Nevšední nabídky z Midi Pyrénées

Château de Salettes v Cahuzac sur Vère je vzdáleno 30 minut od Albi. Kamenná usedlost s věží leží uprostřed vinic, olivovníků a borovic. Jeho vnější tvář napovídající dobu vzniku 13.–15. století kontrastuje s moderním uspořádáním jeho interiérů, ale neruší ji.

Foto: Château de Mercuès

Foto: Château de Mercuès

Velké pokoje, prosvětlené a s harmonickou barevností směřují k rafinované jednoduchosti. V současnosti Château de Salette patří do řetězce Logis d’Exception a jeho restaurace se pyšní jednou michelinskou hvězdičkou. Hostům je k dispozici také vnější bazén, umístěný tak, aby nerušil pohled na středověkou budovu. K vybavení hotelu patří i konferenční sál.

Toto bývalé sídlo biskupů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad řekou Lot, 8 km od města Cahors. Jeho prapůvod sahá do 13. století, hrál svoji roli také ve stoleté válce i náboženských válkách, teprve v 17. století přišel do rukou biskupů z Cahors. Ti z něho vytvořili příjemnou rezidenci, aniž by hrad ztratil svoji majestátní tvář. Po roce 1904 a odluce církve od státu biskupové hrad opustili a ten pak víceméně chřadl. V r. 1983 získává hrad Mercuès nového majitele, rodinu Vigouroux, která po několik generací žije v kraji. Georges Vigouroux je uznávaným odborníkem a obchodníkem s vínem. Hrad je s velkou pozorností a láskou restaurován. Stává se perlou, která je nyní součástí řetězce Relais and Château.

Jeho restaurace se pyšní michelinskou hvězdičkou a nabízí speciality místní gastronomie. Nechybí černý lanýž, jehněčí, pstruh, šafrán, foie gras. Na první pohled působí jako z filmu. Má 24 pokojů a 6 suit, každý pokoj je zařízen v jiném stylu. Ludvík. XV., Ludvík XVI., art déco, 21. století, dojem je vždy silný. V hloubce pod okny hučí jez řeky Lot, večer jako by vyprávěl tajemné příběhy. Dlouhé chodby s velkými okny vás zavedou do přijímacího salonu, prohlédnout si můžete také síň s obrazy biskupů, dobový nábytek je pečlivě vybrán, velké sály uplatní nevtíravě vše, co mají. Pravou chloubu pána domu však poznáte, když vás zavede do rozsáhlého sklepa s vyrovnanými řadami sudů vína. Je to prává katedrála vína Grand Vin Seigneur. Sklep dal majitel razit i do skály. Víno Château Mercuès je dnes legendou a nechybí na žádném prestižním stole.

V 50. letech tudy projížděl generál Charles de Gaulle, který přespal v pokoji biskupa. Jeho výrok si pamatují dodnes. „Z hradu Mercuès k nám promlouvá historie.“ Úspěchem restaurovaného hradu je, že i s nabídkou moderního komfortu to zde každý pocítí dodnes.

  maj

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..