Města & regiony ČRZprávy

Mostecko zve turisty do míst spojených s těžbou

Do míst spojených s těžbou uhlí na Mostecku se po dvouleté pauze opět vydají turisté. V nabídce jsou nové trasy, připojit se mohou i cyklisté.
Zámek Jezeří / Foto: Pixabay

Zájemci si mohou dopřát prohlídku rekultivací z ptačí perspektivy. Z vrtulníku uvidí turisté nejen aktivní lomy, odstavené 155 metrů dlouhé korečkové rypadlo, které je jediné svého druhu na světě, ale také zámek Jezeří na hraně dolu a krajinu přeměněnou po těžbě. Informovala o tom skupina Sev.en Energy, která Uhelné safari provozuje.

Rezervační systém letošního ročníku se spouští 1. dubna. „Vzhledem k tomu, že v uplynulých dvou letech nám epidemická situace nedovolila pořádat akce pro veřejnost, připravili jsme pro letošek větší počet novinek než v uplynulých letech,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Vybírat mohou zájemci ze šesti okruhů, které je zavedou do lomů ČSA a Vršany, k mosteckému hipodromu a k jezeru Most, což jsou dvě místa vzniklá rekultivací po těžbě, a do dalších lokalit. Do nabídky exkurzí se vrací Babysafari určené pro rodiny s dětmi od šesti let. Užít by si ho podle mluvčí měli jak rodiče, kteří si budou moci prohlédnout těžební techniku, tak děti, které se zatím budou bavit v Podkrušnohorském technickém muzeu. Speciální rekultivační trasa bude určena pro školy i odbornou veřejnost. V tomto případě je nutná vlastní doprava. Zajištěn bude pouze průvodce a konkrétní náplň exkurze jim bude upravena na míru.

Nové trasy se v rezervačním systému Uhelného safari objeví až od prázdnin. „Během sezony je pro veřejnost vyčleněn jen pevně daný počet termínů. Abychom uspokojili co nejvíc zájemců, vyčlenili jsme speciální květnové a červnové termíny pro školy,“ uvedla Benešová.

V rekultivované krajině je připravena nová cyklotrasa. Jednotlivá zastavení jsou označena QR kódy. Objednat si mohou zájemci nově také lety vrtulníkem. Z výšky uvidí nejen aktivní lomy, ale především zcela proměněnou krajinu dřívějších hnědouhelných dolů. Podrobnosti najdou zájemci na webu.

Uhelné safari v roce 2019 oslavilo desáté výročí. Exkurze byly v minulosti plné velmi brzy po spuštění rezervačního systému. V květnu bude možné si rezervovat termíny na prázdninové měsíce a v srpnu bude mít veřejnost možnost zvolit si některou z tras na září, kdy se sezona pro letošek uzavře.

Newsroom TTG / ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button