Národní muzeum hostí unikátní výstavu „Monarchie“

Výstavní cyklus Monarchie vrcholí otevřením tří výstav v Nové budově Národního muzea. Od 13. prosince přenášejí výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii návštěvníky do doby vlády císaře Františka Josefa I. Vůbec poprvé jsou v České republice vystaveny některé osobně dotýkané předměty, které patřily císaři a jeho ženě Alžbětě, zvané Sissi. Ovšen nejen luxusní předměty císařské rodiny a šlechty, ale i předměty každodenní potřeby obyvatel, představí, jak se vlastně žilo za rakousko-uherské monarchie. V Nové budově Národního muzea na návštěvníky dýchne atmosféra dávných časů a možná i nostalgie. Pro zájemce je připraven multimediální průvodce výstavami i zvýhodněné vstupné na další navštívenou výstavu v rámci výstavního cyklu Monarchie.

 

Jako za dávných časů... Foto: Národní muzeum

Jako za dávných časů… Foto: Národní muzeum

Jedinečná výstava Monarchie umožňuje nahlédnout do atmosféry 2. poloviny 19. a počátku 20. století. Téměř 70 let vlády císaře Františka Josefa I. bylo dobou překotných společenských proměn. Postupující modernizace se postupně dotkla celé společnosti ve všech odvětvích – průmyslu, vědy, kultury, legislativy i každodenního života. Kolem období rakousko-uherské monarchie vznikla řada mýtů a legend. Výstava Monarchie nahlíží na toto období bez předsudků a zažitých klišé a ukazuje, jak se opravdu žilo za císaře pána.

 Šaty císařovny Sissi, uniforma císaře Františka Josefa I. i vycházková hůl Jana Nerudy 

Výstava představuje veřejnosti řadu unikátních exponátů, z nichž některé jsou vystaveny v České republice vůbec poprvé. Dobovou módu a odívání na výstavě dokumentují tmavomodré sametové šaty císařovny Alžběty (Sissi), vojenský kabátec polní uniformy císaře v uherské úpravě a generálský plášť, ale také honosné šperky včetně největšího diamantového náhrdelníku v České republice. „Výstava Monarchie vtáhne návštěvníky do děje. Díky interaktivní hře sami zjistí, jak těžké, nebo snadné bylo získat šlechtický titul. A pokud uspějí, mohou získat dokonce i vlastní erb,“ láká k návštěvě celou rodinu komisař výstavy Petr Landr.

Výstava neukazuje jen život na bohatém dvoře, ale zavede návštěvníka do nejrůznějších dobových sociálních prostorů. Může tak nahlédnout do atmosféry života na zámku, ve městě i na vesnici, ale také na nádraží, do továrny, poštovní úřadovny či moderní kuchyně. Uvidí tak předměty každodenní potřeby obyvatel monarchie, například i poštovní známky, peníze, telefon, ale také dobovou toaletu.

Po úspěšné výstavě Republika Národní muzeum zvolilo jako další velké téma období vlády Františka Josefa I. Období rakousko-uherské monarchie je jistě významným obdobím našich dějin, které známe z hodin dějepisu. Mnohdy však toto období vnímáme přes různá klišé, ideologické pohledy a legendy. Jaký ale byl opravdu život za císaře pána? Výstava Monarchie pomůže návštěvníkům Národního muzea tuto otázku zodpovědět. Přijďte se na ní nejen poučit, ale též trošku pobavit a nostalgicky se přenést do starých dobrých časů, “ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Jak vypadal život dětí v době rakousko-uherské monarchie?

Výstava Dětský svět za císaře pána přibližuje návštěvníkům období narození a péče o dítě, dětskou literaturu, vzdělávání ve školách, hry a hračky dětí v době vlády císaře Františka Josefa I., kdy však byly nedílnou součástí dětského života i nemoci, dětská práce a rodinné problémy. Jaké bylo dětství v rodině šlechtice, měšťana, sedláka nebo dělníka? Interaktivně pojatá výstava Dětský svět za císaře pána umožní návštěvníkům vyzkoušet řadu her a činností typických pro 2. polovinu 19. století. Nechte se vtáhnout do atmosféry dětské monarchie a vyzkoušejte si dobové hračky jako laterna magica nebo házení kroužků. Zapojte svou fantazii a zahrajte maňáskové divadlo nebo relaxujte u projekce Karafiátových Broučků. Nebo si vyzkoušejte namáhavou dětskou práci. Zábava pro celou rodinu je zaručená!

Tajemství nejstarší daguerrotypie ze sbírek Národního muzea

Výstava Člověk ve fotografii zobrazuje prostřednictvím dobových fotografií každodenní život v období konce 19. století a počátku 20. století, a to v různých podobách a situacích. Počátky fotografie zastupuje na výstavě unikátní daguerrotypie neznámého muže s exotickými rysy již ze 40. let 19. století. Kdo byl ve skutečnosti muž na nejstarší daguerrotypii ze sbírek Národního muzea? Kat, potulný komediant, exotický sluha nebo obyčejný řemeslník? Pomoci vyřešit toto tajemství mohou i návštěvníci výstavy. Pátrání mohou zájemci sledovat, ale i se do něj sami zapojit na portálu Muzeum 3000. Na konci 19. století se nové médium stalo poměrně rozšířeným. Fotografie se rozšířila do všech vrstev společnosti a portrétní fotografie jedinců i skupin, zachycení sportovních výkonů, divadelních představení či staveb tak dokumentuje dobovou atmosféru konce 19. a počátku 20. století.

Uchovejte rodinnou historii v Národním muzeu

Součástí výstavy Člověk ve fotografii se může stát i vaše rodinná fotografie! Stačí nahrát naskenovanou rodinnou fotografii z období 1848 – 1918 ve formátu jpg prostřednictvím formuláře na webových stránkách výstavního cyklu Monarchie v sekci Moje monarchie. Vybrané fotografie se stanou součástí výstavy a budou pravidelně obměňovány.

 

Multimediální průvodce provede návštěvníky výstavami v Nové budově Národního muzea

Národní muzeum přináší návštěvníkům Nové budovy multimediálního průvodce určeného pro mobilní zařízení, který provede novými výstavami Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii a doplní je o unikátní informace a herní aplikaci. Multimediálního průvodce doplnila svými obrázky i výtvarnice Lucie Seifertová, jejíž humorné kresby oživují i výstavu Monarchie.

 

Výstavní cyklus Monarchie nabízí při zakoupení vstupenky slevu 50 % na další výstavu

Výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii jsou součástí výstavního cyklu Národního muzea na sezónu 2012/2013. Návštěvníci mohou v jeho rámci navštívit celkem osm výstav v pěti pražských objektech Národního muzea a poznat tak život v období rakousko-uherské monarchie z různých úhlů pohledu. Návštěvníci výstav z cyklu Monarchie získají při zakoupení vstupenky slevu 50 % na vstupné na další výstavu v rámci tohoto cyklu nebo 10% slevu na vybrané produkty v muzejních prodejnách a kavárnách, včetně nově otevřené kavárny Muzeum v Nové budově Národního muzea. Více informací na webových stránkách výstavního cyklu Monarchie.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..