DopravaZprávy

Obličej místo cestovního pasu

Letecká společnost Finnair testuje technologii rozpoznávání obličeje cestujících. Cílem je umožnit létání bez papírových dokladů.

Obličej se rozpoznává podle určitých identifikačních rysů. Foto: archiv

Letecká společnost Finnair společně s provozovatelem letiště Finavia testují na letišti v Helsinkách technologii rozpoznávání obličeje. Testu, který probíhá od 2. do 23. května, se účastní 1000 věrných zákazníků Finnairu, kteří pomocí mobilní aplikace do systému pošlou obraz svého obličeje. Pro testovací provoz byla na letišti zřízena zvláštní odbavovací přepážka vybavená technologií rozpoznávání obličeje. Pracovník zkontroluje cestujícímu doklady a vyhodnotí, zda rozpoznání proběhlo úspěšně.

„Usilujeme o to, aby cestování probíhalo ještě plynuleji než dnes,“ uvedl Heikki Koski, viceprezident letiště Helsinki. V budoucnu by mohlo být možné cestovat zcela bez papírových dokladů a odpadla by také nutnost mít palubní vstupenku. Společnost Finavia zkoušela technologii rozpoznávání obličeje již loni za účasti svých zaměstnanců. Výsledky jsou prý velmi slibné.

„Využíváme technologii založenou na rozpoznávání určitých rysů obličeje. Obraz obličeje se rozloží na jedinečné biometrické znaky, podle jichž je možné člověka identifikovat,“ uvedl Tuğberk Duman, projektový manažer společnosti Futurice, která systém dodala. Cestující lze tak odbavit, aniž by bylo nutné mít uložené jejich fotografie.

 

Související články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button