Dominikánská republikaPartnerská sekceZprávy

Na poloostrov Samaná za velrybím zpěvem

Partnerský článek

Dominikánská republika se pyšní několika desítkami národních parků a chráněných oblastí. Úžasné přírodní bohatství skýtá poloostrov Samaná na severovýchodním pobřeží ostrova. Tropické pralesy, panenské pláže a nekonečné háje kokosových palem dělají z tohoto místa ráj na zemi.

Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Nezapomenutelným zážitkem je výlet na člunech do národního parku Los Haitises. Jedná se o pozoruhodnou oblast vápencových pahorků pokrytých bujnou tropickou vegetací. V krápníkových jeskyních La Arena, San Andrés a La Línea se dochovaly malby indiánů Taíno, kteří se zde ukrývali před piráty. U ostrova Isla de los Pájaros žije na 110 druhů ptactva, např. zelení papoušci cotorra, pelikáni či káňata Ridgwayi. Z ostatních zvířecích druhů lze vidět mj. kapustňáky a mořské želvy.

Každý rok od konce prosince do poloviny března připlouvají do vod Samanského zálivu velryby hrbaté, aby se zde pářily a přivedly na svět mláďata. Velryby je možné pozorovat z pobřežní rozhledny Punta Balandra nebo z výletního člunu. Jedná se o pozoruhodnou podívanou, při které samci předvádějí akrobatické skoky a samice zase lákají partnery velrybím zpěvem.

Na výlet se můžete vydat také k vodopádu El Limón poblíž Las Terrenas nebo na rajskou pláž Rincón u Las Galeras. Mezi vyhlášené potápěčské lokality Samanského poloostrova patří Piedra Bonita a Cabo Cabrón.

Samaná je místem s největší koncentrací kokosových palem v celé Dominikánské republice, a pokrmy z kokosu se tudíž odrážejí i v místní gastronomii. Určitě ochutnejte vynikající specialitu pescado al coco, tedy rybu na kokosové omáčce.

Dominikánský poloostrov Samaná je ideální destinací pro všechny, kdo vyhledávají klid a odpočinek. Ukrývají se zde nádherné přírodní poklady. Místa, na která budete vzpomínat ještě dlouho po návratu domů a kam se budete rádi vracet.

Jak se sem dostat
Na Samaná fungují tři letiště. Na El Catey (AZS) přistávají mezinárodní linky, zatímco El Portillo (EPS) spolu s Arroyo Barril (DAB) obsluhují domácí lety.

V červnu 2009 otevřela dominikánská vláda dálnici, která spojuje Samaná s mezinárodním letištěm Las Américas v Santo Domingu, přičemž cesta zabere přibližně 2,5 hodiny. Z letiště v Puerto Plata na severním pobřeží trvá cesta autem na Samaná necelé tři hodiny.

Kde se ubytovat
Ideální výchozí základnou na výlety je kosmopolitní městečko Las Terrenas. Žije zde početná komunita Italů a Francouzů, kteří se sem natrvalo přistěhovali a podnikají v cestovním ruchu. Na výběr jsou hotely všech cenových kategorií od vil a penzionů po all-inclusive resorty a butikové hotely pro náročné klienty. Zdejší restaurace nabízejí mezinárodní i lokální kuchyni a k dispozici je i mnoho obchodů, barů a diskoték. Čerstvé ryby, langusty a ovoce seženete přímo na pláži na místním trhu.

Pokračujete-li směrem na jih poloostrova, přijedete do turistického letoviska s přístavem Santa Barbara de Samaná, odkud vyplouvají čluny a katamarány na ostrov Cayo Levantado, známý z reklamy na rum Bacardi. Na ostrově stojí pouze jeden resort hotelového řetězce Bahía Príncipe, který je kategorie ­adults-only, a klientům tak poskytuje naprostý klid a soukromí.

Na východním cípu Samanského poloostrova se nachází rybářská vesnice Las Galeras, která je díky své odlehlé poloze rájem pro romantiky. K dispozici jsou tu především menší all-inclusive komplexy, např. Casa Marina Bay a Grand Paradise Samaná.

www.GoDominicanRepublic.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button