Nové kontroly na letišti

Všechna letiště v rámci Evropské unie zavádí novou detekční kontrolu tekutin, aerosolů a gelů přepravovaných na palubě v kabinových zavazadlech. Kontroly začnou probíhat od pátku 31. ledna.

Ilustrační foto Foto: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Foto: Lucie Poštolková

Změna spočívá v tom, že přepravovaná dětská strava a léky (v tekuté či gelové formě) v objemu nad 100 ml budou kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. Kontrolovat se budou také tekutiny a gelů z tzv. duty free obchodů v zapečetěných baleních.

„Ty budou kontrolovány na skenerech v případě, že pocházejí z jiných letišť a cestující s nimi při přestupu prochází bezpečnostní kontrolou, nebo pokud si je cestující pořídí na letišti v Praze, ale bezpečnostní kontrolou projde až po delší době od jejich nákupu,“ uvedla Eva Krejčí, ředitelka Komunikace a tisková mluvčí Letiště Praha.

Cestující ocení to, že budou moct mít u sebe při přestupu mezinárodně standardizovaná duty free zapečetěná balení i z letišť mimo Evropskou unii.  „Toto nové nařízení není nijak výraznou změnou, i dříve bylo možné tyto tekutiny, gely či aerosoly přepravovat, jejich kontrola byla prováděna namátkově a v případě nejasností měl cestující možnost potvrdit jejich obsah ochutnáním,“ uvedl Petr Hloušek, ředitel pro Bezpečnost Letiště Praha.

Pražské letiště pro tyto kontroly nakoupilo 18 stacionárních skenerů a 2 mobilní. Počáteční investice se pohybuje okolo 10 mil. Kč, další náklady budou spojené s posílení bezpečnostní kontroly.“

 [box style=“rounded“]Povolená přeprava tekutin, aerosolů a gelů:

– nádoby o max. objemu 100 ml

– vše uložené v průhledném uzavíratelném sáčku o max. obejmu 1 litr

– cestující povinně předkládají veškeré tekutiny k samostatné kontrole

Pokud cestující přesáhne limit objemu 100 ml na jeden kus, či sáček nad 1 l na osobu, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.[/box]

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..