Námořníci, piráti a rum na Britských Panenských ostrovech

Karibik byl po staletí místem, kudy po objevení bohatství na novém kontinentu projížděly pod nejrůznějšími vlajkami lodě naložené cennými poklady. A proto zde probíhala nevyhlášená válka mezi evropskými zeměmi o získání námořní nadvlády i největšího bohatství přepadáváním lodí protivníka, které často vedli piráti a bukanýři s tichým souhlasem pomazaných hlav. Aby dlouhé plavby a často nelidské podmínky námořníci na lodích vydrželi, udržovali si v krvi hladinku alkoholu.

Painkiller

Painkiller se pije z plechových hrnků, který si můžete přivézt jako suvenýr. Foto: BVI Tourism

Karibik a zejména nadmíru matoucí členitost Britských Panenských ostrovů sloužily jako bezpečné útočiště pirátům, kteří se na ostrovech ukrývali i s uloupenými poklady. Dosud se občas podaří nějaký poklad znovu objevit. Pobyt na přeplněných lodích nebyl žádný med a tak dostával každý námořník britského královského námořnictva (Royal Navy) denní příděl rumu, který vydával purser, což byl lodní skladník. Námořnictvu zase rum dodávali piráti.

Zkomolením slova purser na pusser, připojením spojení British Navy k rumu se zrodil název tmavého rumu Britských Panenských ostrovů, BRITISH NAVY PUSSER´S RUM, který byl až do toho roku 1970 určený pouze pro britské námořnictvo.

Fot Carlos Esteva K

Foto: BVI Tourism

Pár let po zrušení každodenního pití rumu získal recepturu i povolení k výrobě Charles Tobias a od té doby si na něm mohou pochutnávat všichni. Rum má bohatou karamelovou vůni připomínající javorový sirup a nejlepší koňak. Je nutno dodat, že příděl půl litru čistého rumu zřejmě nedělal mezi námořníky dobrotu, a proto byl od roku 1740 rum ředěn v poměru 1:2 s vodou, dochucený cukrem a citronovou šťávou. Vypadá to, že šlo o první alkoholický míchaný nápoj na světě.

Koktejly se v barech na BVI míchají dodnes a v daleko širší škále. Ale pouze jeden je původní a míchaný pouze z „Pusseru“. Míchá se ve 3 sílách a podle názvu vyplývá, že je lékem na všechny neduhy. Jmenuje se totiž Painkiller. Začal se podávat v Soggy Dollar Baru, kam dodnes zavítá každý, kdo se kolem ostrova Jost Van Dyke plaví na lodi.

Foto: BVI Tourism

Foto: BVI Tourism

Společnost Pusser´s company sídlí na „rumovém“ ostrově Marina Cay, kam si můžete zajet i vy. A pokud byste chtěli vidět, jak se rum na BVI vyráběl už před 400 lety, zajděte se podívat do rodinného podniku Callwoods Rum Destillery na severozápadě ostrova Tortola.

Sylva Santarová

Destinace měsíce: Britské Panenské ostrovy

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..