Napa Valley: Zadáno pro labužníky, víno a golf

Fascinující příroda, nádherné výhledy, šťavnaté vinice, nezapomenutelné bublinky. Ale i mistrovská golfová hřiště, ráj cyklistů a horolezců. Okoštujte Napa Valley v Kalifornii!

Castello Di Amorosa obklopuje 170 akrů vinic, lesů a luk.  Foto: Archiv: Napa Valley

Castello Di Amorosa obklopuje 170 akrů vinic, lesů a luk. Foto: Archiv: Napa Valley

Když se řekne Napa Valley, znalcům hned zavoní víno. Vínu se tady dařilo odjakživa, první vinici založil už v roce 1836 George Calvert Yount. Prý jen pro radost, přestože tušil, že podmínky v srdci Kalifornie jsou pro pěstování vína ideální a místní vinařství má tak obrovský potenciál.

O padesát let později bylo v Napa Valley už na sto padesát vinic a vinařství se dynamicky rozvíjelo. Bohužel přišel rok 1920. Prohibice. Všechna vinařství ve Spojených státech byla zavřená a vinaři si museli najít jinou práci. Tradice vinařství se začala do Napa Valley pomalu vracet až o třináct let později.

Dnes je v Napa Valley více než čtyři sta vinic. A každá z nich má svůj příběh, který si můžete vyslechnout…

Zastavení 1:

Pravda o víně

Pět tisíc knížek o víně a vinařství si můžete prohlédnout v unikátní knihovně Sonoma County Wine Library. Poznáte historii vína a dozvíte se, jak se víno pěstuje a zpracovává. Koho technologické postupy používané při výrobě vína nezajímají, může si v časopisech o vinařství přečíst, co je zrovna na vinicích in. Knihovnu, která má ve své sbírce i takové poklady jako knížky ze začátku šestnáctého století, najdete ve městě Healdsburg.

NÁŠ TIP

Prohlédněte si vinice z historického vlaku! Napa Valley Wine Train projíždí nejhezčími místy oblasti a tak vás neminou úchvatné scenérie. Užijí si ovšem i vaše chuťové buňky. Nejenže ve vlaku skvěle vaří, ale součástí tříhodinového výletu  je i ochutnávka těch nejlepších vín.Vlak vyjíždí několikrát denně z městečka Napa, do kterého se dostanete trajektem za San Francisca.

Zastavení 2:

Castello Di Amorosa

Na začátku byl dětský sen. Dario Sattui miloval Itálii a nejvíc ze všeho ho fascinovaly středověké hrady. A jeden z nich chtěl mít doma ve Spojených státech. Patnáct let jezdil po Evropě, procházel jeden hrad za druhým, dělal si poznámky, kreslil návrhy, všechno si měřil a fotil. Po patnácti letech byl konečně připravený…

Vinařství, ve kterém je dokonalá kopie středověkého hradu, bylo otevřené v roce 2007. A Dario Sattui si se svým projektem vyhrál. Materiál vozil z Evropy, při stavbě používal tradiční postupy a výsledek stojí opravdu zato. Osmipatrový hrad má 107 pokojů, taneční sál, kapli, obrannou věž, hradní příkop, hladomornu, tajnou chodbu i mučírnu. V té jsou téměř dokonalé repliky mučících nástrojů včetně středověké gilotiny. A sklepy jsou samozřejmě plné sudů s vínem.

Pečlivě srovnaná vína čekají ve sklepích na svůj čas. Foto: Archiv Napa Valey

Pečlivě srovnaná vína čekají ve sklepích na svůj čas. Foto: Archiv Napa Valey

Zastavení 2:

Vinice Schramsberg

Jedno z nejlepších šampaňských na světě se vyrábí kousek od vesničky St. Helena, která je jako vystřižená z pohádky. Vinici založil v roce 1862 Jacob Schram. Přestože byl z vinařské rodiny, živil se jako pánský holič. Vinařství se začal profesionálně věnovat až ve chvíli, kdy se mu začalo dařit. Jeho víno se stalo velmi rychle vyhlášeným.

Po smrti Schrama šla vinice z ruky do ruky, až ji v roce 1965 koupili Jack a Jamie Davies. Aby se odlišili od ostatních vinařů v Napa Valley, vsadili na šumivé víno. Inspirovali se ve Francii a dobře udělali – J. Davies Cabernet Sauvignon je jediným „šampaňským“ na světě, které se vyrovná pravému francouzskému.

NÁŠ TIP: Navštivte některé z menších vinařství, kde se nemusíte mačkat s davy turistů. Nebudete potřebovat ostré lokty a navíc se vám bude osobně věnovat majitel vinařství, pro kterého není víno jen byznys, ale hlavně celoživotní láska.. Prohlédnete si vinice, dozvíte se, jak se víno pěstuje a zpracovává a po ochutnávce se můžete přesunout na piknik do stínu vinné révy.

Nejen díky vínu je Napa Valley jednou z nejpopulárnějších turistických destinací na světě. Vyhlášené restaurace, skály na sportovní lezení, luxusní lázně a ráj golfistů.

A právě golf a víno k sobě nemají snad nikde na světě blíž než v Napa Valley. Golfová hřiště pojmenovaná podle vinařství, golfové klubovny s ochutnávkami nejlepšího vína z celé oblasti a sudy na víno místo odpališť…

Zastavení 4:

Silverado golf resort

Dvě mistrovské osmnáctky, které už několikrát hostily turnaj nejvyšší golfové soutěže PGA Tour. To je Silverado Golf Resort. První golfové hřiště bylo otevřené v roce 1955, druhé navrhl o jedenáct let později slavný golfový architekt Robert Trem Jones. Zatímco první osmnáctka je delší a nabízí golfistům větší prostor pro chybu, druhá nutí hráče přemýšlet a chyby nemilosrdně trestá.

Silverado Golf Resort ale proslavily nejen prestižní turnaje Kaiser International Open Invitational a Champions Tour, které se zde pravidelně konaly. Golfisty si areál získal také neuvěřitelným množstvím aktivit, které nabízí po hře. Můžete si zaplavat v jednom z deseti bazénů, zahrát si tenis pod vedením těch nejlepších amerických trenérů, relaxovat v luxusních lázních, půjčit si horské kolo nebo se nad Napa Valley jen tak vznášet v balónu.

Pohled na vinice se green a bunkr nikdy neomrzí - tento je na Silverado Golf North Course.  Foto: archiv Napa Valey

Pohled na vinice se green a bunkr nikdy neomrzí – tento je na Silverado Golf North Course. Foto: archiv Napa Valey

Zastavení 5:

Chardonnay golf course

Vinice jsou součástí osmnáctijamkového hřiště, které se nachází u pomyslné vstupní brány do Napa Valley. Kromě vinic Chardonnay můžete při hře pozorovat orly, veverky nebo lišky, které jsou na hřišti jako doma. A ať už vám to bude lítat nebo ne, na devatenácté jamce udělá tečku za vaši hrou ochutnávka jednoho z nejlepších vín na světě.

Lucie Gaudlová

Destinace měsíce: USA

Enter the text or HTML code here

komentáře 2

  1. Krásný článek. Castello di Amorosa jsme vynechali a doteď lituji. Určitě se tam jednou vrátíme!

  2. obrázky užasné.Snad se někdy dostanu podívat.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..