PolskoZprávy

Objevte Katovice, pokladnici postindustriální architektury

Katovice jsou jinochem mezi polskými městy, čítají teprve 130 let, ale nikde jinde nenajdete tolik skvělých památek postindustriální architektury jako v současných Katovicích. To, že město zažilo svůj rozkvět v době, kdy v umění vládly modernismus a secese, zanechalo stopu v podobě krásných činžovních domů, ve kterých bydlely známé osobnosti.

Foto: Archiv Polské turistické organizace
Mrakodrap (Drapacz Chmur) Foto: Archiv Polské turistické organizace

Kultovní kavárna Kristýnka před válkou lákala na kávu z prvního katovického kávovaru. Později, v těžkých časech, kdy byly Katovice více místem průmyslu než vzdělanosti, se kavárna stala útočištěm spisovatelů, novinářů a umělců. Nyní se Kristýnka vrátila z Vídně a znova zve všechny návštěvníky na výbornou kávu.

Vizitkou Katovic je samozřejmě Spodek. Tato obrovská a originální multifunkční hala ve tvaru létajícího talíře „přistála“ v centru města v roce 1971. Od té doby se do této arény sjíždějí davy umělců, sportovců i vystavovatelů z celého světa. Spodek vás nadchne svým nočním osvětlením a je stejně charakteristický pro Katovice jako Eiffelovka pro Paříž.

Katovice jsou z ptačí perspektivy zelené. V Katovicích je spousta lesů a parků. V Parku Tadeusze Kościuszka najdete v Polsku jedinou tzv. padákovou věž. Dále zde naleznete Údolí tří rybníků s hřebčínem a profesionální in-line dráhou, Starganiec s jezerem uprostřed lesů, kalvárii v Panewnikách s bazilikou z roku 1905 a replikou lurdské jeskyně, zvanou také slezským Assisi, a Park Zadole s amfiteátrem, kde se každým rokem koná Svátek kvetoucích hlohů.

Unikátní na evropské poměry je také kolonie Giszowiec – sídliště a zahrada v jednom, určena pro 600 hornických rodin, která byla postavena v letech 1906–1910.

Katovice patří mezi největší městské průmyslové aglomerace v Polsku. V Katovicích se nachází Slezské muzeum (Muzeum Śląskie), které sídlí v bývalé neogotické budově hotelu z roku 1898 www.muzeumslaskie.pl, dále Muzeum dějin Katovic (Muzeum Historii Katowic) www.mhk.katowice.pl a také Muzeum nejmenších knížek světa Zikmunda Škocného (Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego) a v něm knížky psané na zrníčku máku! V Katovicích také sídlí Národní symfonický orchestr Polskéhorozhlasu a nejlepší Akademie múzických umění v Polsku. Katovice jsou „městem velkých událostí“, mezi něž patří třeba Rawa Blues Festival, Metalmania, Slezský jazzový festival nebo Jazz a okolí, které přitahují stovky fanoušků z celého světa. V Katovicích působí téměř 20 divadelních scén a skoro stejný počet kin. Galerie umění se ani nedají spočítat.

Čtvrť Nikiszowiec je magickým místem Katovic. Je zde staré, skvěle zachovalé originální hornické sídliště, postavené v letech 1908–1915 a 1920–1924. Sídliště tvoří 9 třípodlažních uzavřených bloků pro 7000 obyvatel. Projektovali jej Emil a Georg Zillmanové. Úzké uličky, domy z červených cihel a náměstí, kde lidé žijí pořád stejně jako před sto lety – to je oblíbená čtvrť, které se říká Nikisz. Zde se konají hornické dny a jarmarky a před volbami sem přijíždějí politici na tzv. slezský oběd. Dne 14. ledna 2011 získal Nikiszowiec status historické památky. Zasloužené povýšení.

Legenda o Katovicích

V Katovicích, ve 20. letech 20 století vznikla první výšková budova v Polsku – jmenovala se Mrakodrap (Drapacz Chmur) a byla postavena v postmoderním stylu. Památník slezských povstalců tvoří tři křídla, která zná celé Polsko. Tato křídla symbolizují tři slezská povstání z roku 1919, 1920 a 1921.

Ozdobou Katovic je secesní budova starého nádraží, vztyčena v letech 1896–1906, která bohužel od roku 1972 neplní svůj účel. Impozantní budova Slezského sněmu s prvním polským kulatým sněmovním sálem (sál varšavského sněmu je pozdější a je vzorován podle katovického), je překrásnou klasicistní stavbou z let 1926–1929, která má 1300 oken a chodby, jež přesahují 6 kilometrů!

V Katovicích, z balkonu nyní nádherně zrestaurovaného hotelu Monopol, který byl postaven kolem roku 1900 v eklektickém stylu s motivy secese a neogotiky, kdysi slavný tenor Jan Kiepura zpíval svoje šlágry, třeba o blondýnkách a brunetkách. O sto let později, ve stejném hotelu Monopol v Katovicích, bydleli členové skupiny U2.

Foto: Archiv Polské turistické organizace
Foto: Archiv Polské turistické organizace

V Katovicích najdete také církevní památky – první zděný evangelický kostel v ulici Varšavské, postavený v letech 1856–58, dále neogotický kostel Nejsvětější Panny Marie v ulici Mariacké z roku 1870. V centru Katovic stojí největší polská arcidiecézní katedrála Krista krále a v Kościuszkově parku zase maličký dřevěný kostelík archanděla Michaela z roku 1510. Stavba byla spolu se zvonicí přenesena do Katovic v roce 1938 z obce Syrynia v rybnickém okrese. V ulici Kozielské 16 naleznete jednu z nejstarších nekropolí ve městě – židovský hřbitov založený v roce 1868 s krásnými, i když chátrajícími náhrobky, porostlými trávou.

S Katovicemi se pojí zajímavá legenda, podle níž název města pochází od kata, který proslul tím, že nadmíru svědomitě vykonával své hanebné povolání. Tento legendární příběh halí město do romantického závoje, a proto, i když není pravdivý, zůstává stále živý.

V Katovicích naleznete mnoho technických památek. Mezi nimi: železniční tlakové věže vyrobené ze silikátových cihel, komplex továrny na zinek (Huta Szopienice) pocházející z let 1908–1912 a doly zpřístupněné pro návštěvníky. Jedním z nich je Důl Wujek s památníkem a muzeem obětí pacifikace z roku 1981. www.muzeum-wujek.pl

Katovice jsou místem, kterému stále živá tradice doplněná o moderní prvky přidává na turistické atraktivitě. V Katovicích bylo už více než 100 objektů zapsaných na seznam kulturních památek. Při procházkách městem můžete obdivovat secesní, modernistické a eklektické činžovní domy, mezi nimiž je tím nejkrásnějším „dům s žaludy“ na ulici 3. Máje.

Válka zanechala v Katovicích svoji ničivou stopu, skvost modernity nenávratně zmizel. Stavba muzea, kterou dnes známe pouze z fotek, byla dokončena v roce 1939. Budova podle projektu Karla Schayera byla nazývána labutí písní polské moderní architektury. Tato budova měla venkovní výtahy, jednoduchou formu typickou pro funkcionalismus, prostor a světlo. V roce 1941, na příkaz Adolfa Hitlera, bylo muzeum srovnáno se zemí. Nacistické ego uznalo tento příklad architektonické virtuozity za projev zdegenerovaného umění… Dnes muzeum připomíná obelisk na náměstí Boleslava Chrabrého.

Jeďte se do Katovic podívat, určitě to stojí za to.

 

logo starLOT Polish Airlines nabízí z Prahy přes Varšavu do Katovic 2 lety denně.

Více informací na LOT.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Více informací na www.polsko.travel.

 

 

 

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button