Zprávy

Navštivte lokality z legendárních filmů Karla Maye v Chorvatsku

V 60. letech minulého století se v Chorvatsku natáčeli filmy o dobrodružství indiánského náčelníka Vinnetou, na základě románů Karla Maye. Letos uplyne 50 let od vzniků dvou nejslavnějších filmů z tohoto seriálu. K této příležitosti se zde koná od 4. do 11. června setkání fanoušků Karla Maye.

Foto: archiv TZO Starigrad
Foto: archiv TZO Starigrad

Karl Friedrich May byl německý spisovatel dobrodružných románů, kterého literární historici někdy opomíjejí, ale pamatuji si ho miliony čtenářů. Jeho cestopisné romány byly přeloženy do třiceti jazyků a vytištěny v milionech výtisků. Filmy o Vinnetou, vzniklé v koprodukci Rialto Film z Berlína a Jadran filmu ze Záhřebu, jsou v Německu považovány za nejsledovanější filmy všech dob.

Mezi mnoha potenciálními místy po celém světě, jako filmové lokace byly vybrané pravě té v Chorvatsku: NP Paklenica, NP Plitvická jezera, NP Krka, řeka Zrmanja, CHKO Velebit (Tulove grede, přechod Prezid), CHKO Vranské jezero, Modrič-Rovanjska, Jasenice, Raštević, Omiš – řeka Cetina, pole Grobnik, Platak a další. Dokonce 7 z 11 filmů ze seriálu o Vinnetou bylo natáčeno v blízkosti města Starigrad -Paklenica, které se v průběhu let stal oblíbenou destinací milovníků románů Karla Maye a filmů o Vinnetou.

Procházka horskými stezkami Paklenice, foto-safari výlety historickými cestami Velebitu, projížďky kánoi nebo lodí smaragdově zelenými vodami řeky Rio Pecos (Zrmanja), úžasné výhledy z „Pueblo plato“, potěšení z šumění vodopádu nad „Stříbrným jezerem“ – jsou jen některé zážitky, které Vás očekávají během návštěvy filmových lokací v Chorvatsku.

Chcete-li navštívit filmové lokace po vlastní ose, je Vám k dispozici turistická mapa s vyznačenými a popsanými lokalitami dostupná v informačních centrech Starigrad-Paklenica. Organizované zájezdy na míru dle Vašeho přání jsou možné na vyžádání u CK nebo jako součást organizovaných zájezdů ze Starigrad – Paklenici, jako výlety lodí na řece Zrmanja a Velebit Photo Safari výlet.

Svoji cestu po stopách Vinnetou určitě musíte doplnit i návštěvou pamětního prostoru a výstavy Vinnetou v Starigrad – Paklenica. Výstavu najdete v originálních prostorech staré části Bluesun hotelu Alan ve Starigrad – Paklenici (Motel Paklenica). V těchto prostorech pobýval filmový štáb v průběhu natáčení a je možné, kromě filmových rekvizit, fotografií a dalších dokumentárních materiálů, vidět dva autentické pokoje z té doby.

 

50 let od vzniku filmů: „Vinnetou a míšenka Apanači“ a „Vinnetou a Old Firehand“

Foto: Damir Kovačić
Foto: Damir Kovačić

Tradiční setkání fanoušků Karla Maye se letos kona od 4.-11. června a je věnované 50. výročí vzniku těchto dvou filmů. Účastníci setkání budou mít možnost navštívit filmové lokace v Chorvatsku ve společnosti herců a dalších filmových pracovníků a vychutnat si přírodní krásy, filmové večery, hudební program, chorvatskou gastronomii a nějaké to překvapení letošního programu. Centrem dění budou tradičně Starigrad – Paklenica a Bluesun hotel Alan, nevyhnutelná místa pro všechny fanoušky legendárních filmů. Info a rezervace na winnetou@bluesunhotels.com.

Setkání se zúčastní i speciální hosté: herečka Uschi Behm, skladatel Martin Boetcher a Hella Brice, v čí přítomnosti bude vzdán hold francouzskému herci Pierre Briceovi, který představoval postavu legendárního Vinnetou, a to na 1. výročí jeho úmrtí, 6. června 2016.

 [box]

Program:

04.06.2016, sobota

Příjezd a ubytování – Bluesun hotel Alan: welcome drink, prohlídka pamětního prostoru / výstavy, projekce filmu „Jubilaeumsfest 2015.“

05.06.2016, neděle

Prohlídka města Zadar, výlet lodí do Národního parku Kornati, prohlídka filmových lokalit Crvena luka a Drage

06.06.2016, pondělí

Tulove grede / Velebit, u příležitosti 1. výročí úmrtí Pierre Brice – odhalování pamětní desky za přítomností paní Helle Brice a Martina Boetchera, překvapení pro účastníky

07.06.2016, úterý

Návštěva NP Paklenica, filmové lokality – večeře a country program u táboráku s filmovými kostýmy

08.06.2016, středa

Prezid / Velebit – prohlídka filmových lokací, setkání s Uschi Glass (Apanatschi), večerní promítání slavnostního filmu na velké obrazovce

09.06.2016, čtvrtek

Tulove grede / Velebit – setkání a foceni s Uschi Glass, programové překvapení

10.06.2016, pátek

Prohlídka filmové lokality Raštević, Obrovac, návštěva selské domácností s ochutnávkou vín a tradičních jídel

11.06.2016, sobota – odjezd

Poznámka: Pořadatel zajišťuje možnost rezervace programu po dobu kratší než sedm dní

[/box] 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button