Zprávy

Navázat vztah s krajinou. Tipy na agroturistiku v Čechách

Agroturistika je moderní produkt cestovního ruchu, ohleduplný k přírodě a umožňující rozvoj podnikání na venkově. Přínosem jsou přivýdělek zemědělců, aktivní odpočinek návštěvníků v klidném prostředí a návrat k původnímu kontaktu s krajinou a zvířaty a lidmi v ní.

Foto: UNESCO © Maymand Cultural Heritage Base, P. Karamnejad
Foto: UNESCO © Maymand Cultural Heritage Base, P. Karamnejad

Agroturistika je mnohotvárná a zahrnuje venkovní aktivity (rybaření, lov, jízda na koni, poznávání přírody), vzdělávání (naučné stezky na farmě a okolí, poznávací vyjížďky, kurzy vaření, pěstování nebo ochutnávka vín), zábavu (dožínky, vinobraní, kulturní či kulinářské festivaly), péči o hosty (ubytování hostů na farmě, výlety s průvodcem do okolí, nabídka tradičního oblečení) i přímý prodej (prodej faremních výrobků, prodej produktů, které si návštěvníci sami vyrobí nebo nasbírají).

Pro zájemce o poskytování agroturistických služeb připravilo Ministerstvo zemědělství ČR praktickou brožuru Agroturistika na ekofarmách. Ke stažení je na stránkách www.eagri.cz. Kde hledat nabídku agroturistických služeb? Svaz venkovské turistiky společně s týmem projektu Prázdniny na venkově provozuje webový portál www.prazdninynavenkove.cz, který nabízí nejobsáhlejší nabídku venkovské turistiky v České republice. Umožňuje vyhledávání jednotlivých příležitostí pro agroturistiku podle míst, regionů, druhů zážitku, a dokonce i podle certifikace či druhu chovaných zvířat. K dispozici jsou také konkrétní tipy na zážitky a výlety, jakož i kalendář akcí.

Venkovský cestovní ruch vedle Ministerstva pro místní rozvoj ČR podporuje také Ministerstvo zemědělství ČR (MZe), a to v rámci Programu rozvoje venkova na období 2014–2020 (viz rozhovor s Pavlem Sekáčem, náměstkem ministra zemědělství, v minulém vydání TTG). Zde je náš výběr poskytovatelů agroturistických služeb, které MZe podpořilo. Podpora se většinou týkala úpravy či rozšíření ubytovacích kapacit.

 

12-01Farma Polná – Antonín Podvalský

Farma se nachází u Františkových Lázní a nabízí ubytování ve venkovských podmínkách. Vedle pěší turistiky, cyklistiky, jízdy na koni a rybolovu je možné se podílet na pracích na farmě, jako jsou například sekání dříví nebo krmení a ošetřování hospodářských zvířat.

Farma se zabývá především eko a bio chovem masného skotu (plemeno Limousine a ušlechtilé minikravičky Dexter), koní, ovcí a drůbeže (hus, kachen a slepic). V současné době farma rozšiřuje pěstování bio ovoce a zeleniny.

www.farmapolna.cz

 

12-02Dvůr Svržno

Ubytování a restaurace jsou součástí dvora, který se specializuje na chov koní. Hosté se mohou účastnit výuky jízdy na koni.

Dvůr Svržno se nachází poblíž Hostouně v západních Čechách.

www.konesvrzno.cz

 

12-03Farma Hrnčíř

Farma se nachází v malebné vesničce Proseč pod Křemešníkem na Českomoravské vysočině a soustředí se na chov a výcvik koní a jezdectví.

Je zde možnost ubytovat se v apartmánu v selském stylu pro čtyři osoby.

www.farma-hrncir.cz

 

Kunclův mlýn12-04

Kunclův mlýn, vítěz soutěže Farma roku 2015, leží o samotě v údolí potoka Brziny. Zdejší pila je stále poháněna vodní energií. Kunclův mlýn splňuje přísná kritéria Evropského centra pro eko agroturistiku. Hosté ubytovaní ve mlýně mají možnost sledovat hospodaření na farmě, případně se dle vlastního zájmu přímo aktivně účastnit některých zemědělských prací.

Kromě koní, skotu a kamerunských ovcí se na farmě chovají spíš drobná zvířata jako králíci, slepice, kachny a pávi.

www.kuncluvmlyn.cz

 

12-05Zámecký dvůr Černousy

Statek zaměřený na chov krav, ovcí, provozování jezdectví a myslivosti ve vlastní honitbě. V nabídce zdejší restaurace je i hovězí a skopové maso v bio kvalitě z vlastních pastvin. Ubytování v pokojích či apartmánech.

Statek poskytuje jezdecké lekce pro pokročilé i naprosté začátečníky, je možné podnikat i vyjížďky na koních do okolí.

www.zamecky-dvur-cernousy.cz

 

 

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button