Na vodní dílo Orlík se po roce vracejí noční exkurze

Dne 5. července 2019 od 20:00 budou opět po roce probíhat noční exkurze ve vodním díle Orlík. Konkrétně příchozí mohou za nočního osvětlení letní noci vidět provoz druhé největší hydroelektrárny v Česku.

Foto: Turistická oblast Písecko-Blatensko

 

Ta leží přímo u paty hráze, která je pro změnu nejvyšší betonovou hrází v České republice. „Noční prohlídky pořádáme již třetím rokem a jsou oblíbené. V červenci je vidět hluboko do noci, beton vodního díla už není rozpálený a za nočního osvětlení vyniknou i různé detaily,“ osvětluje důvody nočních prohlídek provozu Martin Slavík. Objednat se na exkurzi předem je povinné, ale zároveň velmi snadné. Stačí zavolat na číslo 737 506 950 nebo poslat e-mail formou krátké objednávky na pisecko@email.cz. Další červencová noční exkurze se bude konat až 26. 7. 2019. Kromě exkurzí v nočních hodinách je možné absolvovat denní prohlídky o sobotách a středách a také se vypisují speciální prohlídky, během nichž je k vidění nejen celý provoz elektrárny, hráz, ale také kryt civilní obrany.

Více info: www.cez.cz/orlik

Fakta o vodním díle Orlík:

  • Objemem vody se jedná o největší českou přehradu (plochou vede Lipno).
  • Nejvyšší betonová hráz měří 91 metrů.
  • Elektrárna je osazena 4 Kaplanovými turbínami.
  • Řeka Vltava je 100% zadržována přehradou a pouze v případě energetické potřeby protéká voda přes turbíny. Jinak se řeka zadržuje v jezeře jako ve velké baterii.
  • Vodní sloupec vody je u hráze okolo 70 metrů.

Po jezeře stále jezdí v červenci a srpnu lodní doprava, která slouží jako vodní MHD. Od jara 2019 doprava provozuje již jen jedna firma (www.orlickalodni.cz).

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..