Nezařazené

Na Zugspitze pojede nová lanovka. Už o Vánocích

Nová lanovka na Zugspitze, nejvyšší horu Německa, bude držet hned tři světové rekordy. Provoz by měla zahájit 21. prosince. Pro region však nemusí být jen přínosem…

Zdroj: Bayerische Zugspitzbahn / Matthias Fend

Nová lanovka na vrchol vysoký 2962 m n. m. se stavěla tři roky a vede po téže trase jako lanovka otevřená v roce 1963 (a odstavená počátkem letošního roku). I ta již byla mistrovským dílem techniky: na vzdálenosti 4,5 km překonávala převýšení téměř 2000 metrů, což je světový rekord.

Nová lanovka přidává další dva rekordy: prvním je 3213 metrová vzdálenost mezi jediným opěrným sloupem a horní stanicí. A druhým rekordem je výška opěrného sloupu: 127 metrů. Zatímco stará lanovka vyvezla nahoru za hodinu nejvýše 240 lidí, nová jich přepraví téměř 600. Jízdenka bude zpočátku stát 45 euro.

Stavba lanovky na Zugspitze. Zdroj: zugspitze.de

Čtyři nosná lana pro obě kabiny jsou již napnutá a zajištěná. Každé z nich je 4900 metrů dlouhé, 72 mm tlusté, váží 153 tun a sestává z 210 drátů. Ještě je třeba instalovat obě tažná lana. Ta měří v průměru 41 a 47 mm a váží 30, resp. 39 tun.

Dominantním materiálem lanovky je sklo, obě kabiny jsou maximálně prosklené, sklo se výrazně uplatnilo při stavbě dolní a horní stanice. Při obědě ve vrcholové restauraci si budou hosté užívat naprosto fantastický výhled – ovšem až od léta příštího roku, kdy se restaurace teprve otevře.

Každoročně na vrcholu Zugspitze stane kolem 550 tisíc lidí. Za hezkého počasí a o prázdninách je na vyhlídkové plošině značný nával. Po výstavbě nové lanovky by podle společnosti Bayerische Zugspitzbahnen Bergbahn AG měl počet návštěvníků vzrůst na 600 tisíc ročně. Nová lanovka si přitom vyžádala investici ve výši 50 milionů eur.

Očekávaný přírůstek návštěvníků střechy Německa nemusí být ovšem nutně jen pozitivní jev. Otázkou totiž je, jak již nyní turisticky vytížený region zvládne další nápor. Problém přitom není ani tak na vrcholu, jako spíš v údolí: dopravní zácpy v Oberau na konci dálnice 95 z Mnichova a v Garmisch-Partenkirchenu jsou na denním pořádku.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button