Na BVI jako v jachtařském ráji

Okřídlené rčení říká, že horolezec, který nebyl v Himalájích, není horolezcem. Podobně je tomu i s jachtingem na Britských Panenských ostrovech (BVI).

VG_Three_Bodies

Foto: BVI Tourism

Více než jedna třetina návštěvníku přilétá na BVI právě proto, aby se plavila na jachtě. Ostrovy jsou totiž vyhlášeným a tudíž vyhledávaným revírem. Sudičky jim daly do vínku ideální podmínky pro jachting. Teplé a čisté moře, v létě teplotu vzduchu mezi 26 °C a 31 °C, v zimě mezi 22 °C a 28 °C, díky východním pasátům nízkou vlhkost a k tomu pravidelný vítr o rychlosti 12-16 uzlů umožňující plachetnicím plout pod plnými plachtami. A to jachtaři obzvlášť ocení.

Nemusíte si dělat vrásky s přílivem ani odlivem, dokonce ani s proudy. Ostrovy jsou rozesety po obou stranách průlivu Sir Francise Draeka a tak je moře mezi nimi chráněné a klidné. Tortola s Anegadou jsou od sebe vzdálené 52 km, zatímco šířka kanálu je zhruba 24 km. Francise Drake, podle kterého se kanál jmenuje, patřil mezi jedny z nejobávanějších pirátů, kteří zde našli v četných zátokách a jeskyních svá útočiště a úkryty pro svou kořist.

Dnes poskytují jachtařům klid a soukromí v dobře chráněných zátokách s liduprázdnými písečnými plážemi lemovanými palmami. Když k těmto přírodním podmínkám přibyly permanentně připevněné bóje a dokonale vybavené maríny se staly domovem největší charterové flotily na světě, jachtařům se splnil sen o jachtařském ráji. Při pohledu z letadla a ještě lépe z moře je patrné, jak jsou ostrovy členité a jejich zátoky snadno zaměnitelné.

DGV-445001

Foto: BVI Tourism

Zkazky o pirátech i samotné tajemné ostrovy sloužily jako inspirace mnohým spisovatelům. Ostrov Norman Island se stal Robertu Louisi Stevensonovi předlohou k napsání románu “Poklad na ostrově”. Svérázných zkazek kolujících o ostrovech využívají kapitáni na jachtách, aby zpříjemnili plavbu dětem a pojali ji třeba jako hon na piráty a tak jim poskytli nezapomenutelné prožitky při několikadenní plavbě, která by pro mnohé mohla být nezáživnou a nudnou. Všude je k dostání černá pirátská vlajka s lebkou a zkříženými hnáty, a tak se pod ní i v dnešní přímo idylické době plaví jen tak pro legraci spousta jachet.

Obeplout a poznat nejzajímavější místa se zvládne během týdenní plavby, která většinou začíná na ostrově Tortola. Cestou si užijete nejen úžasný jachting, ale také rybaření, šnorchlování a občerstvení v barech, které jsou často jediným otiskem civilizace na celém ostrově. Většina ostrovů je totiž neobydlená.

Kdo rád na jachtě závodí, může přijet na některou z regat. Nejúžasnější je Spring Regatta & Sailing Festival.

Více najdete na www.bvitourism.cz

Sylva Santarová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..