RozhovoryZprávy

Montserrat Jaén: Baleáry jinak

Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera: Baleárské ostrovy netřeba představovat. Moře a krásné pláže lákají. Přitáhnout ještě více pozornost i k vnitrozemí ostrovů bylo cílem prezentace, na kterou pozvali české touroperátory do Institutu Cervantes v Praze generální ředitelka pro cestovní ruch Baleárských ostrovů Montserrat Jaén a ředitel vídeňského zastoupení Turespani pan Javier Rodriguez Manas. Závěrečný koktejl se konal ve výstavní síni, kde právě končila výstava Joana Miróa, jehož matka pocházela z Mallorky.

Montserrat Jaén Foto: Marta Jedličková
Montserrat Jaén Foto: Marta Jedličková

Generální marketingové ředitelky Baleárských ostrovů paní Montserrat Jaén jsme se zeptali:

Baleárské ostrovy jsou ve středu pozornosti i turistů z České republiky, jak se to projevuje v číslech?

Baleáry navštěvuje 13 milionů turistů, z toho 11 milionů zahraničních. Počet českých turistů se pohybuje kolem 55 tisíc. Je to dobré číslo, v porovnání například s velkým ruským trhem, odkud k nám přijíždí pouze 180 000 turistů. Nejvíce navštěvují ostrovy němečtí a rakouští turisté, v počtu kolem 3 milionů. Rok 2012 byl dobrým rokem s 34% nárůstem návštěvnosti.

Proměnují se požadavky a zájmy turistů a jak na to reagujete?

Baleárská vláda se snaží, aby nabídka byla pestrá. Podporuje golfovou turistiku – například na Mallorce je 24 golfových hřišť –, vodní sporty, jachting, plachtění a řadu dalších sportovních činností. Setkává se to s ohlasem. Podporuje i kongresovou turistiku a kulturní akce. V poslední době se dostávají do popředí okružní cesty Středozemním mořem kolem Baleárských ostrovů, ale přibývá i zastávek velkých okružních plaveb v Palmě de Mallorca. Všechny tyto aktivity také napomáhají větší vyváženosti příjezdů turistů po celý rok, což je i naším cílem.

V oblasti ubytování se snažíme ještě o vyšší kvalitu. Tento trend začal v roce 2012 a znamená také, že se snažíme odstranit přílišnou administrativu spojenou například s žádostmi o zařazení do vyšší kategorie. Přirozeně, že každých šest let proběhne kontrola, zda je úroveň dodržována.

Ostrovy mají svá vyhlášená místa a atraktivity. Možná, že však existují některá další kvalitní místa, která by si zasloužila ještě větší pozornost?

Pro to je zde velká příležitost poznat například vnitrozemí prostřednictvím agroturistiky, venkovské turistiky i zelené turistiky, která umožní objevit řadu skrytých míst, vesniček i městeček. Já osobně mám ráda unikátní horskou stezku přes pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce, s nádhernými výhledy, velmi zajímavá je cesta koní Camino de Caballo podél pobřeží Menorky, kterou lze absolvovat nejen na koni, ale i na kole či pěšky a obejít tak celý ostrov. Ibiza má velmi romantická skalnatá místa, ale i pásma lesů, úžasné pláže jsou na ostrově Formentera, který je skutečným rájem na zemi. Přijeďte se s tím seznámit, budete nadšeni jako já.

Za rozhovor poděkovala

Marta Jedličková

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button