Zprávy

Objevujte Česko: Tipy na letní dovolenou na kole v Orlických horách

Cyklostezka podél Tiché Orlice pro kola i inline, možnost koupání, nové geolokační hry nejen pro rodiny  s dětmi, měšťanský pivovar Hylváty pro tatínky, Fit Resort Buková hora pro maminky a mnoho dalšího nabízí Orlické hory a Podorlicko, kde mají pro každého něco. 

Ilustrační fot Foto: Shutterstock.com
Ilustrační fot Foto: Shutterstock.com

Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, se jedná o ideální místo pro všechny milovníky kol i bruslí. Přibližovat se můžete díky cyklobusům, které jezdí od června do září.

Cyklostezka podél Tiché Orlice – idylka pro cyklorodiny i královský inline

Po trase najdete hned několik atraktivních zastávek, odpočívadla s dětskými hřišti a občerstvení různého rozsahu od malých bufetů až po zahradní restaurace. Bruslaři ocení kvalitní povrch. Křižovatkou této unikátní sítě cyklostezek je město Ústí nad Orlicí, které je pro svou polohu přímo na hlavní železniční trati velmi dobře dostupné. Leží při soutoku Tiché Orlice a jejího levostranného přítoku Třebovky. Pro senzační výhled na celé údolí pak neváhejte vystoupat na Andrlův chlum s rozhlednou, která se majestátně zvedá nad městem. Vydat se odtud můžete podél řek hned několika směry:

Po proudu řeky Tiché Orlice do Chocně – za živou vodou, přírodním labyrintem a J.A. Komenským   (15 km)

V malebném údolí mezi Ústím n. O. a Chocní objevíte jedno z nejhezčích zátiší podél řeky Tiché Orlice zvané na Luhu, s osadou Bezpráví a Dolečkovic hájovnou. Právě zde se setkáváte s podobně pohnutým příběhem z období německé okupace za 2. světové války, které znáte z příběhů Oty Pavla. Tento úsek je ze všech nejklidnější, vyruší vás jen projíždějící expresy na hlavní železniční trati. Právě v tomto údolí poblíž města Brandýsa nad Orlicí, kde mají mimo jiné vyhlášenou cukrárnu, napsal J. A. Komenský slavný Labyrint světa a ráj srdce. V místě, kde kdysi stával jeho srub, dnes najdete nejen jeho památník, ale také přírodní bludiště. „Originální Labyrint tak vznikl v Brandýse jak v knižní tak přírodní podobě. Inspirací nám bylo nejen samotné dílo Učitele národů, ale také tradiční Anglie, která je již od pradávna zemí bludišť. Půdorys brandýského Labyrintu tvoří zjednodušená kresba zemské koule, kdy cestu uličkami habrů do středu bludiště komplikují rafinovaně přerušované poledníky a rovnoběžky. Zprvu chaotické bloudění se mění postupně v cestu a podobně jako labyrint světa poutníkovi nakonec nabízí i ráj srdce“, dodává pan Držmíšek z Občanského sdružení Brandýs ve světě, které stojí za vznikem atraktivního turistického místa.

Trasa končí projížďkou impozantním přírodním parkem Peliny s opukovými skalními pilíři, s dojezdem na nábřeží Tiché Orlice k choceňskému zámku a Orlickému muzeu. Občerstvit se po trase můžete hned na několika místech, oblíbenou zastávkou cyklistů je například Občerstvení U Pildy v Bezpráví, nebo opravený bývalý mlýn Penzion Mítkov v úseku mezi Brandýsem a Chocní, který nabídne nejen výbornou kuchyni, ale také stylové ubytování v přírodě přímo na cyklostezce!

TIP: Z Chocně lze dále pokračovat přes poutní místo Homoli do pohádkového Potštejna a na proslulé zámky a hrady kolem Orlice.

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu – za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem (15 km)

Oblíbenou zastávkou všech rodinných výprav je hned na začátku trasy areál aktivní turistiky Cakle s horolezeckou stěnou a vodáckým tábořištěm. Nadchnou-li vás strmé údolní svahy, kdykoliv můžete zaparkovat svá kola nebo sundat brusle a vystoupat si za krásnými výhledy na údolí a okolí, třeba ze zříceniny hradu Lanšperka, kterou rozhodně nepřehlédnete. V Letohradě pak zavítejte do největšího Muzea řemesel v ČR, a seznamte se zde se světničkou Járy Cimrmana nebo navštivte šlechtické sídlo Tvrz Orlici s příjemným posezením na hradbách.

TIP: Z Letohradu lze dále pokračovat například na Žamberk a Rychnov n.Kněžnou nebo na Pastvinskou přehradu, hřeben Orlických hor a polské pohraničí.

Cyklostezka údolím Tiché Orlice z Ústí do Chocně Foto: Archiv Orlicko a Podorlicko
Cyklostezka údolím Tiché Orlice z Ústí do Chocně Foto: Archiv Orlicko a Podorlicko

Podél řeky Třebovky do České Třebové – za jednou z nejstarších památek východních Čech, Maxem Švabinským nebo legendárním Velorexem (10 km)

Tato trasa cyklostezky je nejkratší a využívá také místních (však minimálně frekventovaných) komunikací. Milovníci pivního moku ocení po cestě hned dva pivovary. Velmi atraktivní zastávkou na začátku této trasy je Měšťanský pivovar Hylváty v Ústí nad Orlicí, se stylovou restaurací, pivnicí a kavárnou s exkluzivními domácími dezerty. Nejen cyklisté ocení příjemné venkovní posezení na nádvoří. Samozřejmostí je dětské hřiště, útulná herna a nekuřácké prostory. „Rádi bychom zde vytvořili místo příjemných setkání. Skvělou atmosféru mají večerní koncerty kapel na pivovarském dvoře, od června do srpna pořádáme již tradičně každý pátek. Organizujeme také programy pro rodiny s dětmi, jako jsou tvořivé dílny, divadélka nebo tematické akce pro oživení tradic“, vyzdvihuje zaměření nově vznikajícího společenského centra Pavla Vytlačilová, provozní manažerka pivovaru.

Druhý z pivovarů objevíte naopak na konci této trasy v centru města České Třebové. Všichni, kdo cestující vlakem znají město jako důležitý dopravní uzel. V tomto duchu je také koncipována expozice nového Městského muzea, která netradičním způsobem představuje čtyři různé formy dopravy, příznačné nebo spjaté s historií města. Expozice pod názvem Do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí vás seznámí s železniční historií habsburského soustátí, s českotřebovským rodákem a vynálezcem létajících strojů Františkem Formánkem, myšlenkou kanálu Dunaj-Odra-Labe a také s celou vývojovou řadou legendárního Velorexu, který se právě v tomto kraji tak zvaně narodil. „Mezi nejpřitažlivější exponáty patří detailní model českotřebovského nádraží s pohyblivými vlakovými soupravami, zařízená výdejna lístků a zejména pak osobní vagón s kupé ze 40.let 20.stol., kde je možné si posedět a shlédnout několik dokumentárních filmů s železniční tématikou. Populární jsou samozřejmě také Velorexy, a to i pro děti, pro které zde máme reálný model, aby si i ony mohly vyzkoušet do tohoto minivozítka usednout“, s radostí dodává ředitelka muzea Jana Voleská, která je navíc s rodinou slavného vynálezce Velorexu Mojmíra Stránského spřízněná.

„Muzeum v České Třebové patří k nejstarším v regionu a myšlenka vybudovat tuto stálou expozici je velmi stará. Je více než 120 let nemělo vlastní důstojné prostory. Já jsem měla to štěstí, že jsem narazila na pochopení u zřizovatele a řady dalších, kteří zajistili financování celého projektu a dali mi volnou ruku při tvorbě scénářů expozic“, svěřuje se Jana Voleská, která zajišťuje rovněž prohlídky dalších památek ve městě – Rotundy sv.Kateřiny, Chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově nebo Kaple Panny Marie Na Horách. Zážitkem pro děti i dospělé je v kozlovských lesích ukryté pravěké muzeum v přírodě – osada Křivolík, kde se seznámíte s taji pravěkých tradic a staletí nepoužívaných řemesel od výpalu keramiky, výroby bot nebo vydlabání misky. Děti potěší přes léto ustájená zvířata.

TIP: Z České Třebové lze dále pokračovat například na Lanškrounské rybníky, do údolí Moravské Sázavy nebo k největšímu polderu ve střední Evropě na česko-moravském pomezí.

Nové geolokační hry, zpestření pro cyklovýlety

Cestování na kolech je ideální příležitost, jak naplnit rodinnou dovolenou aktivním pohybem a zároveň objevovat krásná a zajímavá místa, hrady, zámky, atraktivní expozice, a být na čerstvém vzduchu přímo uprostřed přírody. Namotivovat a zabavit děti ale může být někdy pořádným oříškem. Zpestřením i inspirací vašich rodinných cyklovýletů v Orlických horách a Podorlicku mohou být nové geolokační hry, neboť každá z her zároveň skrývá senzační cyklistické okruhy po těch nejzajímavějších místech. Zhlédnete krásné přírodní scenérie, atraktivní památky a šlechtická sídla, seznámíte se také s pozoruhodnými příběhy i místními rodáky. Pokud se rozhodnete zapojit do hry, pak vás po trase navíc zábavnou formou provede princezna Kačenka, Zilvar z Chudobince, hrabě František Kinský nebo Orlická cyklo a inline královna. Právě oni vám svým osobitým stylem udávají kromě vlastní trasy cyklovýletu různé pokyny a netradiční úkoly tzv. geosrandy, vypráví nevšední příběhy spojené s danými místy, dle potřeby i poradí, ale především vše komentují a vyhodnocují. Při plnění geosrand a hledání indicií vyzkoušíte svůj odhad, stanete se fotografy, kameramany či básníky, a zároveň se projedete po místech, která byste při návštěvě Orlických hor a Podorlicka neměli vynechat!

Připraveno je celkem 5 nových cykloturistických okruhů, které si můžete kdykoliv projet bez ohledu na zapojení do hry, neboť trasy jsou doslova nabité atraktivními zastávkami. princeznou Kačenkou se vydáte za výhledy na hřeben Orlických hor, s Pepou Zilvarem se projedete krajem Poláčka, Kupky a Jiráska do Opočna nebo do Dobrušky, s hrabětem Františkem Kinským budete obdivovat zámky na Orlici a s Orlickou cyklajn královnou si užijete pohodovou jízdu na Podorlicku, po cyklostezkách podél řek nebo si vyšlápnete naopak do kopců třeba za koupáním na Pastvinskou přehradu. Účastí ve hře se však zapojíte do soutěže o parádní ceny a při geohraní si užijete prima zábavu. Více informací k novým geolokačním hrám pro cykloturistické rodiny se dozvíte na www.kralovstviorlicke.cz.

Vlakem na kolo? Proč ne. 

Ideálním tipem je právě cyklostezka údolím Tiché Orlice, která i přes stále se rozšiřující síť cyklostezek neztrácí na atraktivitě. Dopřejte si pohodlí a nechte kolo doma. Využít můžete půjčoven přímo na vlakových nádražích, neboť stezka po celou dobu sleduje železniční trať. Není proto problém, zapůjčit si nebo vrátit kolo na začátku, v polovině nebo na konci trasy cyklostezky. Na trase hlavního železničního koridoru propojujícího Prahu a Brno lze vystoupit v Chocni, Ústí n.O či České Třebové, kde si vypůjčíte předem objednané kolo včetně bezpečnostních pomůcek (kvalitní vybavení je samozřejmostí). Poté už jen jednoduše a pohodlně šlápnete do pedálů, najedete na cyklostezku a kocháte se třeba celých 30 km malebným údolím řeky Tiché Orlice z Chocně až do Letohradu, kde vybavení pohodlně vrátíte. Výlet lze spojit i s koupáním v aquaparku v Ústí nad Orlicí, který je přímo na trase cyklostezky. Trasu si můžete zkrátit na „pouhých“ 15 km, z Chocně do Ústí n.O. nebo z Ústí n.O. do Letohradu. Ideální trasa pro rodiny s dětmi!

Za kulturou na Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Jak se žilo v biedermeieru, odpovídá expozice na Novém zámku Kostelci nad Orlicí, kde na léto připravili řadu výstav: Ivan Titor či Zámecké imaginárium – 13 roztodivných (ne)pokojů kosteleckého zámku. Pokud dáváte přednost krásám přírody, udělejte si čas i na prohlídku zámeckého parku. Kompletní informace o Novém zámku Kostelec nad Orlicí najdete zde.

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí Foto: Ivan Nehera
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí Foto: Ivan Nehera

FIT RESORT Buková hora – rodinný ráj na horách!

Krásné terény s aktivním vyžitím pro celou rodinu najdete také na horách, a to v jihovýchodní části Orlických hor v panenské přírodě Bukovohorské hornatiny. Té dominují dva výrazné vrcholy – Suchý vrch s rozhlednou a nově zrekonstruovanou Kramářovou chatou a sousední Buková hora s novým bike parkem. Oba vrchy od sebe odděluje Červenovodské sedlo, kam vás pohodlně od června až do září dovezou cyklobusy. Využít můžete rovněž tzv. radiobusů, které dopravují turisty a cyklisty na telefonické zavolání po celých Orlických horách!

Fit Resort Buková hora ukrývá rozmanitou síť lesních stezek a mechových cestiček pro pěší i pro cyklisty, které propojují obě údolí – Čenkovice a Červenou Vodu. Tato vyhlášená zimní střediska přináší atraktivní nabídku i pro letní sezónu, a jako taková poskytují perfektní zázemí pro rodinné výlety a aktivní dovolenou. „Čeká na vás hned několik nádherných a různě dlouhých tras netknutou přírodou, bike trasy všech úrovní, včetně single trek stezky se skoky a dřevěnými lávkami, doporučené trasy a sjezdy na celoodpružených kolech a horských koloběžkách, lesní inline nebo downhill po sjezdovkách na kárách tzv. chopperech“, zve k návštěvě Radek Procházka, ředitel střediska Skiparku v Červené Vodě, který je sám aktivní biker. Veškeré vybavení si zde můžete zapůjčit a na vrchol Bukové hory vás pohodlně dopraví lanovky z obou dvou údolí, a to včetně kol, koloběžek, kočárků nebo odrážedel pro vaše malé ratolesti. Lanovky jsou v provozu v období letních prázdnin o víkendech. Pro rodiče s malými dětmi jsou skvělým relaxem nenáročné turistické baby trasy, které vedou kolem vrcholu Bukové hory s výhledy na Krkonoše a Jeseníky. Vděčným cílem pro děti je pak dvoumetrový trůn zimního vládce Orlických hor – Rampušáka přímo na vrcholu. Samozřejmostí je možnost občerstvení a ubytování na obou stranách údolí, včetně parádních dětských hřišť s trampolínami, gravitační lanovkou nebo grilovacím altánem. Na sjezdovkách obou dvou areálů se rozprostírají nová disc golfová hřiště, na straně Čenkovic také minigolf a tenisové kurty. Jednou z největších akcí v resortu je Fořtův víkend, který se koná již tradičně v polovině měsíce srpna.

Zatímco Fit Resort na Bukové hoře je v této oblasti zcela novou nabídkou, sousední Suchý vrch s rozhlednou je již po desetiletí tradičním a oblíbeným cílem turistů i cyklistů. Kramářova chata na Suchém vrchu se navíc díky výtečným gurmánským menu řadí v současnosti mezi jedny z nejlepších provozů v kraji. „Rozložením pokojů je ideální i pro rodinnou rekreaci a nově nabízíme také romantiku na horách. Hned u chaty je obora s jelenem a dětské hřiště, v okolí jsou krásné trasy a vyhlídky, k dispozici je půjčovna Nordic Walking holí i wellness“, podtrhuje nabídku Stanislav Havel, ředitel horského hotelu, který je však koncipován jako moderní chata s nostalgií, a to přímo na trase oblíbené Jiráskovy hřebenové cesty. Přímo ze Suchého vrchu si můžete navíc vychutnat parádní sjezdy na horských koloběžkách, které vedou po malebných lesních cestách přes dělostřeleckou tvrz Boudu do Těchonína či dále přes České Petrovice až na Pastvinskou přehradu. „Právě tato trasa patří k nejoblíbenějším. Je to úžasný zážitek pro malé i velké, za kterým se nám lidé stále vrací“, sděluje svou více než desetiletou zkušenost Luboš Maryška, který tyto pohodové výlety zajišťuje. Navštívit tuto část Orlických hor tak stojí určitě za to!

 

Další nabídku prověřených tipů na prima léto v Orlických horách a Podorlicku včetně špičkové gastronomie a tipů na rodinné výlety najdete na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz.

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button