Objevte poklady Dolního Slezska

Přírodní vizitkou Dolního Slezska je především staré pohoří – Sudety. Dolní Slezsko je regionem, kde se na mnoho oblastí vztahuje program Natura 2000, byl zde vytvořen Krkonošský národní park, který je také biosférickou rezervací UNESCO, a národní park Góry Stołowe, jedinečné skalní pískovcové útvary v Evropě. V Dolním Slezsku vzniklo také dvanáct chráněných krajinných oblastí. Dolní Slezsko láká nádhernými památkami, moderními lyžařskými středisky a četnými turistickými stezkami, z nichž stojí za zmínku: Stezka Piastovských hradů, Cisterciácká stezka, Stezka údolím paláců a zahrad jelenohorské kotliny nebo Stezka vyhaslých sopek.

Jawor Foto: Archiv Polské turistické organizace

Świdnici a Jaworu musíte vidět dřevěné kostely míru ze seznamu světového dědictví UNESCO. Foto: Archiv Polské turistické organizace

Dolnoslezské vojvodství má rádo magii. Hora Ślęża na úpatí městečka Sobótka je někdejším centrem pohanského kultu slunce místních kmenů. Na vrcholu Magické hory byly nalezeny fragmenty kamenných valů s šířkou 12 metrů vytvořené z kamenných úlomků a tajemné sochy z doby bronzové s charakteristickým symbolem diagonálního kříže. Další kouzelnou horou a praslovanským centrem kultu slunce je slezská Fudžijama neboli Ostrzyca Proboszczowicka, na kterou vede 350 kamenných schodů uprostřed 150 let staré lipové aleje.

Dolní Slezsko rádo straší. V Ząbkowicích se ve 13. století usadili přistěhovalci z Franků a familiárně nazvali svou vesnici Frankenstein. To stačilo k tomu, aby zde byla památkovou komisí vytvořena laboratoř dr. Frankensteina a aby byl každoročně pořádán „Víkend s Frankensteinem“. Ząbkowicím dodává šarm Šikmá věž čili gotická zvonice z roku 1413. Děsivým místem Dolního Slezska je Kaple lebek v Czermné. Stěny kaple z roku 1776 tvoří 3000 lidských lebek a kostí, dalších 21 000 lebek je naskládáno v podzemí kaple. „Stavební materiál“ pochází z obětí moru a dvou válek: třicetileté a sedmileté.

Kostel v Jaworze Foto: Archiv Polské turistické organizace

Kostel v Jaworze Foto: Archiv Polské turistické organizace

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Dolní Slezsko je sakrální. V Karpaczi čeká na turisty pravděpodobně nejstarší evangelický kostel – horský kostel našeho spasitele – známý jako kostel Wang. Tento sloupový kostelík byl postaven z borového dřeva v městečku Vang v jižním Norsku na přelomu 12. a 13. století a pak byl v roce 1842 převezen do Karpacze. V Świdnici a Jaworu musíte vidět dřevěné kostely míru ze seznamu světového dědictví UNESCO. Kostel ve Świdnici byl postaven v roce 1656 a pojme 7500 lidí díky dvoupatrovým emporám. V kostele se koná Mezinárodní festival Bacha. Kostel v Jaworu z roku 1654 pojme až 6000 lidí díky čtyřpatrovým emporám. K jeho stavbě bylo použito 3000 dubů! Interiéry těch malých dřevěných kostelů vypadají jako sál v Metropolitní opeře v New Yorku.

Místem kultu v Dolním Slezsku je bazilika ve Vambeřicích (Wambierzyce) a barokní kostel v obci Legnickie Pole, kde se vyplatí navštívit muzeum věnované bitvě u Lehnice. V ní padl kníže Jindřich Pobožný. Okázalý je klášter v Lubiążi. Komplex se skládá z opatského paláce a kláštera s délkou fasády 223 metrů a bývá nazýván arcidílem slezského baroka. Dvoupodlažní knížecí sál v klášteře je náhradou bohatství opatství před válečným drancováním. Barokní perlou je cisterciácký klášter v Krzeszowě založený v roce 1292. V roce 2004 byl označen za historickou památku. V jeho interiérech jsou nádherné sochy 3 metry vysoké. Fasáda je rozdělena na tři zóny: zemskou, mariánskou a nebeskou.

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Dolní Slezsko je známé svými zámky. Ten, který při návštěvě Dolního Slezska musíte vidět, je z filmů známý mohutný zámek Książ. Svým rozmachem zaujme hned po Wawelu a Malborku hrad plný záhad – Czocha – www.zamekczocha.com – s ještě nenalezenými poklady a komnatou, ve které byla podlaha-akvárium. Kamenný hrad Grodno navštěvuje v noci tajemná bílá paní a z hladové věže Piastovského zámku v Lehnici je dodnes slyšet sténání odsouzených. Zámek v Mezilesí (Międzylesie) zdobí sgrafitová výzdoba na fasádě a zámek ve městě Lwówek Śląski (Płakowice) má zachovalé renesanční dekorativní fasády. Zámek v Górze byl populárním vězením, zámek v Jaworu je krásný – i přes několik přestaveb stále skrývá zdi původního objektu.

Renesanční zámky v Oleśnici a Stroszowicích měly hodně štěstí – přežily otřesy dějin a stále lákají na svou krásu. Zámek głogowských knížat je nyní sídlem archeologického muzea a Společnosti Głogowského regionu. Zámky v Karpnikách, Sobótce-Górce a Wojnowicích jsou nyní hotely. Můžete tu přespat jako králové. Některé dolnoslezské hrady jsou nyní vzpomínkami krásně vepsanými v krajině zřícenin, hrdými pozůstatky své bývalé slávy. K nim patří zámek Cisy a zámek v Bolkówě údajně propojený s hradem Świny. Zamilované přitahují procházky k hradu Szczerba ukryté v Ďábelských skalkách.

Evropským unikátem je řetězová knihovna (Biblioteka Łańcuchowa) v Oleśnici s 239 knihami řetězy připevněnými ke stolům.

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Foto: Archiv Polské turistické organizace

Postindustriálními památkami Dolního Slezska jsou především Muzeum hornictví a hutnictví zlata ve Złotém Stoku a Muzeum dolů v Nowé Rudě. První se nachází v bývalém dole zlata a arzenu, druhé v uhelném dole. Zajímavý je poštovní milník v Lubanis monogramem AR – Augustus Rex.

Milovníci vojenské historie si nesmějí nechat ujít pevnost Kladsko, obranný systém z 17. a 18. století, kde byla natočena poslední epizoda seriálu Čtyři muži v tanku a pes. Stříbrnohorská pevnost (Srebrna Góra) postavená v letech 1765–1777 je jedním z největších armádních objektů v Evropě. Riese bylo kódové označení největšího důlního a stavebního projektu nacistického Německa. Byl založen a nedostavěn ve Walimi, v Sovích horách na zámku Książ v letech 1943–1945. Německo tam vyvíjelo zbraně hromadného ničení. Dnes můžete navštívit chladné tunely komplexu Riese, místo, které skoro změnilo osud Evropy.

 

Více o Polsku na www.polsko.travel

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..