Jižní TyrolskoKam jet?NovinkyZahraničí

Na sjezdovkách za Messnerem. Na Ortler!

Ortler ski arena je místem, kde můžete v Alpách lyžovat nejdéle mimo ledovce. Pod nejvyšším vrcholem (3905 m) bývalé společné c. a k. monarchie tak trochu ukrytý vysokohorský areál v Jižním Tyrolsku na severu Itálie má i řadu dalších předností.

Foto: ©IDM Sudtirol

Hnedle zrána stoupáme velkou kabinou vzhůru do 2610 metrů. Odtud pak už sedačkou na Madritsch (2850 m). Tady ještě náležitě přituhuje, ale zároveň vám oči oslepí slunce a smysly ohromí majestátní vysokohorská kulisa. Tři lanovky až do výšky 3250 m těsně pod vrchol Schömtaufspitze propojují osm variací sjezdovek na otevřených svazích s výhledy na Königspitze/Gran Zebru, Ortler i další štíty.

„Jezdíme tu od října do května, každým rokem se daří o pár dní víc,“ ukazuje hrdě Alexander Ortler – nomen omen, že – bývalý závodník třeba 4. z MS juniorů 2003 ve sjezdu, dnes jeden z šéfů resortu a majitel hotelu přímo v Suldenu/Soldě.

Foto: ©IDM Sudtirol

Perfektní podmínky (nejen) pro dlouhý carvový oblouk využívá pro přípravu řada reprezentačních výběrů i mládežnických týmů z celé Evropy, stejně i handicapovaní lyžaři. Najmout si můžete prvotřídní kouče. Třeba Werner Reinstadler, který zrovna projíždí kolem, dovedl před časem Marka Girardelliho k pěti křišťálovým glóbům. Stále švarný sedmdesátník se teď s námi aspoň ochotně vyfotí. Křižovatku zde tvoří jediná restaurace Madritschhütte (2820 m), sice nezvykle, ale zcela racionálně vlastněná taktéž skiareálem.

Nejdelší panoramatický sjezd až dolů pak měří 11 kilometrů. Z vrcholových pasáží mezi až hrozivými skalami se postupně dostáváte pod zbytky každým rokem ubývajícího ledovce do pásma lesa a pak až bukolického údolí se seníky rozesetými po zasněžených pláních. Ze Suldenu míří ke druhému svahu Kanzel (do 2450 m) se dvěma členitými sjezdovkami další dvě lanovky, hodí se pro odpolední lyžování. Do protější západní stěny se čerstvě zakousla ještě další nová lanovka K2 Langenstein. Celkem 44 km sjezdovek, kompletní Ortler ski arena (spolu s lehce dostupnými Trafoi, Watles, Schöneben/Haideralm a rakouským Nauders) 211 km. Základní denní skipas stojí 45 eur.

Foto: ©IDM Sudtirol Alto Adige / Benjamin Pfitscher

„Přecpáno tu ale nikdy nebývá, jsme rádi za rodinnou atmosféru,“ dodává ještě Ortler. Areál zde v Suldenu má kapacitu asi tři tisíce lyžařů, k dispozici je necelých dva tisíce postelí. Přitom tu žijí jen dvě stovky obyvatel, všichni se znají. Ale pozemky vlastní jen pět rodin, dohoda ve společném zájmu zdá se snazší… „Hlavně, že se už jezdí. I když italská vláda nám nahlásila opatření dva dny předtím, než měla začít platit, týden před Vánocemi, hodně lidí rušilo rezervace. Ale přežijeme i ty současné komplikace,“ krčí rameny.

Ačkoliv v zimě jsou hřebenové chaty včetně Düsseldorfer hütte nebo proslulé Payer hütte (nesoucí jméno cestovatele, horala, kartografa a malíře, rodáka z Teplic a člena Německého alpského spolku z Prahy), zavřené, dá se vyrazit na výživné (jednodenní) skialpové výpravy. Chce to ovšem zkušenost, anebo průvodce. Aspoň pohledem dosáhnete na třináct třítisícovek.

Foto: ©IDM Sudtirol

Zaručeně bezpečně pojezdíte v údolí Suldenu na běžkách. Perfektně upravovaný okruh pro bruslení i klasiku měří 8 kilometrů, profilová zubatice sice nevystraší, ale pozor, jste v 1900 metrech! Ale sluneční záře se na něm dočkáte v tuhle dobu jen na pár minut kolem poledne.

Ne, hned první podvečer nemusíte… to si užijte wellnes v hotelu. Ale nestavit se tu v MMM-Messner Mountain Muzeu, jednom z jeho šesti, nazvaném Svět ledovců, by byl hřích, a víra proniká jihotyrolským životě hodně silně. Sám věhlasný alpinista a dobrodruh tady začínal s velkými horami. Teď žije asi hodinu cesty odtud na hradě Juval, ale často sem jezdí, třeba ho potkáte.

Foto: ©IDM Sudtirol Alto Adige / Benjamin Pfitscher

Nejprve koupil starší dům, opravil ho a přestavěl, pak zde začal chovat jaky, ale když mu zákon komplikoval zpracovávat jejich maso pro sousední restauraci (ta naštěstí funguje i nadále), zřídil v jedné stodole, resp. suterénních jatkách, stánek umění a poznání.

Robert Eberhöfer zde drží v zimě služby jen odpoledne, ale každý návštěvník dostane zapálený a podrobný výklad. A protože jeho manželka Hanka je Češka, která překládá Messnerovy texty, odnesete si domů i brožurku v českém jazyce.

Foto: ©IDM Sudtirol

Až překvapí rozsáhlá galerie obrazů s horskými motivy, za dřevěnými dvířky vám zuří (3D) fujavice, stačí jen nahlédnout. A víte, že výpravu Antarktidou absolvoval Messner na lyžích Kästle – což naplňuje kosmopolitní odkaz staré monarchie: občan Itálie na rakouské značce, která nyní patří do českých rukou…

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button