Obsah je král! aneb jak content marketing dobývá svět

Málokdy se do módy dostane docela obyčejný pojem – ale slovo „obsah“ to dokázalo. A dobývá v mnoha podobách svět marketingu, sociálních médií i webových vývojářů. Tam všude je totiž cítit, že „Content is the King – tedy Obsah je král“. Že to zní poněkud banálně? Že dobrý obsah byl přece vždy základem všeho? Ne tak docela.

13-02

I tato grafika je nástrojem content marketingu. Mohu ji použít zdarma, ale musím uvést jméno jejího autora (Svilen Milev) a zdroj: Wikimedia Commons.

V tajemném světě vyhledávačů a sociálních sítí dochází k nenápadné revoluci: jejich algoritmy dokážou čím dál lépe poznat, co vás – tedy čtenáře – opravdu baví číst. A to má pak cenu zlata. A naopak oněch 99,9 procenta nudné datové šedi je nyní odsuzováno k vyhnanství mnohem energičtěji než dřív.

Až tedy budete příště sledovat zajímavé video, číst dobře napsaný informativní článek o něčem pozoruhodném, možná jste se právě stali součástí marketingového působení – a možná si ani nevšimnete, že vám v hlavě podvědomě uvízl nenápadně zmíněný název firmy nebo produktu…

Není divu, že velmi módním souslovím poslední doby je pojem content marketing, tedy obsahový marketing. Vloni se do vytváření „kvalitního obsahu“ podle jedné studie po světě investovalo přes 100 miliard dolarů a letos se čeká nárůst této sumy zhruba o patnáct procent.

Jinými slovy: byznys pochopil, že investovat do reklamy nebo budování obchodních kanálů nestačí. A proto je tu kreativní vytváření obsahu pro internet a sociální sítě, obsahu, který je ze své podstaty pro čtenáře/diváky opravdu přitažlivý. Může mít řadu podob: textů na webu (jen zkušené oko na nich pozná, že to jsou texty z dílny PR kreativců), videí, infografik, poradenských webů, zdarma šířených e-knih atp. Podle jedné studie v USA dává nyní 80 procent špičkových manažerů přednost vytvoření série kvalitních textů před zadáním „klasické“ reklamy.

Podle průzkumů společnosti Ad Age si content marketing dobývá stále významnější místo v marketingových rozpočtech firem – ve Spojených státech jde v průměru o 12 % – a panuje shoda, že podíl se bude zvětšovat. Nic na tom zřejmě nezmění ani to, co bývá uváděno jako drobná komplikace: není snadné přesně změřit (například na rozdíl od internetové reklamy), do jaké míry se investice vracejí v podobě konverzí – tedy toho, že návštěvník webu se opravdu stane klientem.

A ještě jeden zásadní „chyták“: stále více marketingových expertů zjišťuje, že vytvářet obsah, který OPRAVDU někoho zaujme v mase šedi, nudy a průměrnosti, je těžká mise vyžadující opravdu sofistikovaný přístup. Zkrátka: obsah je král!

Jan Rybář

Jan Rybář, je novinář (PhD v mezinárodních vztazích, MLitt v žurnalistice ve Skotsku), 13 let v MF DNES (zahraniční oddělení), fotograf (vyhrál Czech Press Photo), autor několika úspěšných knih.  V současnost působí jako konzultant.  Více o něm: www.amaze.czwww.janrybar.cz

 viz téžzde…

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..