Nejoblíbenější hrady Česka

Nejnavštěvovanějším hradem ve Středočeském kraji byl během letošní sezony Karlštejn na Berounsku. Od začátku roku do konce září si sem cestu našlo 184.000 lidí. Na druhém místě v počtu návštěvníků se umístil zámek Konopiště se 131.000 návštěvníky. Více než 85.000 lidí zavítalo na Křivoklát, který skončil třetí.

Hradu Křivoklát v posledních letech narůstá návštěvnost a stejně je tomu i letos, kdy meziročně přibylo návštěvníků o více než dva tisíce. Osmdesát procent turistů jsou podle křivoklátského pracovníka styků s veřejností Ladislava Adama Češi. „Pak jsou anglicky mluvící návštěvníci, na druhém místě rusky mluvící a na třetím německy mluvící návštěvníci,“ uvedl Adam.

Nejoblíbenějším prohlídkovým okruhem je ten, při kterém průvodci provádějí celým hradem včetně jedné z věží. Podle Adama jsou také velmi žádané například kostýmované hrané noční prohlídky. Křivoklát je jednou z mála středočeských památek, která má otevřeno celoročně, i v listopadu bude otevřený o víkendech.

Kastelán veltruského zámku Pavel Ecler ČTK řekl, že letošní sezona byla srovnatelná s loňskou, počet návštěvníků se nijak významně nelišil. Podle něj byla jednou z nejatraktivnějších akcí sezony Slavnost růží. Tentokrát se nekonala především u oranžerie v zámeckém parku, ale více byl zapojen i zámek a téma zahrnovalo řadu oblastí využití růží, ať už to byla kosmetika nebo svatební kytice. Na akci navázala i výstava svatebních šatů a velká módní přehlídka. Na slavnostech se objevila i představitelka Marie Henriety Chotkové (1863-1946), která byla zakladatelkou největšího rozária ve střední Evropě. „Myslím si, že to byl krok správným směrem,“ uvedl Ecler. Příští rok plánuje obdobné pojetí zopakovat a ještě více rozšířit.

ČTK

Autor Adéla Štechová (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..