Mystery Hotel: Český projekt hodnocení hotelů a penzionů

Sto padesát milionů korun bude stát provedení 8600 kontrol v 4300 ubytovacích zařízeních, které bude realizovat 300 profesionálně vyškolených hodnotitelů. To jsou, stručně nastíněno, kvantitativní parametry nového projektu hodnocení kvality ubytovacích služeb v Česku.

amara-zemplinerova

Hodnoceny budou takzvané měkké parametry kvality, jako jsou čistota, vstřícnost personálu, útulnost prostředí, chuť pokrmů apod.

U měkkých parametrů je hodnocení mnohem obtížnější. Namísto snadno doložitelných kvantitativních ukazatelů se dostávají ke slovu emoce, vkus, chutě a další, svou povahou subjektivní charakteristiky.

Tím ovšem smysl projektu nijak nezpochybňuji. Jenom upozorňuji, že podobná hodnocení mají smysl pouze tehdy, pokud budou nezávislá na očekávatelných tlacích, zejména ze strany managementu kontrolovaných ubytovacích zařízení.

Rizika jsou značná, uvědomíme-li si, že se pohybujeme v prostředí, které není prosto korupce, a že hodnocení budou subjektivní a individualistická, a tedy postrádající racionalitu a univerzalitu. Design interiéru hotelového lobby, který se jednomu může zdát chladný, odcizený a málo útulný, bude pro druhého hodnotitele moderně minimalistický, chic a trendy. Úsměv servírky či recepční pro někoho srdečný, pro jiného „jen profesní“. A to nemluvím o pokrmu na talíři – kdo opravdu pozná, zda kuchař vařil s láskou?

Co říci závěrem? Připravovaný projekt nepochybně smysl má, ale je to bez nadsázky úkol nadlidský. Svěřte ho raději hotelovému pánu Bohu!

Amara Zemplinerová

Názory čtenářů na toto téma si můžete přečíst zde. Naší anketu mezi odborníky máte zde.

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..