Kam jet?Zprávy

Některé jihočeské kempy mají na část léta plno

Některé jihočeské rekreační areály a kempy mají už na část letošního léta obsazené kapacity. Na jiných místech zatím převažují jen dotazy návštěvníků. Město Hluboká nad Vltavou letos zruší pro všechny návštěvníky ubytovací poplatek a podpoří zavedení slev na vstupném do vybraných míst. ČTK to zjistila u provozovatelů.

Autocamp Velký Vír na břehu orlické přehrady má na léto kolem 200 rezervací, na některé týdny je už všech 90 chat obsazených. Než vypukla epidemie koronaviru, chodilo denně kolem 15 objednávek.

„Jakmile nastal problém s virem, objednávky utichly, teď začínají pomaličku chodit, jedna, dvě denně. Otevíráme 1. května, většina objednávek je na červenec a srpen, nějaké týdny je celý kemp, všechny chaty úplně zabrané,“ řekl ČTK hlavní správce kempu Tomáš Huml.

Kvůli viru zatím zrušila čtyřdenní kurz na červen pro 40 lidí jedna firma a jen jeden turista zrušil rezervaci. V létě čeká Huml větší zájem i v důsledku toho, že budou možná stále zavřené hranice. Běžně končí sezonu 30. září, letos ji možná prodlouží do 30. října. V kempu jsou i stálé karavany. Pracují tam čtyři zaměstnanci, brigádníci i dvě uklízečky.

V lipenském kempu Modřín Lipno nad Vltavou zatím storna nezaznamenali. Meziročně stoupl zájem, kemp ale teď nepřijímá závazné rezervace. ČTK to řekl Jiří Falout, obchodní ředitel firmy Lipno Servis, jež kemp provozuje.

Díky objednávkám z loňska má plno sportovně-relaxační areál v Hluboké nad Vltavou. Pobyty lidé zatím neruší, z 90 procent jsou to sportovní soustředění. Ubytovací kapacita je 38 lůžek, další místa jsou ve stanech.

„Léto nebude problém, problém na Hluboké bude podzim a zima. Od listopadu do března to vykrývali v hotelech Číňané, jsou na to navázané ubytovací poplatky a další příjmy. Z léta se pokryjí ztráty, ale myslím si, že další propouštění nastane v zimě: hotely budou prázdné,“ řekl ČTK provozovatel areálu David Šťastný.

Hluboká letos zruší pro všechny návštěvníky ubytovací poplatek a podpoří slevy vstupného na vybraná místa pro ty, kteří se ubytují aspoň na dvě noci. Radnice nebude kvůli koronaviru škrtat výdaje na kulturu, sport, cestovní ruch, sociální služby a školy. „Tyto úspory by se nám mohly do budoucna vymstít. Jde vesměs o resorty, které si vlastními silami nemohou pomoci, a pokud je nyní necháme ve štychu, můžeme nenávratně přijít o řadu důležitých aktivit,“ řekl hlubocký starosta Tomáš Jirsa (ODS). Město letos do rozvoje cestovního ruchu investuje kolem 20 milionů Kč: vylepšuje baseballová hřiště, chystá i lezeckou cestu ve skálách u Purkarce.

Pobyty na léto odhlašují zahraniční turisté na Lipně. K jezeru míří ze tří čtvrtin domácí návštěvníci. „Obvolal jsem region a nikde nepotvrdili, že by byl o léto závratný zájem ze strany Čechů. Všichni čekají, co bude,“ řekl ČTK předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Newsroom TTG, ČTK

Související články

Napsat komentář

Back to top button