NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Nový Zéland pootevře hranice očkovaným turistům na začátku příštího roku

První turisté by na Nový Zéland bez povinnosti zůstat v karanténě mohli přicestovat v prvním čtvrtletí roku 2022, podmínkou bude očkování a příjezd ze země s nízkým rizikem nákazy, uvedla premiérka Jacinda Ardernová.

Auckland, Foto: archiv Emirates

Ostrovní stát uzavřel své hranice prakticky před 18 měsíci a pandemii covidu se brání sledováním jednotlivých případů nákazy, uvádí Reuters.

Podle premiérky pětimilionová země ještě není připravená se plně otevřít zbytku světa a cestovní pravidla bude uvolňovat postupně. Všechny další kroky budou “obezřetné a uvážené, protože je chceme učinit s co největší jistotou”, prohlásila Ardernová.

Od října do prosince umožní vládní pilotní projekt cestování očkovaným pracovníkům, kteří podstoupí domácí izolaci namísto současné dvoutýdenní státem řízené izolace. Od prvního čtvrtletí roku 2022 se pak naočkovaní turisté ze zemí s nízkým rizikem nákazy vyhnou karanténě úplně, z mírně rizikových zemí budou muset do domácí izolace. Pro cestující z velmi rizikových zemí a neočkované bude nadále platit státem řízená karanténa.

“Očkování, testování na hranicích a možná drobné kontroly příznaků, když cestujete, se nakonec stanou normou. A všichni si na ně zvykneme,” uvedla premiérka Ardernová citovaná agenturou AFP.

Premiérka zároveň oznámila, že země urychlí očkování vakcínou proti covidu-19, kterou dosud dostala jen zhruba pětina obyvatel. Od 1. září se na očkování mohou hlásit všichni nad 16 let. Pro všechny očkované se také prodlouží rozestup mezi oběma dávkami ze současných tří na šest týdnů, aby co nejvíce lidí stalo alespoň první dávku vakcíny a mělo přinejmenším částečnou ochranu.

S vypuknutím pandemie covidu-19 se Nový Zéland rozhodl uzavřít své hranice a poměrně úspěšně bojuje s šířením nemoci na svém území. V zemi se dosud nakazilo 2500 lidí a 26 infikovaných zemřelo. Vláda však čelí tlaku na otevření hranic, protože zemědělství, zdravotnictví i hotely se potýkají s nedostatkem pracovních sil, které na Nový Zéland míří ve velké míře ze zahraničí. Nový Zéland dočasně vytvořil cestovní bublinu s Austrálií, ovšem po zhoršení tamní pandemické situace ji v červnu opět zrušil.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button