Nikhil U. Desai: Goa je turistický klenot na západním pobřeží Indie

Nejmenší indický stát Goa dostali na turistickou mapu světa hippies z celého světa, kteří se sem od šedesátých do osmdesátých let minulého století houfně sjížděli, aby si na nádherných plážích vychutnávali klid a mír a splynutí s přírodou, zhusta pod vlivem hašiše či jiných zakázaných substancí. Časy se mění, hippies zestárli a ve velké většině se zařadili do tradičního pracovního procesu ve svých domovinách, Goa však na turistické mapě světa zůstala. O tom, co může návštěvníkům nabídnout dnes, s námi hovořil pan Nikhil U. Desai, ředitel tamní turistické centrály.

 Hippies jsou už minulostí, Goa je ale stále velice přitažlivým cílem pro návštěvníky jak z Indie, tak ze zahraničí. Čím je tak výjimečná?

Goa se od ostatní Indie poněkud liší. Goa byla portugalskou kolonií, a to až do roku 1961, a úžasným způsobem se tu mísí západ s východem, ať už v architektuře, v kuchyni nebo v náboženství. Ale má i mnoho dalších předností, např. 105 kilometrů pobřeží s nádhernými plážemi, stokilometrový úsek pohoří Western Ghats, které je zapsané na seznam přírodních památek UNESCO, město Old Goa s jeho impozantními katedrálami a kostely včetně jednoho z nejstarších v Indii. Tím je bazilika Bom Jesus, ve které jsou uloženy ostatky sv. Františka Xaverského a která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Máme i výborné lázně, ať už západního typu, nebo ájurvédské, ty jsou rovněž velkým lákadlem, a na své si u nás přijdou třeba i ornitologové – žije zde 423 druhů ptáků. I po hippies nám něco zůstalo, a to bleší trh Anjuna Flee Market. Ten vznikl v sedmdesátých letech minulého století, kdy hippies, kterým došly peníze a neměli na cestu domů, prodávali všechno, co měli, od hodinek po fotoaparáty. Měli s tím veliký úspěch, protože v Indii byly tehdy velmi přísné celní předpisy a podobného zboží byl veliký nedostatek. Bleší trh se udržel dodnes a je stále velice navštěvovaný.

 Kolik turistů k vám tyto krásy ročně přivedou?

Ročně k nám zavítá na tři miliony turistů, z toho je půl milionu ze zahraničí. Goa má tu výhodu, že zde není draho, např. taxi na celý den vás přijde na 30 eur. Ubytování pořídíte od 10 eur za noc, ale samozřejmě můžete bydlet i velmi luxusně, třeba za 1000 eur za noc. Celkem je ve státě Goa 50 000 lůžek v hotelích všech kategorií. Čechů k nám zatím tolik nejezdí, za loňský rok bylo Čechům vydáno asi 10 000 indických víz, a přibližně 6000 jejich držitelů přijelo i k nám. Turistický ruch je pro nás velice důležitý, zaměstnává celou třetinu z jednoho a půl milionu našich obyvatel a vytváří třetinu HDP.

 Pokud bych se rozhodla stát Goa navštívit, jak dlouhou dobu pobytu byste doporučoval?

Určitě alespoň deset až dvanáct dní. Je mi jasné, že když se někdo vypraví na takovou dálku, chce toho z Indie vidět více. V Goi můžete začít a pak pokračovat na sever do Dillí a třeba až do Himálaje, anebo to udělat opačně a cestu příjemnou relaxací v Goi zakončit. Těšíme se, že českých turistů v Goi uvidíme stále více a více.

Děkuji za rozhovor a přeji co nejvíce turistů včetně těch českých.

Naďa Rybárová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..