Města & regiony ČRRozhovoryZprávy

O průvodcování zahraničních turistů v regionech s Alešem Kubicou

Zahraniční turisté míří především do Prahy, Karlových Varů, Českého Krumlova, ale už málokdy zabloudí do českých a moravských regionů. Co je zajímá a na jaké překážky naráží, o tom jsme si povídali s Alešem Kubicou, průvodcem po Českém Švýcarsku.

Foto: Archiv A. Kubica
Foto: Archiv A. Kubica

Cizinci jezdí většinou na „citybreaks“ do hlavního města. Ale když už se rozhodnou zajet do regionů, co bývá největší překážkou?

První překážkou je určitě vlastní doprava z hlavního města do zapadlých, ale zajímavých koutů Česka. Například vysvětlit turistům, jak se z Prahy hlavního nádraží s přestupem v Děčíně dostat do Národního parku České Švýcarsko, bývá oříšek. Raději volí komfortnější variantu, tj. osobní vyzvednutí od průvodce v hotelu nebo autobus od agentury.

 

Co by si měli hoteliéři ověřit od průvodců/agentur, se kterými doporučují cesty do regionů svým klientům?

Ověřil bych si, jestli daná agentura/průvodce v regionu má sídlo. Pokud průvodce v regionu nežije, je to člověk, který má pravděpodobně informace načteny a předává je „bez přidaného zážitku“.  Určitě osobní vyzkoušení výletu, který agentura/průvodce nabízí, není od věci. Přeci jen doporučují hoteliéři něco, za co mají u klienta zodpovědnost.

 

Co je magnetem pro cizince v regionech?

Některé cizince přitahuje touha objevit „zastrčené“ zajímavosti, neboli co většina zahraničních návštěvníků Prahy neviděla. Dle mého názoru teprve v regionech může turista poznat blíže Česko.  Myslíte, že v Praze turista najde podstávkové chalupy,   okouzlující chmelová pole a tajemství české krajiny?

 

Foto: Archiv A. Kubica
Foto: Archiv A. Kubica

Zajímá je aktivní turistika?

Velkou většinu turistů zajímají TOP turistické atrakce regionu.  Například v Českém Švýcarsku je to Pravčická brána. Jelikož nelze k většině přírodních atrakcí se dostat autem, aktivní turistika návštěvníky nemine. 🙂 Vždy lze ale vyjít návštěvníkovi vstříc dle jeho fyzických možností a nabídnout mu nejjednodušší trasu. Já osobně doporučuji klientům využití elektrokol.

 

Co by se dalo vylepšit v nabídce gastronomie v regionech?

Úsměv …. Volím pro turisty mnou prověřené restaurace. Krásný výlet stojí na celodenní pohodě a když v restauraci objednáte klientovi nekvalitní kávu, těžko mu budete vysvětlovat, že v českých regionech je to normální.  Další související věc je samotné jídlo, interiér a obsluha. V přetížených měsících zde není pohoda a dost věcí se nestíhá, jak by se mělo.  Vylepšit by se určitě měl servis restaurace.

 

Horský vůdce je jediná akreditovaná činnost vázaná několikaletým výcvikem a zkouškou. Necertifikovaný průvodce provázející po krásách české přírody, může při sportech ale i v samotné přírodě narazit na nebezpečí. Jaké jsou varianty průvodcovských certifikovaných kurzů zaměřených na regiony?

Nevím, jak v ostatních regionech, ale v Národním parku České Švýcarsko nyní probíhá certifikovaný kurz, kde zástupci Správy národního parku a Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko školí budoucí průvodce nejen o přírodě, ale také o pravidlech, bezpečnosti a zákonech.  Jinak kurz první pomoci probíhá samostatně a měl by ho mít každý, kdo se stará i o menší skupinu turistů.  pozn.: hledal jsem na http://www.asociacepruvodcu.cz/, ale žádné výzvy na kurzy jsem nenašel.

 

Zaměřujete se na oblast Českého Švýcarska. Jaké národnosti po regionu provázíte nejčastěji?

Zajímavé je, že  České Švýcarsko navštíví přibližně 50% Čechů a 50% zahraničních návštěvníků (Němci, Poláci). Tyto národnosti zatím lokální průvodcovské služby nevyhledávají.  Povětšinou provádím  turisty s národností, která nepatří k top ve statistikách, např. USA, Indie, Čína

Lucie Poštolková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button