Skopje Zdroj: Macedonia Timeless

V obrovském množství archeologických nalezišť (asi 4000) byly nalezeny artefakty, které svědčí o kultuře této svaté země. Každý nalezený předmět je jedinečný, fascinující svými barvami a tvary, má jedinečnou hodnotu, uchovává v sobě ducha doby, v které vznikl, a nese příběh, který přitahuje pozornost současnosti. Zvláště významné jsou nálezy v Trebenište, na Ochridsku, kde byly nalezeny zlaté masky, zlaté sandále, náramky a jiné ozdobné předměty ze stříbra, zlata a slonoviny.

Nejdůležitější artefakty nalezené na území Makedonie:
Velká matka – terakota bohyně plodnosti a ochránce domova a rodiny. Pochází z neolitu a byla nalezena na archeologickém nalezišti Tumba Madzari, Skopje.
Terakotové reliéfy – keramické dlaždice z období 5. – 6. století, tvarované pomocí formy ve vícero replikách, nalezených ve Viničko Kale. Svědčí o raném křesťanství v Makedonii a představují jednu z největších archeologických záhad v této oblasti.
Adam z Govrlevo – keramická figura mužské postavy. Jeden z nejstarších artefaktů  Makedonie, který se datuje od 4. – 3. století před n. l.
Tetovo Maenad – bronzová soška, která se datuje od 6. století před n. l. Představuje společnici boha Dionýsa, boha vína .
Venus Pudika – téměř kompletně zachovalá socha životní velikosti, vyrobená z jemnozrnného bílého mramoru, pocházející z 2. století. Nalezena byla ve velkém termálním objektu v archeologické lokalitě Skupi.
Asemanovo evangelium – makedonský slovesný a nejstarší rukopis z počátku 11. století, obsahující 158 listů pergamenu a vybrané nedělní evangelia – aprakos.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz
Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Stobi je bezpochyby jedním z nejatraktivnějších a nejznámějších antických měst na území Makedonie. Tato lokalita v srdci Makedonie je startovním místem pro každého, kdo chce zapojit do archeologického dobrodružství, shlédnout kulturní přínos starověkého světa a nabažit se pohledů na krásnou přírodu. Biskupská bazilika, antické divadlo, Tedosijanský palác, Poliharmův dům, velké lázně a mnoho dalších památek z bohaté historie tohoto starobylého města vás nenechá lhostejným, vhodí Vás do náruče historie a vyrazí vám dech svojí krásou. O tom, že Makedonie měla v minulosti důležitou geostrategickou polohu, svědčí i fakt, že jejím územím vedla nejznámější ze všech římských silnic -Via Egnatia .

Všechna tato duchovní a materiální bohatství jsou vzdáleny na dosah ruky a čekají na vás, aby Vám vyprávěli svůj příběh o Makedonii.

 

Destinací měsíce je Makedonie.

Více informací o Makedonii najdete na: www.macedonia-timeless.com

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button