Zprávy

Nová destinace v Bordeaux – Cité du vin

1. června se otevřely brány impozantní budovy moderní architektury, která trůní na březích řeky Garonne v jihozápadní Francii v Bordeaux. Je důstojnou pozvánkou do světa vína ve městě, které je srdcem nejznámějších vinařských oblastí. Vinařství je zde představeno z různých úhlů pohledu v 10 patrech. Působivá je ale i samotná budova, která se tyčí do výšky 55 metrů s fasádou ze skleněných desek a perforovaného hliníku. Má připomínat sukovitý keř vinné révy, zasazený do skleněného podkladu navozujícího iluzi blízké řeky Garonne.

Foto: ©Anaka - XTU architects - La Cité du Vin
Foto: ©Anaka – XTU architects – La Cité du Vin

Využití veškeré moderní technologie je samozřejmostí. Obří obrazovky na podlaze umožní úžasný přelet nad vinařskou krajinou, dotykové tablety pomohou detailně poznat, jak vinař obdělává vinohrady, odtajněn je i proces vinifikace. Poznáte největší vinařské rodiny i významné říční a mořské dopravní trasy, které obstarávaly spojení se světovými trhy v minulosti a jsou i významným distribučním prvkem současnosti. Proniknete do velkých vinařských civilizací, seznámíte se s prezentací vína a pohledu na ně podle různých náboženství, odhalíte i různé degustační klíče. La Cité du vin vás tak hned nepustí.

Adresa: Quai de Bacala, 150 134 Bordeaux.

 

Baccarat, legendární křišťál se představuje

Značka křišťálu Baccarat se objevuje od r. 1764 u příležitosti všech velkolepých oslav převážně v luxusních palácích. Výstava Baccarat, legendární křišťál se v současnosti koná rovněž v paláci, a to v Château Labottière z 18. století v Bordeaux. Značka křišťálu Baccaret byla založena v Lotrinsku na základě povolení Ludvíka XV. Manufaktura prošla staletími, během nichž se stala symbolem výjimečnosti a kvality života. Představuje výběr emblematických děl továrny Baccarat a poukazuje zejména na dnešní vytříbený moderní design, ale i na historii značky, která patří k jejímu slavnému dědictví.

Některá díla byla již vystavena v Petit Palais v Paříži v roce 2014 u příležitosti 250. narození firmy. Jsou zde nádherné lustry od prvních historických modelů až po ty nejmodernější i zakázky pro francouzské krále a další nejmocnější panovníky, jako byli car Mikuláš II., japonský císař nebo Franklin Delano Roosevelt. Zvláštní prostor je věnován legendárnímu servisu Harcourt, který spatřil světlo světa v roce 1841 a používal ho například Napoleon II. Jsou zde i výtvory, na kterých se podíleli umělečtí designéři s mezinárodním renomé. Dokonalost, inovace a kreativita zde slaví svátky.

Adresa: Institut Culturel Bernard Magrez, Château Labottière, 16, rue de Tivoli, Bordeaux.

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button