Obce, vymáhejte vyšší pobytovou taxu a žádejte o dotace na cestovní ruch!

Ministerstvo pro místní rozvoj od listopadu nabídne dotace na podporu cestovního ruchu. Navíc novelou zákona chce zvýšit poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt až na jedno euro za osobu a noc.

Výše poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, který vybírá město Tábor, činí 12 Kč na osobu a noc. V roce 2015 vybralo město Tábor na těchto poplatcích celkem 204 000 Kč.

Výše poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, který vybírá město Tábor, činí 12 Kč na osobu a noc. V roce 2015 vybralo město Tábor na těchto poplatcích celkem 204 000 Kč. Zdroj: Město Tábor

Financování cestovního ruchu obcemi čekají v dohledné době dvě novinky. Jedna přináší obcím možnost získat dotace na rozvoj cestovního ruchu: Ministerstvo pro místní rozvoj totiž od listopadu spustí novou výzvu k podávání žádostí o dotace na rozvoj turistické infrastruktury i kampaně. Cílem je podpořit příjezdovou turistiku do obcí. Na projekty a propagaci je přichystáno 580 milionů Kč. „V listopadu ale vyhlásím výzvu jen za 300 milionů, jinak bych nebyla dobrý hospodář. Nejdříve chci vidět poptávku a kvalitu projektů. Pokud jedno či druhé nebude a dojde na lobbistické tlaky, zbytek peněz přesunu na opravy místních komunikací,“ prohlásila Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Ministryně Šlechtová společně s Ministerstev vnitra zároveň chystá i novelu, kterou se jednak zvýší poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a jednak se stanoví obcím povinnost tyto pobytové poplatky vybírat.

V současnosti mohou obce dle zákona vybírat nejvýše 15 Kč za noc a každého ubytovaného návštěvníka v katastru obce. Řada obcí vybírá poplatky nižší, případně nevybírá poplatky vůbec. Nyní mají obce poplatek vybírat povinně, a to ve výši nejspíš kolem jednoho eura, tedy 27 Kč. „Když to bude víc, budu ráda. Nejsem příznivcem výjimek, takže od placení taxy budou osvobozeni jen děti a senioři,“ řekla Karla Šlechtová.

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..