Zprávy

Nové sídlo Pařížské filharmonie, architektura ve službách akustiky

Nadace jako Vuitton, Pathé, Cartier slouží dnes cestovnímu ruchu nejen podporou kultury a umění, ale i tím, že angažují pro svá nová sídla přední architekty. Franc Ghery, Renzo Piano, Jean Nouvel vytvořili v Paříži budovy, které již samy o sobě budí zájem turistů. K nim se řadí i nové sídlo Pařížské filharmonie v pojetí architekta Jeana Nouvela, který přizval přední specialisty na akustiku – Novozélanďana Harolda Marshalla a Japonce Yasuhisu Toyotu.

Foto: Archiv Pařížské filharmonie
Foto: Archiv Pařížské filharmonie

Nová budova s designem obrysů 340 000 vzlétajících ptáků je umístěna na severovýchodě Paříže v Parku de la Vilette, kde vzniká nové kulturní centrum města. V sousedství Cité de la musique, které má být přejmenováno na Filharmonii 2. Hlavní koncertní sál nové budovy má kapacitu 2400 diváků. Prodlouženými zaoblenými tvary balkonů, stropem i hrou světla dokáže přesto vytvořit intimní prostředí. Orchestr je umístěn doprostřed, největší vzdálenost diváka od šéfdirigenta je 32 m. Sál je možné uspořádat tak, aby měl vynikající akustiku i pro jazz, rock a další žánry.

K dispozici je 14 zkušeben pro orchestry, restaurace v 6. poschodí nabídne panoramatický pohled na město, foyers jsou koncipována pro setkávání. Po technické stránce je budova šetrná k životnímu prostředí úsporou energie, je ohleduplná k handicapovaným. Velké prostory pro vzdělávací činnost souvisejí i s cílem změnit situaci, kdy jen třetina Francouzů, většinou majetnějších, navštěvuje pravidelně koncerty.

Filharmonie chce pořádat zdarma menší koncerty během víkendů a edukační programy. Bohatá bude i výstavní činnost. Po Davidovi Bowiem je zde do konce června představen Pierre Boulez, jedna z nejvýznamnějších postav francouzského hudebního života. Muž, který oslavil devadesátiny a který celý život vede otevřený dialog hudby s různými druhy umění, je pro tuto budovu symbolický. Otevřený dialog je i jejím posláním.

Marta Jedličková

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button