Nápady pro Jižní Tyrolsko

Představujeme pestrý letní koktejl tipů pro dokonalou letní dovolenou v Jižním Tyrolsku: od aperitivu přes cyklistiku až po zážitkové statky a romantiku. Svůj vlastní výlet do Dolomit si naplánujte na rozcestníku www.dolomitisupersummer.com, kde pořídíte i lístky na lanovky nebo slevové karty a prohlédnete si podrobné mapy.

Vykoupejte se v nejčistším jezeře v Itálii

Italský svaz životního prostředí a Italský turistický klub opět udělily nejvyšší ocenění pěti nejčistším jezerům v Itálii. Dvě z nich se nacházejí v Jižním Tyrolsku. Před letními vedry můžete utéct k jezeru Völser Weiher / Laghetto di Fie, které leží na náhorní plošině Seiser Alm v nadmořské výšce 1100 metrů. Nedaleko najdete i jednu z nejkrásnějších alpských farem Tuffalm.

Zajistěte si spaní v horské chatě

Letní hřebenovky s přespáním na horských chatách jsou v Jižním Tyrolsku neskutečně oblíbené. Každý, kdo si chce zajistit střechu nad hlavou, má nejspíš poslední příležitost, protože ubytování v horách se musí objednat s velkým předstihem.

Připravte si osvěžující aperitiv

Když se s vámi přátelé z Jižního Tyrolska chtějí potkat na skleničku, s největší pravděpodobností vás pozvou na podvečerní aperitivo lungo. Mnohem spíš než známý Aperol Spritz si s vámi dají Hugo, který během několika málo minut připravíte ze šumivého vína, sirupu z černého bezu a mátových lístků. Hodí se na přivítanou nebo před jídlem. Je velice osvěžující, a tak nejlépe chutná v létě. Na přípravu sklenky pro jednu osobu budete potřebovat 15 cl prosecca, 2 cl sirupu, sodu a mátu.

Vyjeďte si na kolo s dětmi

Abyste si užili Jižní Tyrolsko v sedle kola, nemusíte být hned sportovec, natož profík. Bezpečné cyklostezky vás provedou překrásnými údolími s výhledy na vinice a tiché Dolomity, a až vám nebo vašim malým závodníkům dojdou síly, skočíte na vlak a vrátíte se zpátky na základnu. Jeden tip za všechny? Na staré římské cestě Via Claudia Augusta vede cyklostezka skoro pořád z kopce podél řeky Etsch. Začíná v průsmyku Reschenpass a končí ve městě Salurn / Salorno v nejjižnějším cípu Jižního Tyrolska. Nejkrásnějšími body podél cyklostezky jsou jezero Reschensee, četné kláštery a hrady, města Glurns / Glorenza, Meran / Merano a Bozen / Bolzano. Těšte se na výhledy do úžasné krajiny poseté vinohrady a jabloňovými sady. Stezka je vhodná i pro dětské cyklisty, stačí si vybrat jen nějaký úsek a rozložit jej do více dní. Cestu si naplánujte podle www.viaclaudia.org.

Užijte si romantický Klausen

Když šel Albrecht Dürer z Norimberka do Benátek, zastavil se v roce 1494 v jihotyrolském městečku Klausen. Jeho architek- tura, atmosféra a přívětivost mu učarovaly do té míry, že jej později zachytil v rytině s názvem Nemesis. Bohyně osudové pomsty stojí nad městem vykresleným do nejmenších detailů. Domy, kostely, ulice a mosty jsou zobrazeny tak realisticky, že některé z nich poznáte i dnes, více než šest let let poté, co si je jeden z nejvýznamnějších umělců všech dob zaznamenal vodomalbou pro své pozdější veledílo. Klausen neboli Chiusa je stále místem, kterým přitahuje výtvarníky i hudebníky a určitě stojí za vaši pozornost.

Vyzkoušejte bikový Carezza trail

Pokud se na horském kole rádi spouštíte dolů z kopce po zábavných trailech, dejte šanci Carezza Trailu v Eggentalu. Z centra Welschnofenu se vyhoupnete kabinovou lanovkou do 1740 metrů, kde na vás čeká super flow trail s převýšením 550 metrů. Cestou dolů si užijete 45 klopének, 20 skoků a 70 metrů northshorových sekcí, které jen tak neomrzí začátečníky ani pokročilé.

Vraťte se v čase na statcích sítě Roter Hahn

Během své dovolené se dokonce můžete vrátit do starých dob a zkusit si, jak si živobytí obstarávali obyvatelé vysokých hor dávno před objevením internetu. Když se ubytujete na některém ze statků ze sítě Roter Hahn, můžete vy i vaše děti pomáhat při krmení hospodářských zvířat, přiložit ruku k údržbě stavení nebo hrabat pokosenou luční trávu. Odměnou vám bude jihotyrolská pohostinnost a pocit, že jste si výjimečné domácí speciality zasloužili i jinak než jen proplacením účtu. Vše směřuje k návratu nepovrchním a hluboce lidským prožitkům, které nám během každodenního pracovního těkání čím dál více chybějí.

Natrénujte běhání v nadmořské výšce

Bez běhání si už svou dovolenou neumíte představit? Jižní Tyrolsko má pro vás připravenou síť dokonalých běžeckých stezek. Po takové dovolené vám už vaši přátelé (soupeři) přestanou stačit. Co třeba trénink na Seiser Almu v průměrné výšce kolem 2000 m? Šotolinové cesty, úzké stezky a dřevěné mosty spojené s nádhernými výhledy na panoramata Alp.

Foto: IDM Alto Adige/Alex Filz, Marion Lafogler, Lukas Runggaldier, Daniel Geiger, Armin Mayr

Adam Maršál

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..