Partnerská sekceZprávy

Noc literatury podvanácté

Partnerský článek

Ve středu 9. května 2018 v 18 hodin začíná 12. ročník Noci literatury. Známé herecké osobnosti budou číst úryvky knih zahraničních autorů. Díky Noci literatury se návštěvníci opět dostanou do míst běžně nedostupných (celkem 18 vybraných míst). V nabídce nechybí atraktivní střecha Paláce Lucerna, tajemné podzemní tunely Národního divadla nebo unikátní interiér bytu Františka Palackého. Vstupné na všechna místa je zdarma. Současně probíhají čtení v dalších 51 městech v Česku. Česká centra však organizují Noc literatury také v Evropě i v zámoří. 

Foto: Česká centra

Pozvání k pražskému„nočnímu čtení“ letos přijali Vladimír Polívka, Jenovéfa Boková, Cyril Dobrý, Milena Steinmasslová, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Ivan Řezáč, Lukáš Hlavica, Eva Leimbergerová, Filip Kaňkovský, Ivana Uhlířová, Elizaveta Maximová, Marek Adamczyk, Anna Císařovská, Gabriela Mikulková, Pavol Smolárik a Roman Zach. Iniciátorem a hlavním organizátorem dnes již mezinárodní literární události jsou Česká centra. Literární happening připravují ve spolupráci s klastrem EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími,  Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint. Každá ze sedmnácti   zúčastněných zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. Novinkou letošní Noci literatury je zařazení romské literatury, a to konkrétně čtení z knihy Jany Hejkrlíkové ‚Má inkoustová léta‘.

Letošní nabídku tvoří 18 zajímavých a veřejnosti běžně nedostupných míst Prahy 1. Nechybí střecha Paláce Lucerna, Opero, Dup39, podzemí Národního divadla, farní klub u Panny Marie Sněžné, Muzeum F. Palackého a F. L. Riegra, komunitní centrum Život90 či kampus Hybernská… Všechna tato „zastavení“ byla představena formou facebookových reportáží studentů spolupracující Vyšší odborné školy publicistiky (sídlí v prostorách nakladatelství Vilímek, místem dvou čtení).

 
„BONBONEK“ V PODOBĚ DĚTSKÉHO DNE NA STŘELECKÉM OSTROVĚ

Den Evropy (9. května 2018, Střelecký ostrov, organizátor: Zastoupení Evropské komise v ČR) se letos přiblíží také malým čtenářům. Organizátoři se rozhodli připravit Noc literatury dětem. V interaktivní dílně se mohou děti všech věkových kategorií seznámit s dětskými knížkami z evropských zemí, poslechnout si četbu pohádek či se zapojit do slovních her. Akce se koná od 13 hodin (vstup zdarma).

 
NOC LITERATURY V ZAHRANIČÍ  

Také Noc literatury ve světě probíhá pod hlavičkou Českých center. Díky spolupráci s partnery se během května a června bude číst ve více než třiceti městech: Amsterdam, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Burgas, Budapešť, Londýn, Vratislav, Dobrič, Gabrovo, Lisabon, Kežmarok, Košice, Leeuwarden, Modra, Nitra, New York, Paříž, Pazardžik, Pernik, Piešťany, Plovdiv, Poprad, Považská Bystrica,  Ruse, Senec, Šumen, Sofie, Stara Zagora, Trenčín, Trnava, Varna, Veliko Tarnovo, Žilina. Na Slovensku se čte celkem v 17 městech, v  Bulharsku ve 12. Letos podruhé se přidal New York.

 
V MAĎARSKU „ S LÁSKOU“ (21. 3. 2018) 

Úspěch již zaznamenali organizátoři Noci literatury v Budapešti. Akce proběhla v maďarském hlavním městě a zúčastnilo se jí 21 zemí. Četla se samozřejmě i česká literatura. Úryvky interpretovali herci předního budapešťského divadla Radnóti Színhás. Hlavním organizátorem literární události bylo opět České centrum Budapešť.

Lucie Orbók, ředitelka Českého centra Budapešť:
Letos potřetí nalákala současná světová literatura společně s herci věhlasného Radnótiho divadla do budapešťských ulic bezmála 6 000 osob. Četlo se na mnoha zajímavých místech, třeba v sídle nejslavnějšího maďarského start-upu Prezi nebo ve vyhlášené kuchařské škole Culinary Institute of Europe.  Projektu se zúčastnilo celkem 21 zemí a letošním tématem byla ‚láska‘.“  

LONDÝNSKÉ ZASTAVENÍ (10. 5. 2018)

Českou republiku bude na 10. ročníku Evropské noci literatury reprezentovat Sylva Fischerová. Básnířka se představí po boku belgického spisovatele a vítěze Evropské ceny za literaturu Petera Terrina a německé spisovatelky a nakladatelky Meike Zeirvogel. Sylva Fischerová se také zúčastní autorského čtení v rámci  Turné evropských spisovatelů jubilejního 70. ročníku multižánrového festivalu v lázeňském městě Bath. Noc literatury v Londýně se každoročně koná v Britské knihovně v Londýně. Celou akci pravidelně iniciuje České centrum.

 
V AMERICE PODRUHÉ (12. 5. 2018)

Newyorské veřejnosti se letos podruhé představí díla současných evropských autorů, a to právě prostřednictvím Noci literatury. Letošní program zahrnující sérii veřejných čtení bude obohacen hned několika speciálními událostmi. Čtení proběhnou v desetiminutových blocích v sedmi čtenářských „koutcích“ České národní budovy a návštěvníci si tak mohou vybrat, který z nich zrovna navštíví. Ve speciálním programu bude možnost seznámit se s nově vznikajícím dílem Petra Síse, knihou o Siru Nicholasi Wintonovi. Do New Yorku zavítají také spisovatelé Petra Soukupová, Miloš Urban a literární publicista a kritik Pavel Mandys.

 

BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:

„Kromě veřejného čtení, v podání adeptů hereckého umění z the New School for Drama se návštěvníci mohou účastnit promítání filmů natočených podle literárních předloh nebo výstavy výtvarných prací studentů slavné Parsons School of Design, kteří se představovanými literárními díly inspirovali. European Literature Night 2018 obohatí  také hudební složka. Studenti skladby z další slavné manhattanské školy Mannes School of Music zde poprvé představí  své kompozice. Letošní newyorská Noc literatury přivede do České národní budovy ‚mladou krev‘.“

Na americké Noci literatury se podílí 12 partnerských organizací, mezi nimi Delegace EU při OSN, Generální konzulát České republiky, The New School a více než stovka jednotlivců z řad literátů, překladatelů, editorů, nakladatelů, herců, skladatelů, hudebních interpretů, výtvarníků, diplomatů
a učitelů.

 

NA SLOVENSKO (16. 5. 2018)

Zahájení Noci literatury na Slovensku se uskuteční v předvečer literárního festivalu BRaK.

 

HISTORIE PROJEKTU NOC LITERATURY

Když v roce 2006 přišel tehdejší generální ředitel Českých center Jan Bondy s nápadem realizovat „přehlídku úryvků světové literatury“, nikdo by nepomyslel, že během několika let se z komorní akce pro pár desítek účastníků stane obří projekt, který každoročně přiláká 8 000 návštěvníků. První čtení se uskutečnilo v Galerii Českých center v Rytířské
a dále na několika vybraných pražských místech.

Česká centra získala v  roce 2011 grant Culture. Díky tomu se projekt European Literature Nights  dostal  do dalších evropských zemí. Během uplynulých let se z relativně malého projektu stal jeden z nejrozsáhlejších literárních happeningů s mezinárodním přesahem. Za dobu svého konání představil jen v Praze více než 200 knih. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst, přibývá zájemců o partnerství ze stran renomovaných institucí. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně, úspěšná setkání s literaturou proběhla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně a loni v Nuslích či Michli. Čtenářský happening se koná v předvečer Světa knihy.

Realizace literárních projektů s mezinárodní účastí tvoří nedílnou součást programové nabídky Českých center. Ročně se uskuteční bezmála 250 literárních akcí v zahraničí.

Více na: http://www.nocliteratury.cz , http://www.czechcentres.cz/

[box]

Program:

Terasa Lucerny, Michal Lambert: Davidův dům (Belgie/Valonsko)
Čte: Martin Finger

Maiselova synagoga, Jeroen Olyslaegers: Vůle (Belgie/Vlámsko)
Čte: Ivan Řezáč

Knihovna Vilímkova nakladatelství, David Foenkinos: Záhada Henriho Picka (Francie)
Čte: Roman Zach

Muzeum F. Palackého a F. L. Riegera, Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (Irsko)
Čte:  Milena Steinmasslová

Klub farnosti Panny Marie Sněžné, Paolo Cognetti: Osm hor (Itálie)
Čte: Jaroslav Plesl

Život 90, Viktor Horváth: Můj tank (Maďarsko)

Čte: Cyril Dobrý

Lobby-CCEA, Olga Grjasnova:  Rus je ten, kdo miluje břízy (Německo)

Čte: Elizaveta Maximová

Opero, Niňa Weijersová: Následky (Nizozemsko)

Čte: Eva Leimbergerová

Skautský institut, Agnes Ravatnová: Ptačí tribunál (Norsko)

Čte: Jenovéfa Boková

Polský institut, Anna Janko: Pamatuješ, mami? (Polsko)
Čte: Ivana Uhlířová

Kreativní prostor GRID, António Lobo Antunes: Návrat karavel (Portugalsko)

Čte: Lukáš Hlavica

Národní divadlo, technologické tunely, Michael Köhlmeier: Dva pánové na pláži (Rakousko)

Čte: Filip Kaňkovský

DISK-střecha/ divadlo Řetízek DAMU, Balla: Ve jménu otce (Slovensko)

Čte: Pavol Smolárik

Institut umění – Divadelní ústav, Dolores Redondo: Oběť bouři (Španělsko)

Čte: Halka Třešňáková

Galerie Fotografie, Leta Semadeni: Tamangur (Švýcarsko)

Čte: Gabriela Mikulková

DUP 39, Jonas Hassen Khemiri: Všechno, co si nepamatuju (Švédsko)

Čtou: Marek Adamczyk a Anna Císařovská

ČNB – Plodinová burza, Gavin Extence: Potiže s empatií (Velká Británie)

Čte: Vladimír Polívka

Kampus Hybernská, Jana Hejkrlíková: Má inkoustová léta. Jana Hejkrlíková (Romská literatura) Čte: Simona Babčáková

 

setkání s autory:

Během večer bude možné se setkat s těmito autory:

Viktor Horváth, Život 90: 20 – 21 hod.

Balla-Disk: V průběhu večera

Dolores Redondo, Institut umění – Divadelní ústav: 18 – 19 hod.

Jana Hejkrlíková, Kampus Hybernská: V průběhu večera

Michal Lambert, Lucerna: 19 – 21 hod.

David Foenkinos, VŠOP: 20 – 21 hod.

Jonas Hassen Khemiri, DUP 39: 19 – 19.30 hod

[/box]

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button