Data & studieDopravaKam jet?Trendy

Navzdory problémům s boeingy se podle ACK ČR letní sezona vydařila

Asociace cestovních kanceláří České republiky uspořádala 11. září tiskovou konferenci, aby zhodnotila průběh právě končící letní sezony. Navýšení počtu prodaných zájezdů českých cestovních kanceláří o dvacet procent je jistě pozitivním trendem.

Foto: Pixabay

„Letošní sezona nebyla úplně obvyklá, zvláště její začátek poznamenaný uzemněním letadel typu Boeing 737 MAX. O to více jsme pyšní na to, jak se cestovní kanceláře ve spolupráci s leteckými dopravci a zejména pak se společností Smart Wings s touto situací vypořádaly. Vždyť touroperátoři museli za nově nastalé situace a v okamžiku rozběhlých prodejů zájezdů připravit celou sezonu znovu a v rekordně krátkém čase,“ uvedl Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR.

ACK ČR vyhodnotila na základě podkladů cestovních kanceláří hlavní ukazatele prodeje zájezdů, k nimiž se řadí trend většinových prodejů ve formě tzv. first minute, navýšení zájmu zákazníků o kvalitní ubytování a nárůst počtu pobytů v 4* a 5* hotelech i zájmu o program all inclusive a kvalitní nabídku poznávacích, kulturních a sportovních programů v místě pobytu. Průměrná cena zájezdu na osobu v roce 2019 byla vyčíslena přibližně na 18 tisíc Kč/týden, což je meziroční nárůst zhruba o tisíc Kč. Největší poptávka po 7denních pobytech byla u párů a v kategorii 55+, rodiny s dětmi preferují již dlouhodobě především 10/11denní pobyty.

Jako markantní se jeví zvýšený zájem Čechů o více než jednu dovolenou ročně, takže ACK ČR očekává vyšší poptávku o zájezdy do zimních letovisek a exotických destinací na přelomu letošního a příštího roku.

Statistiky letošní letní sezony

„Letošní nejprodávanější letecké zájezdy směřovaly do Řecka a především na jeho ostrovy (Kréta, Rhodos, Peloponés, Lefkáda, Zakynthos – cca 500 000 klientů, nárůst +10 %), do Egypta (270 000/+5 %), Turecka, které zaznamenalo nejvýraznější nárůst oproti loňské sezoně (230 000/+ 20 %), Španělska (220 000/+ 5 %) a Bulharska) (170 000 klientů), k dalším úspěšným destinacím na našem trhu patřily v létě Kypr, Itálie, Chorvatsko, Maďarsko a Tunisko,“ shrnul data za outgoing Petr Kostka, člen představenstva ACK ČR.

Nejprodávanějšími destinacemi s vlastní dopravou byly Chorvatsko, Rakousko, Itálie, Slovensko, Maďarsko. ACK ČR zaznamenává nárůst zájmu o lázeňské a wellness pobyty v příhraničních částech Německa a Rakouska. Nejvytíženějším obdobím bylo prvních 14 dní v červenci 2019.

Foto: Letiště Praha

Hodnocení sezony z pohledu letecké dopravy

Josef Trejbal, člen představenstva ACK ČR, potvrdil pozitivní trend prodeje letenek do zahraničí: „IATA prodejci letenek prodali v České republice za oba prázdninové měsíce letenky v hodnotě 2,8 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 5 procent. Nejvíce letenek bylo vystaveno do Londýna a Paříže, z dálkových destinací byly nejúspěšnější Dubaj a Hanoj. K pozitivnímu trendu přispívá stále větší počet leteckých dopravců, kteří spojují Prahu přímými lety, v letním letovém řádu se jednalo o 162 destinací v 54 zemích světa.“ Upozornil rovněž na některé problémy v oblasti prodeje letenek: „Zákazníci podceňují s fatálními důsledky důkladnou kontrolu údajů před vystavením letenky a kontrolu všech cestovních náležitostí. Podceňují také pojištění proti úpadku cestovní kanceláře, letos stovky Čechů přišly o své peníze kvůli krachu leteckých společností Germania a British Midland Regional. Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. Praktické je také pojištění pro případ storna letenek, které se vztahuje na případy zrušení letu z důvodu nemoci či třeba ztráty zaměstnání.“

Foto: CzechTourism

Domácí cestovní ruch

Pozitivní trendy lze zaznamenat i prodejích zájezdů a pobytů v ČR, které vykázaly zhruba 5procentní nárůst. „I v tomto segmentu jsme zaznamenali výrazné zvýšení poptávky po ubytovacích zařízeních vyšší kategorie společně s rozsáhlou nabídkou zážitků a sportovních a poznávacích aktivit. Zájem je zejména o sportovní a wellness pobyty, ubytování s domácími mazlíčky, zážitkové pobyty a podobně,“ sdělila Jolana Kopřiva Myslivcová, místopředsedkyně ACK ČR. Jako nejnavštěvovanější destinaci v ČR ACK ČR vyhodnotila jižní Moravu, zejména vinařské stezky, stoupla poptávka po méně známých místech a industriálních památkách. Průměrná délka pobytu rodin s dětmi v tuzemsku byla 5 dní, v kategorii 55+ pak 6,5 dne.

S růstem domácího cestovního ruchu a příjezdového cestovního ruchu pokračoval růst návštěvnosti turistických cílů v České republice. Na prvních pěti místech v návštěvnosti se umístily Pražský hrad s více než 2 miliony návštěvníků. Obdobný počet návštěvníků vykazuje Lanová dráha na Petřín, milionovou návštěvu pak Zoologická zahrada v Praze, Dolní oblast Vítkovic – Landek Park v Ostravě a Aquapalace Praha. Téměř 60procentní meziroční nárůst v návštěvnosti zaznamenala Staroměstská radnice v Praze. Turisté se intenzivně zajímají o zážitky, objekty proto operativně nabízejí atraktivní programy pro děti, kostýmované prohlídky, koncerty, gastronomické a farmářské akce, zábavné programy apod.

Foto: Pixabay

S končícím létem začínají prodeje zimních zájezdů a zájezdů do exotiky

„Prodej na zimní sezonu byl u většiny cestovních kanceláří zahájen na začátku léta, hlavní prodej lyžařských zájezdů očekáváme v průběhu září a října 2019. U lyžařských zájezdů prakticky neexistuje v důsledku nedostatečných kapacit nabídka first či last minute,“ uvedl Jan Bezděk, člen představenstva ACK ČR.

Očekáván je i růst prodejů do exotických destinací, mezi nimiž vedou Egypt a oblast Perského zálivu (Spojené arabské emiráty, Omán, Katar), Thajsko, Srí Lanka, Maledivy, Zanzibar, Keňa, Bali, Mauricius, Kapverdy a Kubu.

Vladimír Dolejš, předseda ACK ČR, na doplnění celé zprávy o uplynulé sezoně uvedl aktuální informace o garančním fondu, který je součástí naší legislativy od loňského roku. Do fondu bylo do dnešního dne shromážděno 44,78 milionu korun, a k jeho naplnění na avizovaných 55 milionů tak zbývá něco málo přes deset milionů korun.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button