Na posvátnou horu Uluru už se nepodíváte

Tisíce lidí se i přes protesty australských domorodců snaží ještě rychle vyjít na horu Uluru, než na konci října začne platit zákaz vstupu návštěvníků. O ten Austrálci usilovali po desítky let.

Nejobjemnější monolit na světě ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu a figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO. Skála je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou.

Vidina brzkého zákazu vstupu do oblasti podle manažera národního parku Uluru-Kata Tjuta Mikea Missoa přilákala nejvíce turistů za posledních více než deset let. „Víme, že se jedná o stovky lidí, pravděpodobně kolem 1000,“ odhaduje Misso denní návštěvnost.

Mnoho lidí chce podle Missoa na pískovcovou horu vylézt i přes to, že australské úřady i domorodci již několik let návštěvníky žádají, aby se na vrchol známé skály nevydávali. Austrálci už v minulosti opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na horu například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali. Australská vláda skálu dříve nazývanou Ayers Rock do správy domorodců navrátila před 34 lety. Austrálci Uluru považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla skála pro turisty znepřístupněna.

Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017, hora se pro návštěvníky uzavře 26. října. Stezka kolem ní však zůstane přístupná.

ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..