Nejvíce inspirující filmy pro cestování: Vzpomínky na Afriku, Prázdniny v Římě a Nothing Hill

Filmový průmysl obohacuje cestovní ruch. Řadu lidí právě filmy ovlivňují při rozhodování, kam vyrazí na dovolenou. V žebříčku snímků, které nejvíce inspirují k cestování, zvítězily Vzpomínky na Afriku, Prázdniny v Římě a Nothing Hill. Žebříček sestavila letecká společnost British Airways.

Tower Bridge v Londýně Foto: Lucie Poštolková

Tower Bridge v Londýně Foto: Lucie Poštolková

Výsledky ankety mezi cestujícími kombinují klasické filmy s filmovými trháky z poslední doby. V abecedním pořadí zabodovaly tyto snímky: Casino Royale (ČR, Anglie, Bahamy, Itálie), Dannyho parťáci (Las Vegas, USA), Dobrý ročník (Provence, Francie), Hobbit (Nový Zéland), Jíst, meditovat, milovat (Itálie, Indie, Bali), Lítám v tom (USA), Mama Mia (Řecko), Milionář z chatrče (Indie), Notting Hill (Londýn), Pán prstenů (Nový Zéland), Pláž (Thajsko), Prázdniny v Římě (Itálie), Snídaně u Tiffanyho (New York, USA), Sex ve městě (New York), Statečné srdce (Skotsko) či Šifra mistra Leonarda (Paříž, Londýn).

České celebrity mají trochu jiný šálek čaje. Například Petra Hřebíčková, herečka, držitelka ceny Thalie a hvězda filmu Muži v naději, vzpomíná z poslední doby zejména na film Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena. Režisér Vladimír Michálek zase na filmy s Jeanem Paulem Belmondem. „Výborné komedie s Belmondem Muž z Acapulca a Muž z Ria nás kluky strašně ponoukaly k cestování. Bohužel, v té době jsme si o tom mohli nechat jen zdát,“ říká Vladimír Michálek.

Podobně vzpomíná herečka Valérie Zawadská: „Nejvíce touhu cestovat ve mně vzbudil Vinnetou. Když jsem se v té době dozvěděla, že byl natáčen v Jugoslávii, okamžitě jsem chtěla sbalit kufry a vyrazit se tam podívat. Bohužel, to tenkrát nebylo tak jednoduché.“ Herce Václava Neužila, držitele Ceny Thalie za rok 2011, strhl film o Jimmym Morrsonovi a skupině The Doors. „Když jsem zhlédl film The Doors od Olivera Stonea, chtěl jsem okamžitě vidět Kalifornii, obzvlášť oblast Los Angeles a Venice,“ říká Václav Neužil.

Jak se naši známí umělci liší od zahraničních celebrit? Například nejoblíbenější film Gwyneth Paltrow s motivem cestování je klasická komedie Špinaví prohnilí lumpové. „Pokaždé, když film vidím, mám nutkání odjet na jižní pobřeží Francie,“ říká Gwyneth Paltrow. Naproti tomu Orlando Bloom si během natáčení Pána prstenů zamiloval Nový Zéland: „Neskutečně jsem si užíval čas strávený během natáčení Pána prstenů na Novém Zélandě – je to ta nejkrásnější země, magické a velmi pohostinné místo. Nejvíce jsem propadl místům, která jsou vzdálená od veškeré civilizace, kde jsem mohl relaxovat a naplno si užívat přírody,“ vzpomíná Orlando Bloom. „Kvůli Felliniho filmu Sladký život chceme všichni do Říma, a pokud neskočíme rovnou do fontány De Trevi, chceme vidět, jak to dělá někdo jiný. Možná proto jsem si vzal Italku,“ říká herec Collin Firth.

Britská letecká společnost se ptala svých cestujících a na základě jejich odpovědí sestavila seznam nejslavnějších filmů, které nás nejvíce inspirují k cestování.

Filmy se staly neoddělitelnou součástí zábavy také při samotném cestování. Klienti leteckých a autobusových dopravců je hojně využívají při překonávání vzdáleností.

V dnešní době většina moderních leteckých společností nabízí svým cestujícím službu AVOD (audio and video on demand), což je vlastní monitor zabudovaný v opěradle sedačky, na kterém je možné vybrat si z nabídky filmů, hudebních kanálů, televizních pořadů nebo her. „Systém palubní zábavy Thales, kterým disponují naše nová dálková letadla, obsahuje nabídku několika desítek nových filmových titulů i starších hitů, stejné množství hudebních nosičů, několika desítek špičkových hudebních kanálů i stanic mluveného slova a v neposlední řadě televizní kanály s posledními seriálovými hity a dokumenty. Kapitolou samou pro sebe jsou kanály pro děti a hry,“ říká Petr Duchek, obchodní ředitel British Airways pro Českou republiku, Slovensko a Polsko.

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..