Města & regiony ČRZprávy

Nejoblíbenější hrady Česka

Nejnavštěvovanějším hradem ve Středočeském kraji byl během letošní sezony Karlštejn na Berounsku. Od začátku roku do konce září si sem cestu našlo 184.000 lidí. Na druhém místě v počtu návštěvníků se umístil zámek Konopiště se 131.000 návštěvníky. Více než 85.000 lidí zavítalo na Křivoklát, který skončil třetí.

Hradu Křivoklát v posledních letech narůstá návštěvnost a stejně je tomu i letos, kdy meziročně přibylo návštěvníků o více než dva tisíce. Osmdesát procent turistů jsou podle křivoklátského pracovníka styků s veřejností Ladislava Adama Češi. „Pak jsou anglicky mluvící návštěvníci, na druhém místě rusky mluvící a na třetím německy mluvící návštěvníci,“ uvedl Adam.

Nejoblíbenějším prohlídkovým okruhem je ten, při kterém průvodci provádějí celým hradem včetně jedné z věží. Podle Adama jsou také velmi žádané například kostýmované hrané noční prohlídky. Křivoklát je jednou z mála středočeských památek, která má otevřeno celoročně, i v listopadu bude otevřený o víkendech.

Kastelán veltruského zámku Pavel Ecler ČTK řekl, že letošní sezona byla srovnatelná s loňskou, počet návštěvníků se nijak významně nelišil. Podle něj byla jednou z nejatraktivnějších akcí sezony Slavnost růží. Tentokrát se nekonala především u oranžerie v zámeckém parku, ale více byl zapojen i zámek a téma zahrnovalo řadu oblastí využití růží, ať už to byla kosmetika nebo svatební kytice. Na akci navázala i výstava svatebních šatů a velká módní přehlídka. Na slavnostech se objevila i představitelka Marie Henriety Chotkové (1863-1946), která byla zakladatelkou největšího rozária ve střední Evropě. „Myslím si, že to byl krok správným směrem,“ uvedl Ecler. Příští rok plánuje obdobné pojetí zopakovat a ještě více rozšířit.

ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button