Nové letiště v Londýně odbaví 172 000 000 pasažérů ročně

Šest ranvejí, operujících 24 hodin denně za každého počasí, 200 000 pracovních míst, tak vypadá plán nového letiště Britannia za 47,3 miliardy liber.

Projekt London Britannia Airport by měl být dokončen za sedm let. Foto: Gensler, Royal Haskoning DHV

Projekt London Britannia Airport by měl být dokončen za sedm let. Foto: Gensler, Royal Haskoning DHV

S výstavbou nového letiště Britannia se zvýší počet odbavených pasažérů na jihovýchodě Anglie z dosavadních 127 milionů na 300 milionů v roce 2031. Ročně by tak mělo být schopno nové letiště odbavit 172 milionů pasažérů, uvádí Testrad (Thames Estuary Research and Development). Pro představu letiště v Praze za rok 2012 odbavilo 10,8 milionu pasažérů.

Pro letiště Britannia vznikne zcela nový ostrov v ústí Temže, což snižuje zásah do urbanistického rozložení města. Rezidenty v okolí Londýna by tak nové letiště nemělo nijak omezit, vyjma leteckých koridorů, které z větší části povedou nad vodou. Protaženy budou dopravní tepny do centra města. Na letiště se lidé dostanou vlakem ze stanice Waterloo a speciálním vysokorychlostním spojením z centra Londýna. Podle projektu by cesta vysokorychlostním vlakem měla z Londýna na letiště trvat jen 18 minut. Samozřejmě bude také propojeno s leteckými spoji s londýnskými letišti.

Odbavení ještě na pevnině

Pro snazší průběh bude probíhat odbavování pasažérů ještě na pevnině v Královských docích v Londýně. Letiště London Britannia Airport tak sníží komplikace spojené s automobilovou dopravou. Projekt počítá se záchytnými parkovišti ve městě Sheerness.

Záchytná parkoviště plánují v Sheernessu. Foto: Gensler, Royal Haskoning DHV

Záchytná parkoviště plánují v Sheernessu. Foto: Gensler, Royal Haskoning DHV

Podle plánu projektu by mělo letiště být dokončeno za sedm let. Podle Borise Johnsona, starosty Londýna, je největší výhodou letiště Britannia, že by mělo odlehčit Londýňanům. „Je to další vítaný argument, proč by mělo být letiště v ústí Temže realizováno,“ řekl pro Testrad Boris Johnson. Právě londýnský starosta patří mezi největší obhájce projektu. Podle něj je potřeba rozšířit kapacitu londýnských letišť pro další růst.

Ačkoliv má letecká doprava poměrně hustou síť, očekává se, že od roku 2017 do roku 2030 by se měla ještě navýšit o 70 až 120 procent. V současnosti Letecká komise Davies zkoumá potenciální kapacitu jihovýchodní Anglie, kam řadí také letiště Gatwick a Heathrow.

Proti letišti Britannia se ozývají hlasy ochránců přírody, kteří říkají, že ústí řeky není jen mrtvé místo čekající na zástavbu.

Londýn, Britania

Vysokorychlostním vlakem by měla cesta z Londýna na letiště trvat 18 minut. Foto: Gensler, Royal Haskoning DHV

  lp

[box]Počty odbavených pasažérů v roce 2012

Atlanta, USA – 95,5 milionu

Peking, Čína – 82 milionů

Heathrow, UK – 70 milionů

Tokio, Japonsko – 67,8 milionu

Illinois, USA – 67 milionů

Praha, ČR – 10,8 milionu[/box]

 lp

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..