Moravskoslezský kraj čeká atraktivní sezona – jste srdečně zváni

V loňském roce si Moravskoslezský kraj připsal další rekord, když zaznamenal téměř milionovou návštěvnost. Nejen o více než desetiprocentním nárůstu počtu turistů oproti předešlému období jsme si povídali s náměstkem pro regionální rozvoj a turistický ruch kraje Janem Krkoškou.

Foto: archiv MSK

Jak hodnotíte tento výsledek a čemu úspěch přičítáte?

V loňském roce navštívilo náš region bezmála milion turistů. Zcela přesné číslo je 991,5 tisíce návštěvníků, což je pro kraj rekordní počet. Skvělé výsledky i fakt, že návštěvnost našeho kraje nadále vzrůstá, mi udělaly obrovskou radost. K udržení tohoto trendu, a tedy i ke zvyšování ekonomického přínosu cestovního ruchu pro region zcela jistě přispěly dobrý marketing, rostoucí kvalita služeb, pestrá nabídka aktivit a především výborná práce provozovatelů a jednotlivých destinačních managementů. Z celkového počtu návštěvníků v našem kraji byla přibližně čtvrtina turistů ze zahraničí, konkrétně nejvíce z Polska a Slovenska.

Moravskoslezský kraj má v cestovním ruchu hodně co nabídnout. V poslední době se ale velmi často hovoří o podpoře cykloturistiky ve vašem kraji. Co přinesl nově vypsaný dotační program na podporu cykloturistiky a jaké se v této oblasti chystají novinky?

Ano, Moravskoslezský kraj se rozhodl investovat do cyklistické infrastruktury. Cílem je vytvořit bezpečnou cyklistickou síť v celém kraji. Podporujeme zejména malé obce do 3000 obyvatel, v jejichž katastrech se nachází řada úseků cyklotras, které jsou ve špatném technickém stavu. Zkvalitnění těchto povrchů přispěje ke zvýšení bezpečnosti navazujících dálkových cyklotras, které vedou do příhraničního Polska nebo na Slovensko. Rovněž jsme si uvědomili, že někdy stačí jen málo k tomu, aby realizace krátkého propoje (např. přemostění potoka či říčky) vytvořila zajímavou dálkovou cyklotrasu v našem kraji. Dále je cílem programu podporovat elektromobilitu – výstavbu nabíjecích stanic, realizaci úschoven na kola, tzv. cykloboxů, a realizaci dalších bezpečnostních prvků, které přispějí ke zmíněnému cíli.

Dotační program na podporu cykloturistiky byl poprvé vyhlášen v roce 2018. Na základě zájmu o čerpání těchto prostředků se kraj rozhodl vytvořit navazující kontinuální dotační program, kde obce mohou své záměry průběžně předkládat.

Jste krajem, který je v povědomí lidí vnímán jako průmyslové srdce republiky. Jak se vám daří včlenit tento fakt do nabídky cestovního ruchu?

S naším krajem je neodmyslitelně spjata industriální minulost. Z toho podnětu vznikl projekt zvaný TECHNOTRASA, který prezentuje Moravskoslezský kraj jako kraj plný technických atraktivit. Jeho úkolem je přilákat turisty nejen z České republiky, ale i ze zahraničí k návštěvě technických zajímavostí v našem kraji. Aktuálně se v TECHNOTRASE nachází 14 subjektů (hornické muzeum, vagonářské muzeum, hasičské muzeum apod.). Během léta se zde konají víkendové akce v rámci Fajneho léta určené pro děti i dospělé. Například areál Dolní oblast Vítkovic, který je také zařazen do TECHNOTRASY, je nejnavštěvovanější památkou a velkým lákadlem našeho regionu. Minulý rok jej dokonce navštívilo milion a půl nadšenců do Světa vědy a techniky.

Kromě průmyslového dědictví má kraj i spoustu přírodních krás, především v horách. Jaké výsledky přinesla uplynulá zimní sezona?

Kraj má dvě překrásná pohoří, a to Beskydy a Jeseníky. Z pohledu cestovního ruchu jsou pro nás obě pohoří důležitá, a to jak v zimě, tak i létě. Co se týká zimní sezony, tak zde Moravskoslezský kraj podporuje úpravu lyžařských běžeckých tras. Na tuto aktivitu vypisujeme každoročně dotační program pro upravovatele tratí. Díky této podpoře si můžete vybrat jednu z 23 běžkařských tras a z pohodlí domova zjistit, kdy byla trasa naposledy upravena, a pomocí GPS sledovat aktuální stav úpravy. V letošním roce kraj poprvé uspořádal dvoje lyžařské závody, aby tak podpořil aktivní trávení volného času a ukázal návštěvníkům bohatou turistickou nabídku. První závody se uskutečnily v Beskydech a další v Jeseníkách. Závody měly velký úspěch, a proto bych byl rád, kdyby se tato akce opakovala každý rok.

S horami souvisí i projekt jednotných Jeseníků, na kterém spolupracujete s Olomouckým krajem. Můžete jej blíže představit?

Naším cílem je, aby administrativní hranice, které vedou pohořím Jeseníků a rozdělují je na východní a západní část, nebyla překážkou v rozvoji cestovního ruchu. Proto se s Olomouckým krajem snažíme o jednotnou propagaci Jeseníků. Aktuálně se snažíme vytvořit shodný vizuální styl pro lepší propagaci obou krajů a efektivnější marketing. Další oblastí spolupráce je síťování lokality nabíjecími stanicemi na elektrokola, podpora úpravy lyžařských běžeckých tras nebo například příprava nových a rozvoj stávajících cyklistických a trailových tras.

Před námi je hlavní turistická sezona. Jaké akce na léto chystáte a pracujete i na nějakých dalších nových dlouhodobějších projektech?

V nadcházející turistické sezoně nás toho čeká mnoho. Na začátku léta by měla na Slezskou Hartu vyplout výletní loď na elektropohon se solárními panely. Elektroloď byla pořízena díky dotaci poskytnuté Moravskoslezským krajem ve výši 14 milionů Kč. Mám radost, že všechno úsilí vložené do realizace tohoto projektu se vyplatilo. Musím však popravdě říci, že nechat vyrobit prototyp takové lodi není v podmínkách České republiky vůbec jednoduché. Předcházejí tomu velké přípravy, vyhlášení veřejných zakázek, dohled nad dodavatelem, inspirace v zahraničí. Už jen z těchto důvodů se těším, až se na elektrolodi svezou první turisté.

Dále kraj bude rozšiřovat krajskou distribuční síť elektrokol. Celkově tak v kraji bude rozmístěno na turisticky frekventovaných místech 30 půjčoven těchto motorových vozidel. Jsem si jist, že lidé s pohybovým omezením, nesportovci, senioři, ale i děti budou moci díky kampani e-kola a zvýhodněnému půjčovnému bez obav na elektrokolech zvládnout náročnější výlety po regionu.

Pro rok 2019 dále Moravskoslezský kraj připravil novinku v podobě Seniorského cestování, které nabízí spoustu zajímavých výletů s průvodcem. Jsme si vědomi toho, že v našem regionu žijí velmi aktivní lidé, kteří rádi poznávají jeho krásy v každém věku. V rámci výletů se mohou těšit na poznávání památek, kvalitní kuchyni a školeného průvodce. Tyto výlety budou probíhat od června do září 2019.

Na závěr bych chtěl čtenáře pozvat na již tradiční gastrofestival „Jak šmakuje Moravskoslezsko“, který se uskuteční 10. 8. 2019 v Karlově Studánce. Návštěvníci a také gastronomičtí fajnšmekři mohou ochutnat ty pravé speciality našich babiček a moderní výstřelky naší kuchyně. V rámci doprovodného programu vystoupí skupiny Mirai a Mňaga a Žďorb.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..