Nezařazené

Národní galerie: Vstup zdarma

O víkendu 7. a 8. února zve Národní galerie v Praze k příležitosti oslav 219. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění zve na dny volného vstupu. Ve všech budovách Národní galerie v Praze bude pro návštěvníky připraven i nabitý doprovodný program, například několik desítek komentovaných prohlídek či komentářů klíčových děl

Veletržní palác Foto: Archiv Národní galerie
Veletržní palác Foto: Archiv Národní galerie

Společnost vlasteneckých přátel umění byla založena 5. února 1796 a posléze se stala zřizovatelem přímé předchůdkyně dnešní Národní galerie v Praze – veřejně přístupné Obrazárny. Se vznikem samostatného Československa se stala Obrazárna ústřední uměleckou sbírkou nového státu. A tuto roli plní dodnes.

Národní galerie v Praze uspořádala pro své příznivce i letos v rámci oslav vstup do svých stálých i dočasných expozic zdarma. Zájemci tak budou mít možnost zhlédnout jak populární sbírky francouzského moderního umění ve Veletržním paláci, středověké poklady v klášteře sv. Anežky České či asijské umění v paláci Kinských, tak aktuální výstavy Vlastislava Hofmana, Jiřího Sozanského nebo třeba expozici Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300.

[box]

Tipy na doprovodný program

Komentáře klíčových děl výstavy Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300 ve Valdštejnské jízdárně (7. 2. od 14:00 a 15:00)

Komentovaná prohlídka výstavy Vlastislava Hofmana: Architekt nebo malíř ve Veletržním paláci (7. 2. od 17:00)

Komentovaná prohlídka výstavy Jiřího Sozanského: 1984 – rok Orwella s jejím kurátorem Jiřím T. Kotalíkem a vystavujícím umělcem ve Veletržním paláci (7. 2. od 16:00)

Petr I. z Rožmberka – Vyšebrodský cyklus: komentář klíčových děl Kláštera sv. Anežky České (7. 2. od 11:00)

Rembrandt a Frans Hals – velcí mistři holandské malby 17. století: komentář klíčových děl Šternberského paláce (8. 2. od 10:30)

Komentovaná prohlídka Harmonie klasicismu a neklid romantismu v Salmovském paláci (8. 2. od 14:00 a 16:00)

Komentovaná prohlídka výstavy UMPRUM 2014 s jejími kurátory Cyrilem Říhou, Romanem Brychtou a Vítem Havránkem a za účasti některých vystavujících (8. 2. od 14:00)

Palác Kinských bude díky spolupráci s FAMU hostit přednášku a promítání animovaných filmů mladých japonských autorů. Ve Schwarzenberském paláci proběhne taneční dílna společenského barokního tance. Na své si přijdou ale i rodiny s dětmi. Ty budou moci ve Schwarzenberském, Veletržním a Šternberském paláci plnit rozmanité úkoly a hádanky související s vystavenými díly. Ve Veletržním paláci budou navíc připraveny i speciální přednášky právě pro dětské návštěvníky.

[/box]

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button