Na slovíčko se slovenským státním tajemníkem Františkem Palkem

Ačkoli u nás zní funkce státního tajemníka ministerstva dopravy, jako by s cestovním ruchem příliš nesouvisela, na Slovensku je tomu právě naopak. Od 1. října 2010 vstoupil u našich sousedů v platnost zákon, kterým došlo k přechodu kompetencí v oblasti cestovního ruchu z Ministerstva kultury a cestovního ruchu SR právě na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálního rozvoje SR.

František Palek

František Palek

Jaké další rozdíly jsou mezi našimi zeměmi v organizaci cestovního ruchu, jsme se zeptali pana Mgr. Ing. Františka Palka, slovenského státního tajemníka z ministerstva dopravy.

Ty rozdíly nejsou s výjimkou funkce státního tajemníka zdaleka tak velké, jak by se mohlo zdát. Naše ministerstvo se stejně jako vaše věnuje regionálnímu rozvoji a je zřizovatelem národní turistické centrály, kterou je u nás SACR. Sekce cestovního ruchu na ministerstvu vypracovává, implementuje a monitoruje státní politiku rozvoje cestovního ruchu jako státní priority, zpracovává komplexní statistické údaje o cestovním ruchu, spravuje Registr krajských a oblastních organizací cestovního ruchu, řídí jednotnou prezentaci Slovenska v zahraničí a má na starosti mnoho dalších úkolů srovnatelných s úkoly vašeho MMR.

Jedním z nich bylo i čerpání dotací z evropských fondů. Kam jste nejvíce investovali a jak výsledek hodnotíte?

Evropské peníze jsme nejvíce využili pro budování ubytovacích kapacit, které se od 90. let zdvojnásobily. Pravdou ale je, že jejich efektivita je diskutabilní, protože obsazenost takto navýšených kapacit je nízká.

Nedávno jste schválili strategii rozvoje cestovního ruchu do roku 2020. Na co se chcete nejvíce zaměřit?

Podobně jako vy se chceme zaměřit na hodnocení kvality podle německých standardů. Velký důraz klademe také na zahraniční prezentaci Slovenska jako celoroční destinace s velkým potenciálem v lázeňství. Málo se ví, že u nás máme nejvíce léčebných vod v celé Evropě. Péči chceme věnovat i regionálním managementům a podpoře podnikatelů.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..