Severní MakedonieZprávy

Nasaďte masku a vydejte se do karnevalového reje v Makedonii

Trochu kreativity a make-upu, a i vy můžete být součástí tradic proslulých makedonských karnevalů. V Makedonii doprovází karnevaly hlasitá hudba píšťal a bubnů. Každý zvuk má svou vlastní hloubku. Jakmile ji zaslechnete, navždy ve vás obživne, a poznáte Makedonii, jakou jste doposud neznali.

Foto: www.macedonia-timeless.com
Karneval v uličkách města Vevečani Foto: www.macedonia-timeless.com

Pokud máte rádi zábavu v přestrojení, tak by jste si neměli nechat ujít Karneval v městě Strumica, který se tradičně koná každý rok v rámci třídenního půstu, neboli na začátku velikého Velikonočního půstu. Strumický karneval má velmi dlouhou tradici. Zmínil se o něm už v roce 1670 slavný osmanský cestovatel Evliya Celebi. Roku 1995, kdy bylo město přijato do FECC – Sdružení evropských karnevalových měst, se Strumica a jeho karneval připojilo k velké rodině karnevalových měst světa. V roce 1998 město Strumica hostilo kongres Světové asociace.

Karneval Sturmica Foto: www.macedonia-timeless.com
Sturmický karneval Foto: www.macedonia-timeless.com

Chcete-li se pobavit, potřebujete pouze trochu kreativity a make-upu a můžete se přidat k průvodu úzkými kamennými uličkami města Vevačani a účastnit se tradic proslulého karnevalu. Máte možnost stát se na chvíli někým jiným. Vevčanský karneval je událost stará více než 1400 let, a zajímavou směsicí pohanství a současnosti. Slaví se každý rok 13. a 14. ledna a je zasvěcen Sv. Basilijovi Velikému. V tento den se vítá pravoslavný nový rok a loučí se se starým rokem. Starým zvykem Vevčanského karnevalu je rituální „křest vodního zdroje“ ve vodách známých jako vevčanské prameny. Karneval se zakončuje Vasiličanským tancem a spalováním masek v centru města, jelikož se věří, že tímto způsobem bude zlo navěky zničeno.

Foto: www.macedonia-timeless.com
Karneval v uličkách města Vevečani Foto: www.macedonia-timeless.com

Makedonská tvorba má neocenitelnou hodnotu jako kulturní památka, tradice národa je ztělesněním bohatství, které tu hýčkají. Makedonie je země, kde minulost zanechala vzácné a cenné stopy, a kde současnost respektuje a volna navazuje na své tradice. Makedonské staré a bohaté tradice se snoubí, tím nejlepším možným způsobem, s pokrokem a moderním životem. Dohromady tvoří úspěšný celek, který v sobě skrývá všechny prvky jedné kultury, jejichž základem jsou staleté tradice.

Foto: www.macedonia-timeless.com
Foto: www.macedonia-timeless.com

Makedonie Vás zve do země bohaté na tradice protkané mimořádnými okamžiky, které Vám vyrazí dech

Destinací měsíce je Makedonie.

Více informací o Makedonii najdete na: www.macedonia-timeless.com

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button