Muzeum jako skvělý marketing

Architektura může být mocnou zbraní marketingu. Brzy vytáhne nový trumf italské Trentino: brány otevře vizionářské muzeum MUSE slavného architekta Renza Piana.

Foto: Fabio Pupin

Foto: Fabio Pupin

V nevelkém rakouském městečku Langelois můžete často zahlédnout pozoruhodný výjev: davy (například japonských) turistů míří dychtivě kamsi mezi husté řady vinné révy s jediným cílem: podívat se na „vinnou katedrálu“ jménem Loisium – moderní stavbu, čnící k nebi v jinak nenápadně krajině. Ta turisty nezajímá, ani víno vlastně ne – přijeli se prostě jen podívat na místní vinařské centrum navržené slavným architektem Stevenem Hollem.

K místům, kam turisté neváhají přijet jen za unikátní moderní architekturou, se brzy připojí i severoitalské Trentino – 27. července bude slavnostně otevřen objekt MUSE – ultramoderního muzea vědy.

A celý region tam nebude jen místem, kam se jezdí za magickou přírodou a památkami, ale i za architektonickým skvostem slavného Renza Piana. Tedy živoucí legendy svého oboru, autora bezpočtu unikátních staveb (včetně nejvyššího evropského mrakodrapu) a muže, kterého časopis TIME zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí planety.

Potvrzuje se tak trend, že muzea nemusejí být jen součástí „povinného“ itineráře turistů – ti vědí, že v Paříži je prostě „nutné“ zajít do Louvru, v Londýně nevynechat (zadarmo) Britské muzeum a že bez návštěvy Ermitáže by se cesta do Ruska „nepočítala“. Muzea a jiné architektonické skvosty se tak stávají nejen součástí cest, ale přímo hlavním, či jedním z hlavních důvodů, proč někam vyrazit.

„MUSE je mnohem víc než muzeum, je to vlajková loď toho, co děláme, kombinace tradičních hodnot, modernity i splynutí s přírodou,“ shrnul přednedávnem na prezentaci v Praze význam budovy Tiziano Mellarini, radní pro cestovní ruch tohoto regionu. „Je to místo, kde se střetává věda s přírodou, symbol naší snahy propojovat kulturu, inovativní projekty s ekologickou udržitelností.“

Hory mezi horami

Zvenčí má budova MUSE připomínat hory, v jejichž středu se nachází, v interiéru se vyváženě doplňují pevné stěny s otevřeným prostorem, v němž jsou zavěšené různé exponáty. Areál, na němž po celé jedno desetiletí budova vznikala, má rozměr úctyhodných 12 000 m2. Stavba splňuje ty nejpřísnější ekologické normy – je rozvržena do pěti pater, suterénu a tropického skleníku, který ukazuje biodiverzitu celé planety. A 500 m2 je vyhrazeno pro dočasné výstavy – návštěvníci, kteří se vrátí do muzea opakovaně, tak najdou pokaždé i něco nového.

A na co se mohou návštěvníci těšit? Mimo jiné mohou obdivovat například největší expozici dinosaurů v Alpách, dotknout se ledovce, procházet se tropickým skleníkem a zaposlouchat se přitom do zvuků lesa.

Co dál čeká Trentino?

Mnoho dalších unikátních událostí příštích měsíců se tak bude muset „podělit o slávu“ s tímto novým muzeem. Bude k nim například patřit festival Tóny Dolomit (29. 6.–30. 8.), série hudebních setkání, která v průběhu celého léta dají návštěvníkům možnost vychutnat si hudbu v samém srdci nádherné trentinské přírody.
Milovníci akčnějších druhů zábavy mohou vyrazit od 31. srpna do 8. září do městečka Arco na sportovní událost Rock Master, o němž se hovoří jako o horolezeckém svátku plném závodů, inspirace, ale především možnosti sdílet společnou vášeň s druhými.

A rok plný akcí vyvrcholí v prosinci Zimní univerziádou, jíž se zúčastní přes 2500 vysokoškoláků z 50 zemí světa.

jr

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..