AkceKam jet?KulturaMěsta & regiony ČRNovinky

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu ZLÍN 700

Výstava je věnována 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně, kdy v roce 1322 královna Eliška Rejčka zakoupila Zlín. Jako při putování časem zde budou připomenuty klíčové momenty historie města, jeho nejvýznamnější osobnosti a místa. Zároveň bude představen život Zlíňanů v různých časových obdobích. Výstava je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

Foto: archiv muzea

„Při vstupu do výstavy se návštěvník ocitne v období mezi 14. a 19. stoletím, kde na něj čeká řada jedinečných předmětů ze zlínské historie včetně faksimile kupní smlouvy z roku 1322, zapůjčené Moravským zemským archivem Brno. Dále zde budou poprvé veřejně představeny archeologické nálezy z výzkumů při stavbě Zlatého jablka a při rekonstrukci zlínského zámku. Pozornost si určitě zaslouží poklad zlatých a stříbrných mincí z 16. a 17. století, nalezený v roce 1962 na Januštici,“ uvedla Yvona Činčová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Nejstarší známou podobu Zlína z let 1746 a 1846 dokreslí originály dvou obrazů.

V další části výstavy se návštěvníci ocitnou na tržišti první třetiny 20. století se stánky, výrobky i s nástroji  nejstarších zlínských řemeslníků, k nimž patřili pekaři, kováři, bednáři, koláři, košíkáři či obuvníci. Následující část připomíná historii firmy Baťa s kolekcí dámské, pánské a dětské obuvi z let 1905–1945. Další unikátní předměty doplňují zajímavé fotografie z výroby a z baťovských oslav prvních májů.

Podobným způsobem výstava představí také Zlín v období první republiky, druhé světové války a 50.–90. let 20. století. Připomenuty jsou také návštěvy prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše ve Zlíně v letech 1928 a 1936, přiblížen je život Zlíňanů v období protektorátu Čechy a Morava i bombardování Zlína s jeho následky a průběh osvobozování města. Stranou nezůstává ani desítky let trvající propojení města se světem filmu a motorismu. Výstava provede prostřednictvím unikátních fotografií také druhou polovinou 20. století s jejími klíčovými momenty, jako jsou roky 1968 a 1989. Životní styl 60.–90. let 20. století připomínají např. vystavené oděvy, obuv, kabelky, jízdní kola a elektrospotřebiče používané ve zlínských domácnostech.

Foto: Shutterstock.com

„Nesmírně autentická je poslední část výstavy,“ říká ředitel muzea Pavel Hrubec. „Jedná se o výběr z deníků ženy, která žila v centru Zlína sedmdesát let a od roku 1910 si zapisovala své postřehy o dění ve městě. Máme díky tomu obraz Zlína první poloviny 20. století jako na dlani.“

Jak je v muzeu zvykem, doplní výstavu řada interaktivních prvků, lektorských programů pro školy i doprovodný program pro veřejnost po celou dobu jejího trvání. K vídění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. února 2023.

„Přeji statutárnímu městu Zlín všechno nejlepší – především spokojené občany a Muzeu jihovýchodní Moravy zvědavé diváky. Jsem ráda, že propojení krajských institucí s městem funguje na sto procent, spolupráci vnímám jako výbornou,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button