TrendyZahraničí

Nebýt součástí Schengenu přišlo Británii draho

Podle odhadu asociace ETOA přišla Velká Británie rozhodnutím nebýt součástí Schengenského prostoru přibližně o 20 milionů zahraničních návštěvníků a v důsledku toho i o nějakých 26 miliard liber.

Foto: Lucie Poštolková
Foto: Lucie Poštolková

Fakt, že turistům, kteří potřebovali k návštěvě evropských zemí víza, začalo od roku 1995 stačit jediné vízum pro celý Schengenský prostor, se projevil okamžitě. Např. Itálie, Německo a Holandsko zaznamenalo koncem devadesátých let, na rozdíl od Británie, prudký nárůst zahraničních návštěvníků a je vidět, že výhody jednoho víza nepominuly.

Např. počet čínských turistů se od roku 2006 v Schengenu téměř zdvojnásobil. V roce 2014 jich do Francie přijelo 1,6 milionu, do Německa 1,1 milionu, do Itálie 2,3 milionu a do Velké Británie pouhých 185 tisíc. Podobné je to i s turisty z Indie. Jejich počet v Británii se od roku 1998 sotva zdvojnásobil, zatímco v Belgii jejich počet za stejné období vzrostl pětkrát.

„Ať už má teď prostor, kde je zaručen volný pohyb, jakékoliv potíže, Schengenská víza měla velký úspěch,“ řekl ředitel ETOA Tom Jenkins. „Miliony turistů přijely do Evropy, kde utratily miliardy eur a vytvořily desítky tisíc pracovních míst.“

„Rozhodnutí zůstat mimo Schengen … pravděpodobně stálo Velkou Británii celkem 20 milionů turistů a 26 miliard liber,“ dodal Jenkins.

Naďa Rybárová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button