Zprávy

Na vlastní kůži: Albánský Hotel Villa Palma**** v Durrësu

Když jsme se balili na cestu do Albánie, přemýšleli jsme nad úrovní albánských hvězdiček. Bude mít čtyř hvězdičkový hotel ručníky? A co mýdlo a šampon? Ukázalo se, že naše obavy nad ubytováním v Albánii byly zbytečné.

Hotel leží přímo u moře. Foto: Jan Mottl/Quality Travel
Hotel leží přímo u moře. Foto: Jan Mottl/Quality Travel

V Durrësu najdete široké spektrum hotelů, od těch nejjednodušších až po ty udržované a nejluxusnější. My jsme vyzkoušeli v rámci poznávací cesty s CK Quality Travel na vlastní kůži Hotel Villa Palma v Durrësu (Drači), který prošel kompletní rekonstrukcí. Nové dlaždičky v koupelně povlečení, kompletní nábytek, vše zářilo novotou. Ručníky i mýdla byly samozřejmostí. Sedmipatrový hotel je vybaven také výtahem. Člověk by na první pohled řekl, že byl hotel spíš nově postavený.

Když jsme vešli do haly hotelu, nevěděli jsme, proč v recepci mají maketu Eiffelovy věže. Později jsme pochopili, že to tu s Francií opravdu myslí vážně. Obrazy na chodbách i v pokojích s Moulin Rouge, výjevy z Paříže, obrazy Vincenta van Gogha z Provence prozradilo zálibu ke všemu francouzskému.

Obsluha hotelu je velmi milá. Ochotně nám například pomohla, převzala naše pohledy, že je hodí do schránky, kterou jsme nikde nenašli. Hotel leží v turistické oblasti přímo u písečné pláže, a teprve za ním je silnice, která je oddělena odhlučňovací stěnou. V blízkosti hotelu se nachází také menší obchůdky a supermarkety.

Náš pokoj s výhledem na moře. Foto: Jan Mottl/Quality Travel
Náš pokoj s výhledem na moře. Foto: Jan Mottl/Quality Travel

Jídlo? Jelikož Albánie sousedí na severu s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem, Makedonií, na jihu s Řeckem a přes moře je italská provincie Apulie („italský podpatek“),  co by kamenem dohodil, měly všechny okolní státy velký vliv na zdejší kuchyni. Najdete tu nejen zálibu v rybách, těstovinách, jehněčím, skopovém, ale také v nejrůznějších typech sýrů. V Albánii mají výhodu teplejšího klima. Ovoce a zeleninu tu nechávají dozrát a pak teprve sbírají a servírují. Proto tu téměř každé menu začíná zeleninovým salátem a často končí servírovaným ovocem. V hotelu Villa Palma snídaně probíhají formou bufé a čtyřchodové večeře jsou servírované.

I takto může vypadat slavnostní večeře - s upečeným jehnětem. Foto: Lucie Poštolková
I takto může vypadat slavnostní večeře – s upečeným jehnětem. Foto: Lucie Poštolková

Určitě se vydejte do centra Durrësu, které je od hotelu vzdálené cca 10 kilometrů. Albánci jsou milovníci kávy, a proto staví kavárny na těch nejoblíbenějších místech – na prodlouženém molu (z dálky připomíná stavbu v Sydney), pokud dáváte přednost starším památkám, můžete zajít na kávu do středověké věže v centru města).

 

Lucie Poštolková

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button