Na Kampu nejen za Werichem

Od 1. července se poprvé ve své mnohasetleté historii otevře veřejnosti vila na pražské Kampě, které se již dlouho přezdívá Werichova na památku jejího nejslavnějšího obyvatele.

Foto: archiv Museum Kampa

Vila, která vznikla jako renesanční v roce 1580, byla postupně domovem mnoha osobností. K těm nejznámějším patří český filolog a historik Josef Dobrovský, který byl domácím učitelem dětí tehdejšího majitele hraběte Nostice, historik umění Zdeněk Wirth, básník Vladimír Holan, herečka Milena Dvorská a krátce před svým odchodem do emigrace i Werichův herecký partner Jiří Voskovec. Poslední nájemníci se z vily odstěhovali po povodních v roce 2002, kdy se Městská část Praha 1 rozhodla využívat ji nadále ke kulturním účelům. Od roku 2005 se o vilu zajímala Meda Mládková, které se po různých mediálně probíraných peripetiích podařilo na čtvrtý pokus zvítězit s projektem Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových – Oživení Werichovy vily.

Čtyřpodlažní vila se postupně promění v multižánrové centrum, kdy každé patro bude jinak zaměřeno. V přízemí, jehož součástí je i vnitřní, částečně uzavřená zahrada, se budou odehrávat letní divadelní představení a projekce, popřípadě další společenské akce. V mezaninu najdou návštěvníci expozici věnovanou tvorbě básníka a překladatele Vladimíra Holana, který obýval přízemí vily a napsal zde důležitou část své básnické tvorby, mj. Noc s Hamletem, jedno z klíčových děl české poezie 20. století.

Janu Werichovi, který v domě strávil 35 let svého života je věnována expozice v prvním patře, která je rozdělena na několik částí a věnuje se Osvobozenému divadlu, tvorbě Jana Wericha v 50. letech pro film, především filmům Císařův pekař – Pekařův císař a Byl jednou jeden král, a seznamuje s jeho působením v divadle ABC. Další částí je expozice Cesta do fantazie (a proti lidské hlouposti), kde jsou představena díla spjatá s Janem Werichem (ať už jako autorem, nebo interpretem), která vznikla po roce 1945 a jež spojuje pohádková nebo fantazijní povaha příběhu. Důležitou součástí Werichova života, jak pracovního, tak osobního, bylo přátelství a spolupráce s Jiřím Trnkou – proto je pozornost věnována Švejkovi, pohádkám, pohádkové knize Famfárum, Werichovu angažmá v seriálu Pan Tau a filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, ve kterém Werich ztvárnil ústřední dvojroli. V závěru expozice je instalována pracovna, kde jsou shromážděny předměty a umělecká díla spjatá s každodenním životem Jana Wericha.

Foto: Lenka Neužilová

Veřejnosti budou přístupné i sklepy, které seznamují s dějinami ostrova Kampa, označovaného za jeden z nejkrásnějších městských ostrovů na světě. Ve druhé a třetí sklepní místnosti je instalována jako site specific zážitkový prostor „hliniště“, odkazující k jednomu z nejznámějších filmů Jana Wericha Císařův pekař – Pekařův císař. Golem, umělý člověk podle legendy stvořený rabínem Jehudou Loewem, aby chránil židovské obyvatelstvo ghetta, patří k nejstarším pražským legendám – a i jí je inspirován sklepní prostor Werichovy vily. Návštěvníci se v něm dozvědí mnoho o historii židovské čtvrti, židovském učení i o dochovaných památkách.

„Sen paní Medy Mládkové se po 15 letech úsilí konečně stává skutečností a já jsem moc rád, že v prostorách Werichovy vily vznikla stálá expozice s interaktivními prvky věnovaná mistru Werichovi. Doufám, že se Werichova vila stane oblíbeným místem setkávání. Jan Werich byl společenský člověk a my jsme jeho odkaz chtěli v atmosféře vily zachovat,“ uvedl na tiskové konferenci k otevření vily veřejnosti Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Podle jeho slov bude Werichova vila žít zejména doprovodnými programy, které cílí jak na širokou veřejnost, tak na úzce specializované zájmové skupiny. Během léta návštěvníky čeká např. letní kino v zahradě u Čertovky, taneční a swingové večery či jóga v zahradě vily. Letos v září jsou v plánu reprízy úspěšného představení Korespondence V+W v podání Divadla Na zábradlí a těsně před koncem roku další sight specific projekt vytvořený na míru prostor Werichovy vily divadelním uskupením Pomezí.

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button