CestovkyZprávy

Nová destinační společnost se bude starat o cestovní ruch v Českém Krumlově

Turistickou propagaci města Český Krumlov by měla mít nově na starosti destinační společnost DMO Český Krumlov, zapsaný spolek. Bude řešit marketing, připravovat nové turistické produkty i analýzy. Peníze bude dostávat hlavně od města. Plán výdajů a příjmů pro první roky je vyrovnaný, ročně 4,9 milionu Kč.

Zastupitelé ještě chtějí změnit stanovy spolku DMO Český Krumlov, proto dnes 18 hlasy z 20 přítomných rozhodli o tom, že existenci spolku odhlasují na příští schůzi 31. října. Organizace by měla zlepšit turistickou nabídku, přispět k vyšší návštěvnosti i naplnit záměr ze strategického plánu města, přitahovat turisty, kteří zůstanou v Krumlově déle a přijedou i mimo hlavní sezonu. Vyplývá to z důvodové zprávy zastupitelstva.

Dosud patřil destinační management pod Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF), což je městská společnost. „Je to krok k moderním trendům, které se aplikují po vzoru rozvinutých turistických západoevropských zemí, kdy se úzce propojují privátní a veřejný sektor, obě strany se stanou rovnocennými partnery. V praxi se ukazuje, že je to přínosné a pomáhá to větší efektivitě při rozvoji turistických destinací. Doposud jsme to suplovali schůzkami, kdy jsme si nechávali od privátního sektoru připomínkovat naše marketingové plány, ale byl to hlas poradní. Teď bude partnerství na stejné úrovni se stejnou zodpovědností za všechno,“uvedl jednatel fondu Miroslav Reitinger.

Spolek bude mít tři zaměstnance, přičemž jednoho bude platit Jihočeská centrála cestovního ruchu. Mezi cíle patří vyvážit soužití místních s turisty či usilovat o vícedenní turistické pobyty. Krumlov teď podle důvodové zprávy postrádá užší spolupráci se soukromým sektorem či pozitivní PR města. Spolek počítá s ročními výdaji 4,9 milionu Kč a stejně vysokými příjmy, mezi nimi jsou dotace města, grant kraje a členské příspěvky.

„Sdružíme síly a budeme mít více peněz do marketingu a řízení destinace. Je důležité, abychom spojili síly, myšlenky a uměli se dohodnout na principech, které zajímají stejně jako město, tak i hotel, půjčovnu nebo restauraci. Musíme spolu umět komunikovat,“ řekl místostarosta Martin Hák (Nezávislí a TOP 09). Opoziční zastupitelé dnes vznik společnosti kritizovali. Podle nich vychází vstříc podnikatelům a potlačuje veřejný zájem. Miroslav Máče (Nezařazení) žádal úspěšně změnu stanov spolku.

V Českém Krumlově se loni ubytovalo nejvíce turistů, kteří do jižních Čech přijeli: 293 644 turistů, tedy 17 procent všech návštěvníků kraje. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Do Českého Krumlova, jehož centrum a zámek jsou zapsány na seznamu památek UNESCO, přijedou ročně dva miliony turistů. Ve městě žije asi 13 000 lidí. Letos má rozpočet s příjmy 390 milionů a výdaji 365 milionů.

Newsroom TTG, ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button